Czy marketerzy śnią o humanizacji technologii?

Marketing jest sztuką kwestionowania status quo. Czy jednak dziś jest w nim miejsce na humanistyczną refleksję nad możliwościami stwarzanymi przez technologię? A może wszyscy oczekują po prostu coraz doskonalszych technicznych możliwości bezbłędnego docierania do konsumenta?

Rozmawiają o tym Michał Kociankowski (Synergion) i Adam Polasz (O11E), członkowie rady programowej konferencji CyberHuman organizowanej przez PTBRiO.

Michał Kociankowski

Ekspert strategii marketingowej, badań rynku i komunikacji. Prowadził pierwszy w Polsce dział research consulting w firmie badawczej (Grupa IQS). Pracował w ARC, Y&R, BAV Consulting. Od siedmiu lat prowadzi pracownię badań i rozwiązań strategicznych Synergion, od trzech lat także agencję komunikacyjną Simply By. W latach 2008–2012 oraz od 2014 członek zarządu PTBRiO. Członek Polskiego Klubu Brandingu. Wykładowca Szkoły Strategii Marki oraz Szkoły Marketingu Interaktywnego przy SAR.

Adam Polasz

Od kilkunastu lat zajmuje się badaniami marketingowymi, kiedyś po stronie klienta (w Kompanii Piwowarskiej, T-Mobile), obecnie dyrektor badań i analiz w pracowni strategicznej O11E (One Eleven). Odpowiada za interdyscyplinarne badania i analizy na użytek tworzonych strategii dla marek.
Czy marketerzy śnią o humanizacji technologii?
Jacek SzlakJacek Szlak

W kontekście konferencji CyberHuman posługujecie się sformułowaniem „świat jako ludzko-cyfrowa mieszanina”. Jak to rozumieć?

Adam PolaszAdam Polasz

Odkąd ludzkość istnieje i wytwarza jakąkolwiek technologię – prymitywną czy bardziej zaawansowaną – technologia ta zawsze miała za zadanie wspierać i uzupełniać człowieka, a w niektórych obszarach go zastępować. Dla nas jako badaczy ludzi, konsumentów ważna jest refleksja nad tym, jakie są długofalowe konsekwencje takich połączeń, w jaki sposób tworzy się nowa jakość. Okazuje się np., że wprowadzenie nawet drobnego usprawnienia lub gadżetu, aplikacji może znacząco wpływać m.in. na nasze formy komunikacji. Popatrzmy na Messengera, na Skype’a. Pojawienie się tych niepozornych aplikacji przyczyniło się do trwałej zmiany w sposobie komunikacji międzyludzkiej.

Jacek Szlak

Czy badacze są w stanie przewidzieć takie rzeczy? Takie białe wieloryby? Czy ktoś byłby w stanie przewidzieć choćby kulturę SMS-a? To drobiazg techniczny, który zmienił wszystko w komunikacji.

Michał KociankowskiMichał Kociankowski

Technologia od momentu powstania stała się jakimś aspektem ewolucji człowieka. Jako gatunek niespecjalnie zmieniamy się w sensie biologicznym, ale zmieniamy się wraz z technologią, którą wytwarzamy. Etapem rozwoju ludzkości jest choćby zamiana radła na pług.

To, co się wydarza przy okazji technologii cyfrowej, to jej niebywała zdolność samomodyfikacji. Gdy ludzkość wymyśliła samochód czy telefon, wpływały one jakoś na człowieka, ale ich interaktywność, ich plastyczność względem człowieka była niewielka. Nagle jednak powstała technologia, której sposób użycia, kultura i okoliczności jej użytkowania są bardzo plastyczne. Właśnie w takich sytuacjach pojawiają się nowe możliwości.

SMS – krótka wiadomość tekstowa – zmieniła komunikację między ludźmi, ale również sama kilka razy się zmieniła wraz z postępem technologii. Trudno powiedzieć, czy decydujące dla tych zmian są mechanizmy przystosowawcze człowieka, czy mechanizmy rozwojowo-adaptacyjne technologii. Może jedne i drugie. Stąd właśnie mówimy o ludzko-cyfrowej mieszaninie. I pojawia się nowy świat.

