Wrocławskie krasnoludki walczą o czyste powietrze. Kampania Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
  • 0
  • 11
14.11.2017

Wrocławskie krasnoludki walczą o czyste powietrze. Kampania Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. W tym czasie wrocławskie krasnoludki, oprócz codziennych obowiązków, przyjęły na siebie ciężar walki ze smogiem. Dolnośląski Alarm Smogowy wyposażył skrzaty w symboliczne maseczki przeciwpyłowe i transparenty.

Dzień Czystego Powietrza na Dolnym Śląsku przypadł w tym roku na moment procedowania uchwał antysmogowych. Dlatego adresatami apelu krasnoludków są radni sejmiku wojewódzkiego. Pod koniec listopada będą oni głosowali nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem i drewnem we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach.

Organizatorzy akcji chcą wpłynąć na władze, by przyspieszyć proponowany w uchwale termin wejścia w życie zakazu używania paliw stałych. Obecnie mowa jest o 2024 r. Aktywiści i liczni mieszkańcy regionu chcą, by obowiązywał on najpóźniej od 2021 r.

Jak tłumaczy Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju, szczególnie narażone na negatywne konsekwencje smogu są dzieci. Wdychają więcej powietrza na kilogram masy ciała, a nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu odpornościowego. Efektem tego są częstsze alergie, ataki astmy i inne schorzenia, z nowotworami włącznie.

Badania dowodzą, że pozwalanie dzieciom na oddychanie fatalnej jakości powietrzem jest równie szkodliwe jak częstowanie ich papierosami. Aktywiści przywołują badania naukowe dowodzące, że skutki zdrowotne smogu są bardzo dotkliwe również dla płodów.

Wrocławskie krasnoludki to nie tylko maskotki. Uczestniczyłem w akcjach Pomarańczowej Alternatywy, której symbolem były krasnale. Tak jak i wtedy, potrzebujemy dziś poważnych zmian. W interesie zdrowia nas wszystkich, a zwłaszcza najmniejszych. To nie są żarty, to śmiertelnie poważna sprawa. Pomysł odroczenia zakazu uważamy za absurdalny i niemoralny, biorąc pod uwagę, jak bardzo uderzy on w dzieci – mówi Krzysztof Smolnicki.

  • 11

 

Reklama

14 listopada 2017

Czytaj także
Reklama
Reklama