Wielka Brytania zakaże emisji reklam niezdrowego jedzenia przed godziną 21:00
  • 0
  • 1
30.06.2021

Wielka Brytania zakaże emisji reklam niezdrowego jedzenia przed godziną 21:00

Brytyjski rząd zamierza wprowadzić w całej Wielkiej Brytanii zakaz emisji reklam telewizyjnych żywności o wysokiej zawartości cukru, soli lub tłuszczu przed godziną 21:00. Zakaz objąłby m.in. czekoladę, burgery, słodzone napoje i soki, ciastka, słodycze, lody, chipsy oraz pizzę.

Pojawić się mają również nowe przepisy dotyczące promocji w Internecie. Firmy sprzedające niezdrową żywność nadal będą jednak mogły prowadzić strony internetowe. W zeszłym roku zaproponowano także całkowity zakaz reklam internetowych, ale po konsultacjach odrzucono ten pomysł.

Ograniczenia w reklamie telewizyjnej pojawiły się po tym, jak premier Boris Johnson uczynił walkę z otyłością priorytetem rządu. Ten problem zdrowotny dotyka ponad jedną czwartą dorosłych Brytyjczyków.

Od 2023 r. reklamy telewizyjne dotyczące fast foodów – ale także płatków śniadaniowych, dosładzanych jogurtów, dań gotowych, nuggetsów z kurczaka i panierowanej ryby – będą dozwolone tylko między 21:00 a 5:30.

Zasady będą obowiązywać podczas programów na żywo i na żądanie. Nie będą jednak dotyczyć firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników, takich jak lokalne pizzerie, burgerownie i wytwórnie słodyczy.

Całodobowy zakaz reklamy żywności fast food w Internecie ma być ograniczony do płatnych treści. Oznacza to, że firmy mogą nadal promować produkty za pomocą własnych blogów, witryn internetowych, aplikacji lub mediów społecznościowych.

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia podkreśla też, że ograniczenia nie wpłyną na niektóre produkty spożywcze o wysokiej zawartości cukru, soli lub tłuszczu, ponieważ nie są one postrzegane jako przyczyniające się znacząco do otyłości u dzieci. Chodzi m.in. o miód, oliwę czy awokado.

Według NHS Digital waga populacji Wielkiej Brytanii wzrosła od początku lat 90. Dorośli z nadwagą lub otyłością stanowią ponad 60%. Badania sugerują, że problemy często zaczynają się już w dzieciństwie.

Źródło: www.bbc.com

  • 1
Od 2023 r. w Wielkiej Brytanii pojawi się zakaz emisji reklam niezdrowego jedzenia przed 21:00

Od 2023 r. w Wielkiej Brytanii pojawi się zakaz emisji reklam niezdrowego jedzenia przed 21:00

30 czerwca 2021

29 czerwca 2021