AP

Mam poczucie, że badacze zachowań konsumenckich mają wystarczające kompetencje, wiedzę i doświadczenie, by w pewnym stopniu przewidywać rozwój i sukces technologii albo chociaż jej kierunek rozwoju. Ich podstawową kompetencją jest umiejętność refleksji. Odnajdywania uniwersalnych zasad, takich jak np. teoria dyfuzji innowacji, która tłumaczy przyjmowanie bądź odrzucanie różnych wynalazków.

Kilkanaście lat temu, gdy telefony komórkowe miały jeszcze przyciski, wydawało się, że gdy tylko będzie taka techniczna możliwość, wszyscy porzucą zwykłe rozmowy telefoniczne na rzecz połączeń wideo. W przyszłości nikt nie miał już rozmawiać, przykładając telefon do ucha, tylko trzymając go w wyciągniętej przed sobą dłoni. Ta wizja przyszłości mimo wszystko się nie sprawdziła. Z prostego powodu – w rozmowie telefonicznej ważnym aspektem często jest dyskrecja i intymność komunikacji. Wizja powszechnych wideorozmów nie uwzględniała tego, czy taka ekshibicjonistyczna forma komunikacji będzie dopuszczalna i akceptowalna w przestrzeni publicznej. W przewidzeniu takich kulturowych czy społecznych uwarunkowań pomóc może dobry analityk i dobry badacz. To oni pomogą wskazać czynniki sprzyjające bądź przeszkadzające rozwojowi technologii w danym kierunku.

Jesteśmy w bańce

Jacek Szlak

Jest taka teza, że rozwój technologii odbywa się w trzech fazach. Na przykład w kontekście interfejsów pierwszą fazą jest tworzenie rozwiązań na wzór znanych dotychczasowych aktywności. Potem przychodzi faza związana już z rozwojem zastosowań interfejsu, a następnie rozwija się on samoistnie, emergentnie. Przykładem mogą być interakcje w komputerze. Najpierw były te na wzór systemu biurowego – z katalogami, plikami i pulpitem. Później pojawiła się kwestia wyszukiwania i lepszego zarządzania zasobami, wynikająca z dostępności i nadmiaru danych. Od poszukiwania przeszliśmy do przewijania. Tu pojawia się rola AI: my przewijamy po tym, co nam zostaje w jakiś sposób podane. Zgadzamy się na oddanie jednej z najważniejszych naszych funkcji poznawczych: ciekawości, poszukiwania, eksploracji środowiska. Oddajemy na rzecz porad i opinii – tego, co samo do nas przyjdzie. Już nie eksplorujemy, tylko raczej eksploatujemy środowisko, które zostało nam specjalnie stworzone.

AP

To jest jeden z tych wątków, którym poświęcimy trochę czasu na konferencji CyberHuman. Chcemy zatrzymać się na chwilę w entuzjastycznej akceptacji wszystkiego, co przynosi nam technologia i przyjrzeć się konsekwencjom adaptacji tych rozwiązań. Wydaje się, że selekcja treści, jaką serwują nam rozmaite algorytmy, pomaga nam. Podaje bowiem na tacy przefiltrowany, uproszczony obraz świata, przetworzony pod kątem naszych aktualnych potrzeb czy preferencji. Jeśli się jednak chwilę zastanowić, okazuje się, że zupełnie nie mamy kontroli nad tym, jak przebiega ta selekcja treści i czy to treści są dopasowywane do nas, czy też my jesteśmy formatowani pod określony wzór.

