Psychologia w służbie marketingu - Marketing przy Kawie

Psychologia w służbie marketingu

My, marketerzy, wygrywamy, bo docieramy z komunikatem do odpowiedniego klienta, ale klient też wygrywa, bo w zalewie informacji jest w stanie wyodrębnić tę ciekawą dla niego.

Z Witoldem Siekierzyńskim rozmawiała Ewa Sobolewska

Witold Siekierzyński

Główny specjalista ds. strategii relacji z klientami w Telekomunikacji Polskiej SA. W marketingu pracować zaczął już na początku studiów (psychologia na UW). Początkowo w agencji reklamowej, następnie zaś przeszedł do klienta, którym był Polkomtel. Rok temu otrzymał propozycję pracy w Telekomunikacji Polskiej i skorzystał z niej. Jednocześnie jako zewnętrzny ekspert wykłada na wyższych uczelniach retorykę i public relations oraz prowadzi ćwiczenia z prezentacji i wystąpień publicznych. Współpracuje z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.

Psychologia w służbie marketingu

Patrzeć na klienta jak na człowieka

Witold SiekierzyńskiWitold Siekierzyński

Taka wizja rozwija się dzięki przewidywaniu i rozumieniu trendów konsumenckich, dzięki adaptacji istniejących i rozwijaniu nowych produktów, zanim zrobi to konkurencja; dzięki maksymalnemu wykorzystywaniu możliwości, jakie dają nowe technologie; dzięki bezbłędnemu odczytywaniu posunięć konkurencji oraz, ogólnie rzecz biorąc, dzięki trafnemu zrozumieniu reguł mówiących o tym, jak pozostać na czele rynku.

Do marketingu podchodzę z punktu widzenia psychologa ekonomicznego. Nie przez przypadek jest to główna specjalizacja, którą kończyłem na Wydziale Psychologii UW. Na klienta staram się patrzeć jak na człowieka. Nawet wtedy, gdy analizuje się badania ilościowe, trzeba potrafić zobaczyć za liczbami i wykresami prawdziwego klienta – żywego człowieka, który ma swoje oczekiwania, potrzeby, który wyznaje pewne wartości. Bez tego niemożliwe jest świadczenie usług naprawdę dopasowanych do jego potrzeb. Na tym opiera się koncepcja marketingu one-to-one, zgodnie z którą do każdego klienta mówimy coś indywidualnego, dopasowanego do tego, kim on jest. W tym celu trzeba zdobyć wiedzę o kliencie na poziomie jego wartości i stylów życia oraz spersonalizować ofertę tak bardzo, jak to możliwe przy uwzględnieniu kosztów i możliwych przychodów.

Zachęcamy do lektury
tego interesującego wywiadu!

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do niego oraz

4915 innych artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestracja

Podobał Ci się wywiad?

Wesprzyj naszych redaktorów i dziennikarzy mocną kawą.


Postaw mi kawę na buycoffee.to