- 0
- 1
Wykluczenie technologiczne Silversów to mit – badanie Huawei CBG Polska
W Polsce aż 97% osób po 50. roku życia korzysta z inteligentnych urządzeń. Najczęściej są to smartfony (93% Silversów) i laptopy (84%), a sportowe opaski lub smartwatche posiada 36% z nich. Tak wynika z badania Huawei CBG Polska.
88% Silversów nie widzi negatywnego wpływu technologii na relacje międzypokoleniowe
Tylko 5% badanych deklaruje, że technologia osłabia ich relacje z młodszymi pokoleniami, a 58% uważa, że je poprawia. 77% osób będących już dziadkami wskazuje, że technologia pozwala im utrzymywać lepszy kontakt z młodszymi generacjami.
97% Silversów posiadających smartfon korzysta z niego każdego dnia
Wśród posiadaczy smart opasek i smartwatchy odsetek ten wynosi 84%. Z kolei laptopów używa codziennie 71%, a tabletów 36% spośród ich właścicieli w tym wieku. Posiadacze smart urządzeń z pokolenia 50+ najczęściej używają ich:
- aby być na bieżąco z wiadomościami ze świata czy pogodą (65%),
- do utrzymywania, z udziałem technologii, więzi z bliskimi czy znajomymi (64%).
Połowa (52%) badanych z tej grupy aktywnie korzysta z mediów społecznościowych
Prawie jedna trzecia (32%) osób po pięćdziesiątce, używając swoich urządzeń, oddaje się rozrywce. Grają w gry, oglądają filmy i seriale czy słuchają muzyki. Wśród kluczowych motywacji do korzystania z technologii można wymienić także:
- poprawę samopoczucia (28%),
- zwiększenie produktywności,
- naukę nowych rzeczy (po 27%).
58% badanych Silversów stwierdza, że technologia poprawia ich relacje z młodszymi pokoleniami
Najczęściej wymienianą zaletą jest ułatwiony i szybki kontakt oraz rozmowy (63%). Dzięki temu niezależnie od odległości mogą oni pozostawać w kontakcie z bliskimi. 44% respondentów docenia możliwość uczenia się nowych rzeczy od młodych osób. Łatwiej im pozostawać na bieżąco z nowinkami i trendami.
– Przekłada się to też na lepsze rozumienie perspektywy młodego pokolenia. Aż 42% osób w wieku 50+ docenia to, jak technologia ułatwia uczestniczenie w życiu ich dzieci i wnuków. Ważne jest też dzielenie się interesującymi treściami, takimi jak zdjęcia, filmy, artykuły – 41% Silversów w ten sposób podtrzymuje więzi rodzinne i towarzyskie. Z satysfakcją odnotowujemy również, że inteligentne urządzenia przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia tej grupy wiekowej, a także wspierają ich aktywność i produktywność – mówi Dorota Rakowska, marketing director w Huawei CBG Polska.
Do grupy Silversów należą także dziadkowie i babcie. Aż 77% badanych mających wnuki wskazuje, że technologia pomaga utrzymywać z nimi lepszy lub częstszy kontakt. Wskazują, że smart urządzenia pozwalają im:
- wymieniać się wiadomościami z młodym pokoleniem (53%),
- korzystać z wideorozmów (48%),
- dzielić się zdjęciami i filmami (45%).
Spora grupa dziadków i babć (48%) deklaruje pełną samodzielność w obsłudze urządzeń elektronicznych
Jednak istotny odsetek wciąż potrzebuje wsparcia w tej materii. Dla 17% badanych pomoc wnuków przy konfiguracji sprzętu była niezbędna, co świadczy o barierach w korzystaniu z nowych technologii. Kolejne 15% zmuszone było prosić wnuki o interwencję w przypadku awarii czy innych problemów technicznych, a 12% także przy czynnościach takich jak instalacja i aktualizacja aplikacji. 11% dziadków i babć skorzystało ze wsparcia wnuków podczas nauki obsługi komunikatorów. Podkreśla to wagę tego aspektu w utrzymywaniu więzi rodzinnych w dobie cyfrowej.
Osoby dojrzałe nie lekceważą zagrożeń, jakie kryją się za błyskawicznym rozwojem technologii
Jedynie 12% Silversów nie dostrzega jej negatywnego wpływu na relacje międzypokoleniowe. Niemal połowa z nich (45%) stwierdza, że młodsze pokolenia spędzają za dużo czasu przed ekranem i za mało ze sobą rozmawiają. Niepokoi ich również fakt, że ich dzieci i wnuki stawiają życie wirtualne nad towarzyskie relacje z najbliższymi (39%). Spośród technologii, które zdaniem Silversów najbardziej oddzielają pokolenia, zdecydowanie przewodzą gry komputerowe i mobilne (47%). Tuż za nimi wymieniają technologie takie jak sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość (36%), media społecznościowe (30%) oraz nowoczesne, zaawansowane aplikacje (27%).
O badaniu
Badanie przeprowadził SW Research na próbie 703 Polaków w wieku 50+ w styczniu 2025 r.

Wykluczenie technologiczne Silversów to mit – badanie Huawei CBG Polska