By petent nie czuł się zagubiony

Szukamy w nich wzoru podania lub informacji o ważnej uchwale, a znajdujemy migające animacje i rozbudowaną historię miasta. Dlaczego tak właśnie dzieje się w wielu serwisach urzędowych i jak to zmienić? O projekcie badania polskich serwisów administracji publicznej Administrada rozmawiamy z Marcinem Kręciochem i Michałem Madurą z krakowskiego Studia Edisonda.

rozmawia Tomasz Gregorczyk

Marcin Kręcioch

Dyrektor kreatywny i współzałożyciel Studia Edisonda zajmującego się m.in. projektowaniem serwisów internetowych i badaniem ich użyteczności. Absolwent informatyki w WSIiZ w Bielsku-Białej. W 2001 roku rozpoczynał pracę jako freelancer graficzny, a następnie senior graphic designer w norweskiej agencji Making Waves. Od 2009 roku prowadzi dział kreacji w Edisondzie. Współtworzył projekty interfejsów graficznych dla takich firm i instytucji, jak Tauron Polska Energia, UM Warszawa, ABB, Nomi, HDI Asekuracja, Polski Cukier, PMR Ltd, BNP Paribas czy Vattenfall.

Michał Madura

Manager marketingu i PR w Edisondzie. Dziennikarz, organizator i socjolog od dawna związany z mediami i kulturą. Tworzył studenckie radio, współpracował z dużymi portalami i ogólnopolskimi dziennikami. Absolwent Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej.
By petent nie czuł się zagubiony
AdvertisementAdvertisement
Tomasz GregorczykTomasz Gregorczyk

Jaki problem mają polskie serwisy urzędowe?

Marcin KręciochMarcin Kręcioch

Problemem jest to, że są one często przygotowane na bazie dość niezdefiniowanych wzorców, i to tylko po to, żeby istniały, a nie po to, aby spełnić faktyczne oczekiwania użytkowników. Mieszkaniec danego miasta czy powiatu napotyka w nich trywialne trudności: nie może dotrzeć do bardzo istotnej informacji, czasem nawet niełatwo mu sprawdzić, w jakich godzinach pracuje urząd.

Na to wszystko nakładają się problemy związane z samą konstrukcją serwisów, które często są zbyt skomplikowane graficznie i technologicznie – pojawiają się na przykład animacje banerowe, a dokumenty do pobrania przygotowane są w formatach, które nie działają na każdym komputerze.

Zachęcamy do lektury
tego interesującego wywiadu!

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do niego oraz

4915 innych artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się