Kwestia filtrowania treści odwołuje się do ważnego wątku baniek informacyjnych – kręgów społecznych, w których funkcjonujemy chociażby w mediach społecznościowych. Grupy ludzi, którzy są znajomymi i wymieniają się poglądami na Twitterze czy Facebooku, poddają się złudzeniu, że wszyscy na świecie („wszyscy, których znam w Internecie”) myślą tak samo, skoro wszyscy w takiej bańce się ze sobą zgadzają. Podczas gdy inna bańka, o przeciwnych poglądach, ma dokładnie to samo przekonanie o własnej nieomylności i powszechnej akceptacji panujących w niej poglądów. Sytuacja ta sprzyja tworzeniu się antagonizmów, które może by się nie pojawiły, gdyby wszyscy mieli dostęp do tych samych źródeł informacji i mogli je samodzielnie wybierać albo przynajmniej ważyć ich popularność.

MK

Pojawia się przerażająca myśl, że jako ludzkość w epoce cyfrowej nieodwracalnie straciliśmy cnotę w tej sprawie. Musimy pogodzić się z faktem, że mamy dostęp do zbyt dużej ilości treści, którą trzeba w związku z tym jakoś przeselekcjonować. Mamy dwa skrajne modele do wyboru. Ktoś niezależny od nas, kto nie kieruje się naszym interesem, wybiera nam treści i w zasadzie nami manipuluje. W odwrotnej sytuacji selekcja jest robiona wyłącznie i jedynie dla nas, ze względu na nas jako jednostkę. Prowadzi to do sytuacji, że rozmawiamy sami ze sobą. To, co otrzymujemy, odzwierciedla nas bardzo dokładnie. To jest równie straszne.

AP

To antyrozwojowe. W ten sposób nie dostajemy żadnych nowych bodźców.

MK

Obecnie w przestrzeni cyfrowej musimy rozmawiać o selekcji bodźców z perspektywy jakiegoś algorytmu czy modelu. Nie ma takiej możliwości, żeby selekcja następowała całkowicie naturalnie. Pojawia się więc pytanie, co steruje tym procesem. Nie mam pojęcia i nie wiem, czy ktokolwiek ma jak wymodelować taki filtr rozwojowy, który nie będzie prowadził do zapadania się w siebie ani też do permanentnej konfrontacji.

Jacek Szlak

Nasuwa mi się analogia z niegdysiejsza prasą. Istnieli gatekeeperzy – wyspecjalizowana grupa ludzi umiejących decydować, które informacje mogą być ważne dla bardzo szerokiego grona. To koncepcja z czasów kultury masowej. Przygotowuje się treści dla bardzo wielu grup i zakłada się, że różne grupy, o różnych zainteresowaniach, przez to, że zetkną się w jednym pakiecie (w postaci np. jakiegoś tytułu prasowego), zetkną się z różnego rodzaju informacjami. I dzięki temu mogą wyjść poza bańkę. Wiadomo, że zawsze istniała jakaś polityka redakcyjna. Była jednak na tyle szeroko otwarta, że umożliwiała taką „kurację treści”. Wyjściem z tego w epoce cyfrowej mogłyby być algorytmy, które wrzucają nam rzeczy, których my nie chcemy. Czyli rezygnacja z bardzo głębokiej personalizacji.

MK

Owszem, to bardzo dobry kierunek, ale wtedy w którymś momencie trzeba sztucznie włożyć human factor w technologię. Chyba że przyjmiemy, że algorytmy mogłyby się celowo mylić. Kiedyś przymierzałem się do pracy strategicznej z jednym z tygodników opinii. Padło tam stwierdzenie z ich strony, że są tygodnikiem opiniotwórczym. Po krótkiej rozmowie okazało się, że tak bynajmniej nie jest ¬– są tygodnikiem opinioodtwórczym. Muszą po prostu pisać to, co ich czytelnicy zechcą przeczytać. Myślą paradygmatem grupy docelowej.

Jacek Szlak

Wspomniałeś o human factor. To ważny element, a nie ma jeszcze AI, gdzie nie byłoby human factora. Tam również są cele formułowane przez ludzi. Obecnie ustanawiają je technicy, a nie kuratorzy treści. „Guardian” niedawno pisał o tym, że ci, którzy w YouTube konstruowali algorytmy proponujące kolejne treści, kierowali się tylko i wyłącznie długością przebywania człowieka na stronie i zaangażowaniem w oglądanie wideo. Żadnymi wskaźnikami treściowymi. W efekcie YT stał się tubą alt-right. Wszystko z powodu określonych celów biznesowych sformułowanych przez ludzi. Kierowali się pewnymi kryteriami formalnymi, zamiast wpuścić w to trochę semantyki.

AP

Może jesteśmy jeszcze na etapie, na którym więcej uwagi poświęcają algorytmom technicy, informatycy czy programiści. Widać to zresztą w świecie digitalowym i reklamie programatycznej. Tu liczy się przede wszystkim zwiększenie efektywności dotarcia z reklamą, ale już zrozumienie mechanizmów, które za tym stoją – niekoniecznie.

Mam wrażenie, że w tworzonych obecnie algorytmach AI czynnik ludzki jest coraz częściej uwzględniany. Niezależnie od tego, czy stykamy się z botem, wyszukiwarką, aplikacją, czy systemem operacyjnym w autonomicznym samochodzie, doceniamy w nich nie tylko wydajność. Dostrzegamy także unikalne cechy, jakiś charakter, nawet niedoskonałości, dzięki którym takie rozwiązanie staje się dla człowieka bardziej swojskie i akceptowalne.

Będziemy w błędzie

Jacek Szlak

Jakieś celowe pomyłki?

MK

Zmierzamy w stronę ciekawej idei. Jeśli odrzucić paradygmaty czysto techniczne, pojawia się miejsce na zjawisko, które – prześladowane w historii ludzkości – było jednym z ważniejszych mechanizmów weryfikacyjno-rozwojowych człowieka, czyli na błąd. Ludzkość ma tak łatwy dostęp do błędów, taki ich rezerwuar, że nauczyliśmy się wyłącznie je eliminować.

AP

Mylić się jest rzeczą ludzką. To oznaka człowieczeństwa.

MK

Zabrzmiało to jak powód do dumy, a nie usprawiedliwienie.

AP

Popełniam błędy i jestem z tego dumny. Superbohaterów bez skazy lubimy przecież mniej niż tych, którzy okazują się niedoskonali.

MK

Błędy dają szansę. Algorytm, który nie popełnia żadnych błędów, a jego obraz świata jest zredukowany do kilku zmiennych, siłą rzeczy dehumanizuje odbiorcę.

Jacek Szlak

Czyli można powiedzieć, że następnym etapem samodoskonalenia człowieka jest powrót do błędów i ułomności? Że to może dać nam kolejny impuls i ucywilizować te algorytmy?

MK

Raczej można powiedzieć, że po to, byśmy byli w stanie się rozwijać, musimy upośledzić technologię. Jeśli będzie się ona rozwijać na miarę swoich możliwości, w sposób perfekcyjny, nasz rozwój się skończy. Musimy dopilnować, by technologia stwarzała nam bodźce rozwojowe, a nie żeby nas całkowicie obsługiwała.

Myślenie o tym przez pryzmat treści otwiera oczy. Nie chcemy, by technologia myliła się i poprawiała selekcję naturalną, powodując wypadki samochodów autonomicznych. Ale nie powinniśmy uperfekcyjniać selekcji treści ani innych podobnych mechanizmów orientacyjnych. Może to błądzenie, to odnajdywanie drogi jest potrzebne?

Jacek Szlak

To jest istota eksploracji.

AP

Preselekcja oznacza powtarzalność, a ta wieje nudą, nie rozwija. Cała szansa na ewolucję czy zmiany polega na tym, że gdzieś w systemie pojawia się jakieś zaburzenie. Nie da się go do końca kontrolować, może ono pójść w dowolną stronę. Zawiera jakiś element losowy, który jest istotą ewolucji. Może to jest właściwa ścieżka rozwoju technologicznego?

Czy marketerzy śnią o humanizacji technologii?

Jacek Szlak

Rozmawiamy dosyć akademicko. Choć dochodzimy do ciekawych wniosków, czy uważacie, że taka refleksja jest potrzebna badaczom? A w konsekwencji – czy jest potrzebna marketerom?

AP

Oczywiście! Choć bardziej niż samych badaczy chcielibyśmy skłonić do refleksji tych wszystkich, którzy technologie tworzą i wypuszczają na rynek w postaci produktów. Jeśli przy tworzeniu prototypu zdadzą sobie oni sprawę, jak różne potrzeby użytkowników muszą uwzględnić, pojawi się tu miejsce dla badaczy. Ci mogą dołożyć bardzo ważny element do tej układanki.

Wierzę, że taki humanistyczny wkład, taka socjologiczno-psychologiczna refleksja pomaga tworzyć lepsze rzeczy. Takie, które nie tylko będą bardziej ergonomiczne i intuicyjne, ale będą miały jakąś ciekawość w sobie. Dzięki temu rozwój technologiczny będzie faktycznie nakierowany na wspomaganie i rozwój człowieka.

MK

Pytasz o marketerów, a marketing jest sztuką kwestionowania status quo. Niemożliwe jest robienie skutecznego marketingu przy pełnej akceptacji wszystkich zastanych elementów sytuacji.

Jacek Szlak

W tym momencie trwa wielka ofensywa kierunku o nazwie martech (technologie marketingowe). Mówi się tu o współpracy IT, marketingu i zarządzania, ale w kontekście KPI, wskaźników efektywności. Wydaje się, że to idzie w przeciwnym kierunku. Może w złym momencie zaczynacie tę debatę? Może nikt nie będzie nią zainteresowany, szukając technologii, które będą doskonale docierać do ludzi?

AP

Na rozwój sektora martech patrzę z pewnym niepokojem. To świat technologii automatyzacji. Tam o człowieku, jego sposobach postępowania mówi się mało albo jest on traktowany jako zasób do zdobycia. Właśnie dlatego liczę, że wywołanie dyskusji w tym momencie pozwoli najbardziej „humanistycznym” podmiotom martechu zyskać przewagę nad pozostałymi firmami, które nie myślą jeszcze w tych kategoriach.

Uzyskanie takiej przewagi wydaje się w zasięgu ręki. Zwłaszcza że wiele rozwiązań martechowych sprowadza się do stosunkowo prostych funkcjonalności, np. jak sprawić, by mój e-mailing był wysyłany automatycznie lub za jednym kliknięciem wysyłał komunikaty do tysięcy ludzi. Często nie kryje się za tym żadna zaawansowana sztuczna inteligencja, lecz stosunkowo prosty algorytm. Firm z tego sektora jest tyle między innymi dlatego, że każda zajmuje się tylko wąskim wycinkiem potrzeb marketingowych, na którym działa nieco lepiej od innych.

MK

Dzisiaj ciągle jeszcze kryteria tego „lepiej” są bardzo uproszczone. Masz np. do sprzedania wózek widłowy. Wobec tego zarzucasz w Internecie zdjęciami i ofertami tego wózka każdego, kto wpisał do wyszukiwarki „wózek” albo „widły”. Dotarcie do pojedynczej osoby z przypadkową ofertą jest tak tanie, że w ogóle nie warto się zastanawiać, do ilu osób dotrze się bezsensownie.

AP

Niestety podpiszę się pod tym. Łatwość i niski koszt dotarcia nie zachęcają do włączenia myślenia. Jeszcze nie ma potrzeby doskonalenia, humanizowania tych parametrów. Na razie chodzi tylko o to, żeby spośród tysiąca osób, które zobaczą reklamę, kliknęły w nią cztery osoby zamiast trzech – co już traktujemy jako sukces. Nie myślimy zupełnie o tych 996 osobach, które tego nie zrobiły. Im zaś taka reklama albo uprzykrzyła dzień, albo nauczyła unikać podobnych przekazów i uodporniła na kolejne komunikaty, pogłębiając zjawisko ślepoty banerowej (banner blindness). Utrudniła tym samym komunikację kolejnym markom w przyszłości.

