X-kom nakręcił straszny film. Wystąpili Kinga Kujawska, Shiianah, Ziemniak, Karol „Hutson” Hutny i Jaś Kapela
  • 1
  • 8
24.11.2021 Aktualizacja:

X-kom nakręcił straszny film. Wystąpili Kinga Kujawska, Shiianah, Ziemniak, Karol „Hutson” Hutny i Jaś Kapela

„Czarny piątek” to tytuł horroru, który X-kom nakręcił z okazji zbliżającego się święta promocji – Black Friday. Film opowiada historię kilku influencerów, którzy postanawiają wybrać się na wspólny wyjazd za miasto. Na miejscu okazuje się, że muszą mierzyć się z nieoczekiwanymi skutkami globalnego ocieplenia.

Główne role w filmie zagrali znani ze świata nowych technologii influencerzy: Kinga Kujawska, Żaneta „Shiianah” Łojas, Piotr „Ziemniak” Latała oraz Karol „Hutson” Hutny. Demonicznego recepcjonistę kurortu zagrał natomiast Jaś Kapela, pisarz, poeta i publicysta, który napisał też scenariusz „Czarnego piątku”.

Sam byłem zdziwiony, że X-kom mi złożył taką propozycję. Kiedy ich zapytałem, czemu akurat ja miałbym napisać ten scenariusz, odpowiedzieli, że ich zdaniem mamy bardzo podobne poczucie humoru i estetyki. Hehe. I to bardzo miłe, że z zasady bezduszne korporacje potrafią docenić taką antykapitalistyczną twórczość, jak moja – mówi Jaś Kapela, autor scenariusza.

Film powstał na terenie Forest Escape, czyli pokoju zagadek na świeżym powietrzu, który National Geographic wskazał jako jeden z najlepszych escape roomów w Polsce. Sceneria opuszczonego ośrodka wypoczynkowego, listopadowe lasy i mglista aura naturalnie nadały temu filmowi mroczny klimat.

To oczywiście nie jest tak, że film jest tak straszny, że już nikt nigdy więcej nie będzie chciał robić w X-komie zakupów. Ktoś pewnie by powiedział, że jest to klasyczny horror klasy B. My wolimy określać go mianem filmu klasy X, bo zdecydowanie zostawiliśmy tam nasz autograf. Szczególnie scena ataku krwiożerczej kosiarki jest… na swój sposób zapadająca w pamięć – zdradza Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy X-komu.

Premiera horroru zaplanowana jest na czwartek 25 listopada. Film zostanie wyemitowany na kanale YouTube X-komu około godziny 23:40. Wraz z końcem emisji w sklepach grupy X-kom wystartują promocje z okazji Black Friday. O północy rabaty będą dostępne w aplikacjach mobilnych X-komu i Al.to. Cztery godziny później promocje pojawią się na stronach tych sklepów. Black Friday w Combacie wystartuje o godzinie 5:00.

[Aktualizacja, 25 listopada 2021 r.]
25 listopada, na kilkanaście godzin przed premierą X-kom odwołał emisję filmu. Powodem mają być działania i idee, które prezentuje Jaś Kapela. Poniżej zamieszczamy oświadczenie marki:

Zaplanowana na czwartkową noc premiera filmu „Czarny piątek” została odwołana. Powodem tej decyzji jest błędny wybór przez nas jednego z uczestników projektu. Decyzja o zaangażowaniu Jasia Kapeli była nieprzemyślana i niepoparta wystarczającą analizą. Działania i idee, które prezentuje Jaś Kapela, są sprzeczne z wartościami naszej firmy i stanowczo się od nich odcinamy. Obiecujemy, że wprowadzimy zmiany, które uniemożliwią wystąpienie podobnej sytuacji w przyszłości. Bierzemy odpowiedzialność za nasz błąd. Przepraszamy.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, powodem takiej decyzji były negatywne komentarze na temat współpracy z Jasiem Kapelą, opublikowane w mediach społecznościowych X-komu. Na łamach tej gazety do sprawy odniósł się też sam pisarz. Podkreślił, że nie chodzi tu o żadne wartości, bowiem jego wartości to prawa człowieka i feminizm. Zdaniem Kapeli X-kom ugiął się pod falą krytyki i zastosował cenzurę. Autor scenariusza zauważył również, że „było ryzykowne zatrudniać antykapitalistę do sprzedaży swoich produktów na Black Friday”.

  • 8
X-kom nakręcił straszny film

X-kom nakręcił straszny film

24 listopada 2021