Pod czułą opieką robota kuchennego

Robot kuchenny, który ma możliwość pobierania z Internetu subskrybowanych przepisów, staje się nowym nauczycielem w kuchni. Z drugiej strony człowiek wciąż szuka zrozumienia, kontaktu czy jakiejkolwiek innej formy bliskości z drugim człowiekiem. Tyle że formy tych relacji mogą się zmieniać.

O kolejnych zjawiskach wartych omówienia podczas konferencji CyberHuman rozmawiają członkowie rady programowej wydarzenia – Michał Kociankowski (Synergion) i Adam Polasz (O11E).

Michał Kociankowski

Ekspert strategii marketingowej, badań rynku i komunikacji. Prowadził pierwszy w Polsce dział research consulting w firmie badawczej (Grupa IQS). Pracował w ARC, Y&R, BAV Consulting. Od siedmiu lat prowadzi pracownię badań i rozwiązań strategicznych Synergion, od trzech lat także agencję komunikacyjną Simply By. W latach 2008–2012 oraz od 2014 członek zarządu PTBRiO. Członek Polskiego Klubu Brandingu. Wykładowca Szkoły Strategii Marki oraz Szkoły Marketingu Interaktywnego przy SAR.

Adam Polasz

Od kilkunastu lat zajmuje się badaniami marketingowymi, kiedyś po stronie klienta (w Kompanii Piwowarskiej, T-Mobile), obecnie dyrektor badań i analiz w pracowni strategicznej O11E (One Eleven). Odpowiada za interdyscyplinarne badania i analizy na użytek tworzonych strategii dla marek.
Pod czułą opieką robota kuchennego

Czytaj pierwszą część rozmowy z Michałem Kociankowskim i Adamem Polaszem:
Czy marketerzy śnią o humanizacji technologii?

Michał KociankowskiMichał Kociankowski

Jeśli człowiek jakoś się zmienia pod wpływem tego, co się dzieje w technologii, to nie wystarczy tej technologii śledzić. Trzeba zrozumieć, jak ona – odwracalnie czy nieodwracalnie – zmienia człowieka. Czysto technologiczny paradygmat prowadzi często do ustalenia po prostu najlepszego rozwiązania, optymalnego stanu rzeczy. Wydaje mi się to zresztą typowe dla UX. Ludzie korzystający z rozwiązań użytecznościowych Facebooka mają problem z korzystaniem z innych serwisów społecznościowych, skonstruowanych inaczej. Za 10–20 lat pewnie ten problem zostanie rozwiązany.

Podobnie rozwiązany został problem UX samochodu osobowego. Wsiadasz do dowolnego auta na świecie: fotel może być niewygodny, guziki mogą być niemiłe w dotyku, ale pedały, kierownica itp. są w określonych miejscach. Z tym nikt już za bardzo nie eksperymentuje.

Prowadziłem badania dotyczące sposobów gotowania zupy. Sposób gotowania u ludzi nawykłych do obcowania z technologią jest specyficzny. Pytanie, czy to wynika tylko z innych trendów żywieniowych…

Jacek SzlakJacek Szlak

Naprawdę jest specyficzny?

MK

No jest. Na przykład analizujemy, jak gotują młodzi ludzie. Częściej gotują z prostych składników. Nie muszą się uczyć gotowania od innych, mogą od urządzeń. Pojawiło się np. takie zjawisko, że dwudziestokilkuletni ludzie w mieście nie kontynuują kuchni swoich rodziców, zwłaszcza jeśli przenieśli się z małego miasta do dużego. Osłabiło się bardzo zjawisko dziedziczenia sposobu gotowania. Nie trzeba się uczyć od matki, można z blogów, vlogów, jakichś tutoriali z Internetu. Kupują zupełnie inne produkty w inaczej zorganizowanym sklepie. Albo kupują produkty przez Internet.

Jacek Szlak

Czyli przerwanie pewnej ciągłości? Z czego to wynika? Młodzi nie uczą się od rodziców, bo w odpowiednim momencie nie otrzymywali od nich konkretnych zadań? W wieku dorastania byli tak oderwani od życia rodzinnego (albo tak zanurzeni w technologii, albo tak wychuchani przez rodziców), że kiedy mogli się takich rzeczy nauczyć, zupełnie nie byli tym zainteresowani? A może nigdy nie nabyli umiejętności uczenia się w rodzinie, sięgania po wiedzę starszych? Być może jest w tym wszystkim wpływ technologii, ale znacznie głębszy…

Adam PolaszAdam Polasz

To efekt zmian cywilizacyjnych. Rodzice np. byli zapracowani, dzieci jadły obiad w stołówkach. Jeśli mama w domu coś gotowała, to głównie nocami, więc obiad nie był gotowany – on się magicznie pojawiał. Obserwuję też ciekawe zjawisko osób, które gotują na podstawie przepisów z Thermomixa czy innych tego typu urządzeń. To robot kuchenny z możliwością pobierania z Internetu subskrybowanych przepisów, który staje się nowym nauczycielem w kuchni. Często nie dostrzegamy takich drobnych cegiełek, drobnych kamyczków. A właśnie one składają się na to, jak technologia zmienia nas w sposób niezauważalny w każdej dziedzinie.

Gdy spojrzymy z perspektywy, dostrzeżemy, że te cegiełki są całkiem spore. Gdyby porównać młodego człowieka z roku 2018 i takiego sprzed dwudziestu lat, byłyby to dwa zupełnie inne sposoby spędzania czasu, konsumowania treści, inne poziomy cierpliwości czy oczekiwań w relacjach społecznych.

MK

Nie ma samodzielnych sposobów uczenia dzieci przez matki, rodziny czy ogólnie starszych, jak dbać o rodzinę, jak odkrywać miłość rodzicielską. Tego można się zwykle nauczyć przez naśladowanie podczas gotowania, prania, sprzątania czy wykonywania innych obowiązków domowych. Thermomix może nauczyć cię gotować, ale nie nauczy cię okazywania troski przez karmienie. Zanikają emocjonalne, psychologiczne i kulturowe efekty tego procesu. Może kiedyś roboty będą mieć funkcję gotowania dla rodziny i poproszą najpierw o opisanie jej członków?

Komunikacja wchodzi na nowy poziom

Jacek Szlak

Brzmi to jak żart, ale jest dość przerażające. Rozważmy teraz w kontekście Thermomixa konsekwencje stosowania urządzeń typu Amazon Echo. One są swego rodzaju konsjerżami domowymi i przejmują sporo funkcji wspólnotowej…

MK

Przejmują funkcję okazywania troski.

Jacek Szlak

Tak, ale w inny sposób.

AP

Raczej funkcję bezwzględnego posłuszeństwa – i to jest niepokojące. Nie należysz do rodziny królewskiej. Jesteś zwykłym człowiekiem, który nigdy nie miał lokaja czy służącej. A teraz nagle masz swojego konsjerża, asystenta, któremu wydajesz polecenia. Ten nigdy nie zaprotestuje, nie zareaguje źle, zawsze będzie posłuszny i dyspozycyjny.

MK

To będzie zupełnie inne doświadczenie niż takie, że przychodzi do ciebie mama rano i pyta: „Syneczku, co ci zrobić na śniadanie? Bo śniadanie jest ważne i masz je zjeść”. Okazuje jednocześnie troskę i wykazuje jakąś przewagę. Nie sposób rozplątać tego splotu uczuć i zależności.

AP

Człowiek przez codzienne obcowanie z urządzeniami o ludzkich cechach przyzwyczaja się do wydawania im poleceń. Jaki to może mieć wpływ na jego relacje z innymi ludźmi? Może oczekiwać podobnej dyspozycyjności i posłuszeństwa oraz tempa działania. Nasze oczekiwania względem innych ludzi będą się kształtowały na wzór tego, jak te potrzeby są zaspokajane przez urządzenia. Już w zasadzie tak się dzieje.

MK

W relacjach rodzinnych ktoś jest dla ciebie czuły, miły, a potem się obraża albo robi coś niemiłego – nie wiadomo dlaczego. Odkrywasz dzięki temu, że ma on sferę psychiczną, którą trzeba się interesować, bo może być dla ciebie ważna.

Jacek Szlak

Mówi się o tym, że ludzie nie radzą sobie podczas trudnych spotkań oko w oko i dlatego ich unikają. Zapośredniczona komunikacja, którą możemy w każdej chwili wyłączyć powoduje, że raczej staramy się uciekać od sytuacji konfliktowych, potencjalnie dla nas rozwojowych. Rozłączamy się.

MK

Piszesz z kimś na komunikatorze. Możecie pisać o poważnych sprawach, ale to, jakie robisz miny w tym czasie, czy nie przeglądasz jakichś zdjęć, czy nie sprawdzasz poradnika psychologicznego, albo po prostu to, jak długo odpisujesz, zależy tylko od ciebie. Najpierw napisałeś „odczep się”, potem „mam cię w nosie”, „nienawidzę cię”, a potem „dlaczego mnie o to pytasz?” – i dopiero to wysyłasz. Odpowiedź pojawia się po trzydziestu sekundach, a nie czterech. Manipulujemy całą rozmową, swoją postawą, filtrujemy je. Dla młodych ludzi to jest tak atrakcyjne, że rozmowa w realu jest wyjątkową formą uprzywilejowania w relacji.

Jacek Szlak

Czy w związku z tym młodzi są upośledzeni w takiej bezpośredniej relacji? Wtedy trzeba szybko decydować. Ma się dużo mniejszy repertuar środków do dyspozycji, żeby wyrazić pewne rzeczy.

MK

Prawdopodobnie tak, ale należałoby to jeszcze zbadać. Bo to jest trochę takie emeryckie gderanie.

AP

Dobrze powiedziane. Wypowiadamy się z pozycji emeryckich o zmianie sposobu komunikacji międzyludzkiej, sugerując, że mamy do czynienia z jej degeneracją. Może to być równie dobrze ewolucja. Młodzi mają problem z relacjami starego typu, gdzie w bezpośrednich relacjach trzeba się konfrontować, czytać mimikę i wykazać się inteligencją emocjonalną, jakąś formą empatii. Łatwiej jest im napisać do kogoś wiadomość tekstową, okraszoną skrótami i emotikonami, niż zadzwonić czy porozmawiać twarzą w twarz. Z naszej perspektywy wydawać się może, że dysponują przy tym bardzo ubogimi środkami wyrazu. A może po tej ułomnej fazie, w której nie do końca potrafimy wyrazić emocje emotikonami, uda się znaleźć ciekawy, nowy sposób komunikowania się? I wtedy nasze emocje będą nawet lepiej wyrażane niż mimiką twarzy… Już teraz za pomocą tego, ile dajemy komuś czekać na odpowiedź, coś wyrażamy.

MK

Postawienie kropki na końcu zdania jest bardzo znaczące.

AP

Postawisz 3 kropki albo 6 – to zupełnie zmienia kontekst. Nam się wydaje, że to głupie, a oni tworzą nowy język. Język, w którym wzbogacają znaczenia o te niuanse, które są potrzebne. On się rozwija, kwitnie i doskonali. Zaraz się okaże, że to my będziemy musieli się go uczyć, chodzić na lekcje języka SMS-owego, żeby zrozumieć nie tylko, co oznacza YOLO czy LOL (to już na szczęście umiemy), ale co np. wnosi do konwersacji liczba kropek.

MK

Jak napiszesz „nie mam czasu” bez kropki na końcu zdania, wyraża to twój żal albo obawę, że coś się nie uda. Jak z kropką, to znaczy raczej „nie mogę i nie żałuję”. Technologia operująca prostym tekstem zmusza użytkowników do zastanowienia się nad wieloznacznością samych słów. Gdy używają ich w mowie, uzupełniają to gestem, kontekstem, mimiką. Te są dość oczywiste dla wszystkich uczestników konwersacji i wyznaczają właściwy sens wypowiedzi. Mając do dyspozycji wyłącznie tekst na ekranie, trzeba solidnie się zastanowić, jak zostanie on zrozumiany. Być może to wyższa forma komunikacji.

Nowe sposoby na odwieczne potrzeby

Jacek Szlak

W waszej rozmowie pojawił się ciekawy wątek emeryckości. Niedawno spotkałem w mieście znajomą grającą w „Ingressa”, odpowiednik „Pokemon Go”. Wyjaśniła mi, że człowiek po czterdziestce ma bardzo mało okazji i możliwości poznawania nowych ludzi. Te nowe, sieciowe, społecznościowe wynalazki otwierają całkiem nową perspektywę nawiązywania nowych relacji społecznych, wzbogacania swojego życia. W jej wypadku taką funkcję spełniła gra augmented reality, dzięki której poznała (także w realu) innych ludzi. To jest ciekawe zagadnienie.

AP

Interesuje cię, jak technologia wpływa zwrotnie na to, że jednak nawiązujemy relacje, a nie stajemy się wyalienowani? To zjawisko powstawania pewnej wspólnoty, podobnie jak wokół każdego hobby, wspólnych doświadczeń, zajęć sportowych, ulubionego zespołu muzycznego czy określonego fan page’a. Między ludźmi odczuwającymi jakieś emocje wobec tej samej osoby, przedmiotu czy zjawiska wytwarza się poczucie więzi. Ta więź może być ulotna i tylko symboliczna, ale może stanowić ciekawy punkt wyjścia do tworzenia ciekawszych, trwalszych relacji.

Dla mnie interesującym i dziwnym zjawiskiem, które potwierdza, że nasza natura wygrywa i dominuje, jest „Minecraft”. W czasach szybkich komputerów z mocnymi silnikami graficznymi gra, w której wszystko jest kanciaste i kwadratowe, wydaje się zupełnie archaiczna. Tymczasem mnóstwo ludzi w nią gra, a wokół tego kanciastego świata tworzy się ogromna społeczność.

Pojawiają się youtuberzy, którzy przyciągają rzesze fanów „Minecrafta” siedzących przed ekranami i patrzących, jak gra ktoś inny. Nawiasem mówiąc, czym to się różni od śledzenia transmisji sportowych? To ten sam mechanizm podziwiania, kibicowania, bycia fanem. Wokół tych gier tworzą się nowe grupy znajomych. Młodzi gracze grają i jednocześnie komunikują się ze sobą przez komunikatory. Bawią się ze sobą, tyle że już wirtualnie. Czyli relacja została w jakimś sensie zachowana, choć przeniosła się na inny grunt. Okazuje się więc, że technologia nas tutaj nie zdehumanizowała.

Potrzeba nam kontaktu z innym człowiekiem, potrzeba wyrażania emocji i otrzymywania emocjonalnych wzmocnień od drugiej strony interakcji. Szukamy pocieszenia, zrozumienia, kontaktu czy jakiejkolwiek innej formy bliskości z drugim człowiekiem – to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb ludzkich. Tej potrzeby w sobie nie wygasimy, nie urodzą się nagle dzieci jej pozbawione. Mamy ją zapisaną w genach. W naturalny sposób będziemy ciągnąć do drugiego człowieka. Komunikacja może przybrać różne formy, ale koniec końców będziemy starali się ją osiągnąć, bo ta potrzeba jest od nas silniejsza. Nie boję się, że technologia nam ją odbierze albo sprawi, że o niej zapomnimy.

Jestem daleki od dystopijnej wizji, w której czeka nas przyszłość wyalienowanych, niezdolnych do komunikacji i pozbawionych empatii ludzi przyszłości. Jestem przekonany, że może relacje będą mieć kiedyś inny charakter niż obecnie, ale wciąż będziemy się spotykać i nawiązywać nowe znajomości.

Konferencja „CyberHuman: Jak ludzie adaptują technologię? Jak technologia adaptuje ludzi?” odbędzie się 19 kwietnia 2018 roku w Warszawie. Marketing przy Kawie jest patronem medialnym wydarzenia.