Związek Przedsiębiorców i Pracodawców powołuje Forum Wydawców Internetowych
  • 0
  • 0
20.04.2018

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców powołuje Forum Wydawców Internetowych

Uważne monitorowanie procesu legislacyjnego na poziomie Unii Europejskiej i Polski. Proponowanie własnych rozwiązań. Promowanie zdrowego rozsądku w regulacjach dotyczących rynku mediów cyfrowych. To podstawowe zadania, które stoją przed Forum Wydawców Internetowych. Jest to nowa platforma branżowa powołana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jako ZPP staramy się być aktywni na różnych polach, również branżowych. Mamy sprawdzoną formułę forów, w ramach których różni interesariusze mają okazję dyskutować i przedstawiać swoje racje, a także spotykać się z ważnymi decydentami politycznymi. Dostrzegliśmy duży potencjał do tego rodzaju działania właśnie w przypadku branży wydawców internetowych. Do tej pory nie mieli oni platformy do artykułowania swoich interesów, mimo że na stole znajduje się w tej chwili sporo pomysłów, które negatywnie wpłynęłyby na ich działalność. Za pomocą Forum Wydawców Internetowych zmienimy to – powiedział Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W dokumencie programowym forum wśród głównych aktualnych zagrożeń dla branży wskazano m.in.:

  • koncepcja „podatku od linków”,
  • kolejne pomysły na karanie za fake newsy,
  • propozycje nowych regulacji w zakresie ochrony prywatności w komunikacji elektronicznej.

Wszystkie te regulacje mogłyby mieć bardzo istotny i negatywny wpływ na modele biznesowe wydawców internetowych. Doprowadziłoby to de facto do pomniejszenia znaczenia rynku mediów online wobec tradycyjnych platform.

Uczestnicy Forum Wydawców Internetowych wierzą tymczasem, że gwarancją coraz wyższej jakości mediów i publikacji jest wolna konkurencja – zarówno pomiędzy podmiotami w obrębie rynku cyfrowego, jak i poza nim. W ten sposób obywatele uzyskują dostęp do coraz wyższej jakości informacji, która będzie im dostarczana w coraz ciekawszy i efektywniejszy sposób.

Próby twardej ingerencji w rynek w naturalny sposób zahamują postęp i negatywnie wpłyną na innowacyjność wydawców. Będą oni bowiem spętani coraz to nowymi regulacjami – uważają założyciele.

Podstawowym zadaniem każdego z naszych forów, tak samo zresztą jak i ZPP jako organizacji ogółem, jest walka o zdrowy rozsądek i regulacje sprzyjające wolnej konkurencji. Nie chcemy, by mali polscy wydawcy nie mogli mierzyć się ze światowymi gigantami.

A będzie tak, jeśli większość czasu i energii poświęcą na dopełnianie kolejnych obowiązków i pilnowanie, czy w komentarzach na ich platformach nie pojawiły się treści, które można byłoby zakwalifikować jako hate speech, cokolwiek to zdaniem unijnych urzędników miałoby znaczyć. Dlatego mam nadzieję, że forum będzie działało prężnie i uda się w jego ramach wypracować propozycje korzystne dla wszystkich uczestników rynku. W tym przede wszystkim dla odbiorców – mówił Nowacki.

Forum Wydawców Internetowych zrzesza polskich wydawców internetowych prowadzących portale o zróżnicowanej tematyce. Głównymi wartościami promowanymi przez forum w jego działaniach są:

  • pluralizm,
  • konkurencja,
  • wolność słowa.

W dniu inauguracji pod Manifestem Polskich Wydawców Internetowych podpisało się siedmiu wydawców. Są wśród nich: 300Polityka.pl, Defence24.pl, tuPolska, tuŁódź.com, Salon24.pl, WP.pl i Spidersweb.pl. Pełna treść manifestu znajduje się na stronie www.zpp.net.pl.

Andersen

1 miesiąc temu

Spidersweb stosujący rękami swoich autorów cenzurę światopoglądową w komentarzach jest w tym gronie chyba przez pomyłkę.

Chyba, że tak właśnie Związek postrzega wolność słowa - możesz pisać, jeśli zgadzasz się z linią portalu, jeśli masz inne zdanie będziesz blokowany.

20 kwietnia 2018

19 kwietnia 2018