Performance marketing – reklamodawcy w Polsce go nie rozumieją

Według badań IAB marketing efektywnościowy pochłania 67% wydatków na reklamą interaktywną – w USA. A w Polsce? Nie do końca wiadomo, bo wydaje się, że nie wszystkie firmy rozumieją jego istotę i potrafią z niego korzystać. Jakie są powody oraz skutki tej sytuacji? Rozmawiamy o tym z Michałem Kreczmarem, dyrektorem zarządzającym iProspect Polska.

rozmawia Tomasz Gregorczyk

Michał Kreczmar

Dyrektor zarządzający iProspect Polska, agencji marketingu efektywnościowego grupy Aegis.Przez 14 lat pracował w IDG Poland. Zaczynał od pracy dziennikarza „Computerworld”. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Cyber”, kierował działem internetowym wydawnictwa. Zarządzał kilkunastoma redakcjami, działami takimi jak sprzedaż i marketing, community & audience management, web development i webmastering, kategoryzacja oraz administracja infrastrukturą. Wiceprezes rady nadzorczej IAB Polska (z ramienia IDG). W latach 2008-2012 pracował w Agorze jako dyrektor wydawniczy ds. serwisów biznesowych i technologicznych Gazeta.pl, dyrektor wydawniczy ds. e-commerce i direct marketingu oraz dyrektor ds. rozwoju produktu reklamowego.
Performance marketing – reklamodawcy w Polsce go nie rozumieją
Tomasz GregorczykTomasz Gregorczyk

Co wiedzą polskie firmy na temat performance marketingu? Mają braki?

Michał KreczmarMichał Kreczmar

W badaniu dotyczącym performance marketingu zapytaliśmy managerów firm o główny cel korzystania z tego narzędzia. Co się okazało? Otóż głównym celem jest wprawdzie pozyskiwanie klientów, ale już na drugim miejscu znalazło się budowanie świadomości marki. To sugeruje, że firmy nie bardzo wiedzą, do czego marketing efektywnościowy służy.

Performance marketing – najczęściej służący do pozyskiwania klientów i budowania sprzedaży, generalnie do osiągania bezpośredniego, natychmiastowego wyniku – one próbowały stosować do budowania świadomości marki. To zupełne pomieszanie z poplątaniem. Albo chcę budować świadomość, albo sprzedawać produkt – trudno realizować te dwa cele naraz w jednej kampanii czy w jednej kreacji.

Zachęcamy do lektury
tego interesującego wywiadu!

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do niego oraz

4915 innych artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestracja