Personalia

Założyciel marki IKEA, Ingvar Kamprad nie żyje

Ingvar Kamprad zmarł 27 stycznia w wieku 91 lat, po krótkiej chorobie. Był jednym z największych przedsiębiorców XX wieku, twórcą marek IKEA oraz Ikano.

Urodził się 30 marca 1926 r. w Smalandii na południu Szwecji. Od najmłodszych lat chciał zajmować się biznesem. Jako pięciolatek sprzedawał zapałki sąsiadom, a dwa lata później docierał już znacznie dalej. Poszerzał też swój asortyment o ozdoby choinkowe, przybory do pisania czy nasiona.

W wieku 17 lat założył firmę IKEA. Początkowo sprzedawał wysyłkowo ołówki, zegarki i rajstopy. Meble do samodzielnego składania włączył do oferty później. Sprzedawał je wysyłkowo od 1956 r., a dwa lata później otworzył pierwszy stacjonarny sklep w Almhult na południu Szwecji.

Nie oferował tam gotowych mebli, lecz moduły do samodzielnego montażu. Pozwalało mu to na obniżenie kosztów, zaoferowanie niższych cen i dotarcie do masowego klienta. Kamprad słynął zresztą z poszukiwania oszczędności – zarówno przy projektowaniu produktów, jak i procesów operacyjnych.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy w oficjalnym komunikacie, Ingvar Kamprad miał typowe cechy południowoszwedzkiego przedsiębiorcy: był pracowity i uparty, ale też pełen ciepła. Pracował do końca życia – w myśl własnego motta, że większość rzeczy pozostaje do zrobienia.

Od 1988 r. Ingvar Kamprad nie pełnił funkcji operacyjnych w stworzonym przez siebie imperium. Czuwał jednak nad rozwojem firmy jako doradca. Między 2005 a 2010 r. znajdował się w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi świata według „Forbesa”. Dwukrotnie zajmował czwarte miejsce w tym zestawieniu.

IKEA jest dziś obecna w 38 krajach. W rankingu Interbrand w 2017 r. marka uplasowała się na 25. miejscu, wyceniana na niemal 18,5 mln dol. W 2016 r. jej globalne dochody przekroczyły 35 mld euro.Reklama