By petent nie czuł się zagubiony

Szukamy w nich wzoru podania lub informacji o ważnej uchwale, a znajdujemy migające animacje i rozbudowaną historię miasta. Dlaczego tak właśnie dzieje się w wielu serwisach urzędowych i jak to zmienić? O projekcie badania polskich serwisów administracji publicznej Administrada rozmawiamy z Marcinem Kręciochem i Michałem Madurą z krakowskiego Studia Edisonda.

rozmawia Tomasz Gregorczyk

Marcin Kręcioch

Dyrektor kreatywny i współzałożyciel Studia Edisonda zajmującego się m.in. projektowaniem serwisów internetowych i badaniem ich użyteczności. Absolwent informatyki w WSIiZ w Bielsku-Białej. W 2001 roku rozpoczynał pracę jako freelancer graficzny, a następnie senior graphic designer w norweskiej agencji Making Waves. Od 2009 roku prowadzi dział kreacji w Edisondzie. Współtworzył projekty interfejsów graficznych dla takich firm i instytucji, jak Tauron Polska Energia, UM Warszawa, ABB, Nomi, HDI Asekuracja, Polski Cukier, PMR Ltd, BNP Paribas czy Vattenfall.

Michał Madura

Manager marketingu i PR w Edisondzie. Dziennikarz, organizator i socjolog od dawna związany z mediami i kulturą. Tworzył studenckie radio, współpracował z dużymi portalami i ogólnopolskimi dziennikami. Absolwent Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej.
By petent nie czuł się zagubiony
Tomasz GregorczykTomasz Gregorczyk

Jaki problem mają polskie serwisy urzędowe?

Marcin KręciochMarcin Kręcioch

Problemem jest to, że są one często przygotowane na bazie dość niezdefiniowanych wzorców, i to tylko po to, żeby istniały, a nie po to, aby spełnić faktyczne oczekiwania użytkowników. Mieszkaniec danego miasta czy powiatu napotyka w nich trywialne trudności: nie może dotrzeć do bardzo istotnej informacji, czasem nawet niełatwo mu sprawdzić, w jakich godzinach pracuje urząd.

Na to wszystko nakładają się problemy związane z samą konstrukcją serwisów, które często są zbyt skomplikowane graficznie i technologicznie – pojawiają się na przykład animacje banerowe, a dokumenty do pobrania przygotowane są w formatach, które nie działają na każdym komputerze.

Zachęcamy do lektury
tego interesującego wywiadu!

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do niego oraz

4915 innych artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestracja