„Życie warte jest rozmowy” – kampania na rzecz zapobiegania samobójstwom mężczyzn
  • 0
  • 0
18.09.2019

„Życie warte jest rozmowy” – kampania na rzecz zapobiegania samobójstwom mężczyzn

10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Suicydologiczne rozpoczęło drugą odsłonę kampanii „Życie warte jest rozmowy”. Jej ambasadorem został aktor Michał Czernecki, który ma za sobą dwie próby samobójcze.

W ramach kampanii powstał spot zatytułowany „Życie warte jest rozmowy”. Michał Czernecki próbuje odpowiedzieć w nim na pytanie, ile warte jest 60 sekund.

#męskasprawa

Przedstawiamy oficjalny tegoroczny spot kampanii Życie warte jest rozmowy. Ambasadorem jest Michał Czernecki. Razem z nim odpowiedzmy sobie na pytanie ile warte jest 60 sekund? #męskasprawa #życiewartejestrozmowy

Opublikowany przez Życie warte jest rozmowy Piątek, 6 września 2019

Według statystyk WHO co 40 sekund samobójstwo popełnia na świecie jedna osoba. Daje to około 800 tys. ofiar na rok. Większość z nich to mężczyźni. W ciągu dekady samobójczą śmiercią umiera około 8 mln ludzi. To ponad czterokrotna liczba mieszkańców Warszawy.

W Polsce codziennie odbiera sobie życie 15 osób. Dwanaście z nich to mężczyźni. Na świecie w wyniku śmierci samobójczej co 60 sekund umiera mężczyzna.

10 września, w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 55 w Warszawie odbyła się kolejna odsłona wykładów otwartych. Głównym celem było przybliżenie szerokiej publiczności podstawowej wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej liczby samobójstw wśród mężczyzn. Wydarzenie zorganizowały Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Aby skutecznie zapobiegać samobójstwom, trzeba m.in. wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać zarówno z ludźmi w kryzysie, jak i osobami z ich otoczenia. Na wydarzenie zaproszono więc ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podjęli konkretne aspekty problemu i wyzwań prewencyjnych. Po każdej wypowiedzi słuchacze mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik mógł skorzystać z konsultacji u specjalistów dyżurujących w pokojach wsparcia.

18 września 2019