Wikipedia uruchamia płatną usługę dla big tech
 • 0
 • 1
22.03.2021

Wikipedia uruchamia płatną usługę dla big tech

Fundacja Wikimedia, która obsługuje Wikipedię w ponad 300 językach, ogłosiła wprowadzenie komercyjnego produktu Wikimedia Enterprise. Nowa usługa będzie sprzedawać i wydajnie dostarczać treści Wikipedii bezpośrednio do internetowych gigantów, np. Google, Amazona czy Facebooka, a ostatecznie także do mniejszych firm.

Wiele lat temu Wikipedia i Google nawiązały swego rodzaju partnerstwo. Ta pierwsza tworzy informacje, które Google podaje w odpowiedzi na zapytania użytkowników. W zamian zaś buduje reputację Wikipedii jako źródła wiarygodnych informacji. Zdarzały się zgrzyty, jak np. próba zastąpienia Wikipedii przez Google własną wersją artykułów generowanych przez użytkowników, pod nazwą Knol. Koncept jednak nigdy się nie przyjął, mimo propozycji Google, by płacić głównemu autorowi artykułu część pieniędzy na reklamę.

Po tym niepowodzeniu Google jeszcze mocniej związał się z Wikipedią. Zaczął nie tylko udostępniać linki do artykułów, ale także wyświetlać kluczowe fragmenty na stronach wyników wyszukiwania. Wszystko po to, aby szybko dostarczać informacje z Wikipedii osobom poszukującym odpowiedzi.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat te dwa elementy rozwijały się w tandemie. Ale podczas gdy jeden przekształcił się w firmę wartą biliony dolarów, drugi pozostał średniej wielkości organizacją non profit, zależną od hojności indywidualnych użytkowników, fundacji i samych gigantów z Doliny Krzemowej.

Teraz Wikipedia stara się zrównoważyć swoje relacje z Google i innymi dużymi firmami technologicznymi, takimi jak Amazon, Facebook i Apple, których platformy i wirtualni asystenci opierają się na Wikipedii jako darmowym źródle wiedzy.

Fundacja Wikimedia ogłosiła właśnie wprowadzenie komercyjnego produktu Wikimedia Enterprise. Nowa usługa jest przeznaczona do sprzedaży i wydajnego dostarczania treści Wikipedii bezpośrednio do tych internetowych gigantów, a ostatecznie także do mniejszych firm. Rozmowy między nowo utworzoną spółką zależną fundacji a firmami big tech już się toczą. W ciągu następnych kilku miesięcy Wikipedia będzie badać reakcję tysięcy swoich wolontariuszy.

Wikipedia od lat co dwa tygodnie udostępnia bezpłatnie ściągawkę wszystkiego, co pojawia się na stronie. To tzw. „zrzut danych” dla użytkowników. Dzięki temu duże firmy zazwyczaj importują treści z Wikipedii na swoje platformy, bez specjalnej pomocy ze strony fundacji. Mają do tego specjalne zespoły.

Ta bezpłatna opcja pozyskiwania informacji nadal pozostanie. Wikimedia Enterprise będzie jednak dostarczać zmiany w czasie rzeczywistym oraz kompleksowe zrzuty danych w kompatybilnym formacie. Pojawi się również obsługa klienta typowa dla ustaleń biznesowych, ale niespotykana w przypadku projektu kierowanego przez wolontariuszy:

 • numer, pod który klienci mogą dzwonić,
 • gwarancja określonych prędkości dostarczania danych,
 • zespół ekspertów wyznaczonych do rozwiązywania konkretnych usterek technicznych.

To wszystko ma zachęcić firmy big tech do korzystania z płatnej wersji.

Enterprise będzie hostować swoją wersję treści Wikipedii nie na własnych serwerach, ale na Amazon Web Services, które, jak twierdzi, pozwolą lepiej sprostać potrzebom klientów. Oferując bardziej przydatne dane, Enterprise ma zapewnić, że operatorzy komercyjni będą wyświetlać najnowsze, najdokładniejsze wersje artykułów i szybciej rozprawią się z wandalizmem.

Stosunki umowne będą również formalnie uznawać, że firmy te czerpią wartość z projektu wolontariatu. Muszą zatem „wnosić wkład w dobro wspólne”.

Źródło: www.wired.com

 • 1
Wikipedia

Powstaje Wikipedia dla gigantów technologicznych

22 marca 2021

 • 1
 • 6
 • 0
 • 0
 • 0
22.03.2021

Zalando w kampanii opowiada o osobach, które pozostały wierne swoim przekonaniom

Zalando prezentuje kampanię „To wszystko zostaje tu z nami na dobre”. To opowieść o postaciach, które pozostały wierne swoim przekonaniom i stawiają na ciągły rozwój. Kampania ma pogłębić dialog o podstawowych wartościach, jakimi są różnorodność, inkluzywność i wzmacnianie pozycji kobiet. Te wartości inspirują ludzi na całym świecie do głębszego postrzegania takich kwestii, jak niebinarność czy ciałopozytywność – podkreśla brand.