Woskowe rzeźby rozpuszczają się na oczach przechodniów, pokazując, co znaczy globalne ocieplenie
AdvertisementAdvertisement
  • 1
  • 1
12.10.2020

Woskowe rzeźby rozpuszczają się na oczach przechodniów, pokazując, co znaczy globalne ocieplenie

W miastach stanu Floryda w USA pojawiły się wykonane z wosku rzeźby. Pod wpływem słońca rozpuszczały się, obrazując w ten sposób zagrożenie, jakie niosą z sobą zmiany klimatyczne.

Pierwszą pracą była rzeźba przedstawiająca chatkę ratownika, taką jak te, które można zobaczyć na plażach Florydy. Pod wpływem ciepła rozpuściła się, ukazując napis „More Heat, Less Beaches” („Więcej upałów, mniej plaż”).

W zoo w mieście Tampa pojawiła się z kolei rzeźba panter. Również ona pod wpływem słońca zniknęła, pozostawiając po sobie napis „More Heat, Less Wildlife” („Więcej upałów, mniej dzikiej przyrody”).

Ostatnia rzeźba została odsłonięta przed ratuszem Orlando. Przedstawia mężczyznę i jego wnuczkę siedzących na ławce. Zostaje po nich hasło „More Heat, Less Health” („Więcej upałów, mniej zdrowia”).

Akcja ma skłaniać do zastanowienia się, co pozostanie z cudów przyrody Florydy dla przyszłych pokoleń. Ocieplenie klimatu to nie tylko zagrożenie dla przyrody, ale i niebezpieczne zjawiska, jak huragany czy susze, które ostatnio nawiedzają wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Mamy bardzo aktywny sezon huraganów. Zabrakło nam nazw, aby je nazwać. Doświadczamy również podwyższonych temperatur i podwyższonego poziomu wód w morzu. Dla nas kryzys klimatyczny jest bardzo istotny i wpływa na Florydę na wiele sposobów – powiedziała CNN Yoca Arditi-Rocha, executive director Cleo Institute, organizacji non profit zajmującej się edukacją w zakresie zmian klimatycznych.

Rzeźby stworzyli artysta Bob Partington i agencja Zubi. Akcję „Melting Florida” zorganizowały: Florida Climate Crisis Campaign, Cleo Institute oraz Fundacja VoLo.

Źródło: www.cnn.com, www.upi.com

  • 1
globalne ocieplenie

Woskowe rzeźby pokazują, czym grozi globalne ocieplenie

12 października 2020