Wspólnota międzygatunkowa otwiera Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej
  • 0
  • 7
5.11.2020

Wspólnota międzygatunkowa otwiera Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej

Mieszkańcy miasta to nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Te domowe i te dzikie. Wśród nich ptaki. To właśnie wróble, mazurki i sikorki zamieszkają w wybudowanym przez Traffic Design w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej osiedlu dla skrzydlatej społeczności lokalnej.

To jedyny mural w tej edycji biennale. Przedstawia stare drzewo i jest tłem dla dwunastu budek dla ptaków. Do stworzenia projektu zaproszono duet Małgorzatę Gurowską i Joannę Ruszczyk. Praca została zrealizowana na ścianie Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Grottgera w Gdyni.

Budki i lokalizacja zostały dobrane po konsultacji z Akcją Bałtycką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas rozmów z ornitolożkami dowiedzieliśmy się m.in., na jakie aspekty zwrócić uwagę, by zapewnić ptakom komfortowe warunki, dostęp do pożywienia i bezpieczeństwo od dzikich zwierząt, które mogłyby im zagrażać – mówi Monika Domańska z Traffic Design.

Dzięki usytuowaniu instalacji na budynku szkoły i przystosowaniu do ptaków, które zimują w Polsce, uczniowie będą mogli obserwować mieszkańców budek, a także dbać o nie w ramach lekcji biologii.

Ptaki od wieków współdzielą z ludźmi przestrzeń do życia. Kiedyś chętnie wiły gniazda w szczelinach budynków. W niektórych projektach – np. tureckich architektów – budki dla ptaków były wkomponowywane w elewacje. Dziś, gdy ptaki są zagrożone, a ich gniazda są niszczone m.in. w procesie termomodernizacji, musimy zwrócić szczególną uwagę, by zapewnić im bezpieczne schronienie. Jako ludzie jesteśmy też beneficjentami ich obecności w mieście. W okresie lęgowym ptasia rodzina zjada dziesiątki kilogramów owadów, w tym dokuczliwych komarów.

Ważnym aspektem jest też obecność w pracy sędziwego drzewa, które ma zwracać uwagę na potrzebę pielęgnacji i dbania o naturalną miejską zieleń.

Sędziwe drzewa często nie wyglądają idealnie. Mają dziury, szramy, pęknięcia, suche gałęzie, wypróchnienia, infekcje. Wymagają opieki i odpowiedniego podejścia. Nawet spróchniałe wewnątrz mogą żyć przez setki lat. Są gospodarzami dla tysięcy gatunków: ptaków, ssaków, gadów, płazów, owadów, grzybów, porostów i roślin. Zapewniają im przetrwanie. To drzewa – arki. Są domem, schronieniem, pożywieniem. Dają wodę. Pomagają przemieszczać się, komunikować, rozmnażać – podkreślają autorki projektu.

To niejedyny temat, którym będą zajmowali się organizatorzy biennale. Wkrótce będzie można oglądać kolejne realizacje poruszające m.in. temat zabawy w mieście czy przestrzeni dla pieszych. Ze względu na pandemię wszystkie wydarzenia będą odbywały się online.

Biennale Traffic Design jest współfinansowane ze środków Miasta Gdyni.

  • 7
Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej

Ruszyło Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej

5 listopada 2020

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
5.11.2020

Usługi i rozrywka w centrach handlowych straciły połowę obrotów. Co dalej z branżą retail? Analiza CBRE

Trzeci kwartał 2020 r. upłynął sieciom handlowym na odbudowie sprzedaży. W najgorszej sytuacji są usługi i rozrywka, których straty od początku roku są szacowane na 50%. Pandemia przyspiesza za to rozwój segmentu convenience, wygodnych parków handlowych, w których sklepy dostępne są z poziomu parkingu. Stanowią one już 9 na 10 wszystkich budowanych obiektów – wynika z analizy CBRE.