Co w zwyczajach Polaków zmienił zakaz handlu w niedzielę? Raport z badania SW Research
  • 0
  • 0
22.03.2018

Co w zwyczajach Polaków zmienił zakaz handlu w niedzielę? Raport z badania SW Research

Za nami dwie pierwsze niedziele, podczas których obowiązywał zakaz handlu. Wprowadzeniu regulacji towarzyszyły skrajne opinie. Zdaniem niektórych wielu Polaków będzie zmuszonych do zmiany zwyczajów zakupowych. SW Research sprawdził, jak nowy przepis wpłynął na tę kwestię.

Ograniczenie handlu w niedzielę jest już faktem. Do końca tego roku zakupy będziemy mogli robić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wydawać by się mogło, że dla wielu Polaków będzie się to wiązało z istotnymi zmianami związanymi z organizacją czasu – tego poświęcanego na zakupy oraz tego na odpoczynek i relaks.

Tymczasem, jak pokazują wyniki ankiety, dla ponad 70 proc. badanych zakaz handlu nie był uciążliwy. Ponad 35 proc. osób z tej grupy deklaruje, że zazwyczaj nie robi zakupów w niedzielę. Blisko 12 proc. uważa natomiast, że niezbędne artykuły nadal może kupić w sklepach osiedlowych, które są wyłączone z zakazu. Co znamienne, ponad 25 proc. badanych stwierdziło, że ograniczenia niczego w ich przypadku nie zmieniły. Można wnioskować, że prawdopodobnie są to osoby, które zakupy robiły w inne dni tygodnia niż niedziela.

Zakaz handlu w sklepach stacjonarnych miał być też dużą szansą na rozwój sprzedaży przez Internet. Wiele firm w ostatnim okresie bardzo intensywnie rozwijało tę gałąź działalności. Wiele również przygotowało na pierwszą wolną niedzielę liczne promocje i rabaty. Informacje o nich dystrybuowane były głównie pocztą elektroniczną.

Jak jednak pokazują wyniki badania, oferty z rabatami trafiły do 10 proc. badanych. Więcej osób zetknęło się natomiast z reklamami sklepów online. Ale 70 proc. respondentów nie miało w tym czasie styczności z żadną z tych form promocji.

Wprowadzenie niehandlowych niedziel nie sprawiło, że większość Polaków zmieniła swoje przyzwyczajenia. Ponad 80 proc. badanych deklaruje, że wolną od handlu niedzielę spędziło w taki sam sposób jak dotychczas. Pozostałe prawie 20 proc. ankietowanych w wolną niedzielę pozostało w domu, spędziło czas na świeżym powietrzu lub odwiedziło przyjaciół i znajomych.

O badaniu
Badanie było realizowane od 12 do 14 marca (po pierwszej niedzieli z zakazem handlu) przez agencję SW Research. Metoda: wywiady online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 798 ankiet z Polakami powyżej 18. roku życia.

22 marca 2018

21 marca 2018