Wszyscy widzimy, że poziom klikalności czy reagowania na reklamę w Internecie systematycznie i drastycznie maleje. Oznacza to, że zaraz jedno na milion wejść będzie sukcesem. To ślepa uliczka. Dopasowanie czy humanizacja komunikatów lub sposobów dotarcia do internautów jest więc nie tyle przyszłością, co koniecznością. Już teraz poziom zblazowania i odporności na komunikację marek jest tak wysoki, że jeśli autorzy reklam naprawdę nie zaczną się starać, przekaz reklamowy stanie się tylko białym szumem stanowiącym tło dla konsumowanych treści.

MK

Można tu przyjąć dwa paradygmaty postępowania. Jeden prowadzi do personalizacji na poziomie jednostki, musi być więc oparty na bardzo szczegółowej wiedzy o niej. Wchodzi się wtedy w problem prywatności. Natomiast w paradygmacie tradycyjnego marketingu w grę wchodzi personalizacja na poziomie pewnego typu, oparta na wiedzy o tym typie. Osiąga się ją np. przez badania, ekstrapolacje, statystykę i tego rodzaju narzędzia.

AP

W reklamie telewizyjnej też jest ogromny poziom nietrafionego dotarcia, który jest niejako wpisany w to zasięgowe medium. Mimo wysiłków domów mediowych, by dopasować czas emisji reklamy do jej grup docelowych, bardzo rzadko trafia się genialna reklama, którą pokochają wszyscy.

Myślę, że personalizacja reklam będzie wkrótce koniecznością. Komunikat dociera do konsumenta w danym momencie, w danym nastroju, przy danych potrzebach. Aby był to komunikat adekwatny, trzeba będzie głębiej poznać tego indywidualnego konsumenta. Pytanie: czy będzie on chciał wymienić swoją prywatność na lepiej dopasowany komunikat i ciekawsze reklamy? A może będzie wolał pozostawić wszystko bez zmian?

MK

Zatoczyliśmy wielką pętlę. Doszliśmy znowu do pytania, czy chcesz dostawać treści, które idealnie do ciebie pasują, ergo są nierozwojowe. Zaczęliśmy od mówienia o treściach informacyjno-poznawczych. Te same mechanizmy służą dostarczaniu contentu reklamowego. Przy wątku informacyjno-poznawczym doszliśmy do wniosku, że jakaś przestrzeń błędu, nieporozumienia, nietrafienia jest rozwojowa, pozytywna, ludzka i potrzebna. Pytanie teraz, czy możemy sobie pozwolić na tę samą podniosłość, kiedy mówimy o wydawaniu budżetów reklamowych.

Może jednak to nasze szczęście, że algorytmy reklamowe działają dziadowsko, irytując i prezentując zbędne treści. Tylko w ten sposób odbiorcy dowiadują się, że te treści w ogóle istnieją. Gdyby widzieli wciąż te same reklamy zegarków, komputerów i samochodów, które im się podobają i które ich interesują, mogliby pomyśleć, że już tylko one zostały. Reklama czegoś, czego się nie potrzebuje, dziś wydaje nam się najbardziej irytującą częścią działania algorytmów reklamowych. A może za dziesięć lat powstanie prawna regulacja, że boty działające w sieci mają dostarczać 10 procent treści sprzecznej z profilem użytkownika?

Stajemy w śmiesznym rozkroku. Złapaliśmy się we własną pułapkę. Już mamy spersonalizowaną komunikację reklamową, znamy naszego odbiorcę, wiemy, czego i kiedy on potrzebuje. I gdy przychodzi do dostarczania mu treści, które mają kształtować jego obraz świata, mentalność i motywacje, cele czy dążenia, mamy mu serwować jakieś losowe komunikaty, żeby mógł sobie jakoś poszerzać horyzonty?

Konferencja „CyberHuman: Jak ludzie adaptują technologię? Jak technologia adaptuje ludzi?” odbędzie się 19 kwietnia 2018 roku w Warszawie. Marketing przy Kawie jest patronem medialnym wydarzenia.