Więcej płacących za streaming, silverzy ruszyli po subskrypcje, mocny debiut Disney+. VideoTrack agencji Wavemaker
  • 0
  • 4
10.01.2023

Więcej płacących za streaming, silverzy ruszyli po subskrypcje, mocny debiut Disney+. VideoTrack agencji Wavemaker

65 proc. polskich widzów internetowych* zdarza się płacić za filmy, seriale i innego typu programy w internecie. Model subskrypcyjny rozpycha się na rynku, a widzowie coraz chętniej inwestują w roczne abonamenty. Dane z badania VideoTrack VII agencji Wavemaker dowodzą dobrego startu Disney+. Niedawny debiutant z rynku SVOD zbiera wśród użytkowników świetne recenzje pod względem oferty i wygody korzystania.

Niemal 2/3 widzów internetowych zdarza się płacić za streaming, dostęp do filmów, seriali i innego typu programów. Pokazują to dane siódmej edycji VideoTracka, cyklicznego badania agencji Wavemaker.

Na przestrzeni niespełna roku (początek stycznia vs koniec listopada 2022) odsetek ten przyrósł o niemal 7 punktów procentowych. W tym wzroście wyraźnie odbijają się:

  • tegoroczne inwestycje Netfliksa czy debiut Disney+;
  • wyraźny wzrost popularności płatnego VOD w pokoleniu 55+.

To właśnie w tej grupie na przestrzeni ostatniego roku nastąpił największy wzrost odsetka płacących e-widzów: z 41 do 58 proc. badanych w tym wieku.

Model abonamentowy stale zyskuje na znaczeniu jako preferowana przez widzów forma płatności za dostęp do filmów i seriali. Od kilku lat wypiera on jednorazowe płatności. Najpopularniejszy jest abonament miesięczny. Ostatnio jednak mocno zyskuje także promowane przez różne serwisy streamingowe dostęp roczny. W siódmej edycji VideoTrack niemal co piąty badany e-widz twierdził, że to dla niego najdogodniejsza forma dostępu.

Najdogodniejszy dostęp do VOD

Z tym wskazaniem koresponduje specyfika polskiego klienta serwisów streamingowych

Większość z nich to raczej długodystansowcy, kupujący abonament na przynajmniej kilka miesięcy (74 proc. wśród subskrybentów VOD). Mniej jest skoczków, którzy wykupują subskrypcję na miesiąc-dwa, by potem z niej rezygnować (ledwie 16 proc.). Co ciekawe, mimo rosnącej liczby serwisów te odsetki nie zmieniły się na przestrzeni roku.

Wzrosła za to liczba klientów serwisów streamingowych, którzy kupują do nich dostęp za pośrednictwem operatorów – płatnej telewizji oraz telekomów. To już 30 proc. abonentów VOD. Znakomita większość (23 proc.) kupuje poprzez kablówki bądź operatorów platform cyfrowych. Taka formuła zakupu jest szczególnie popularna wśród silver streamerów (55+ latków). W dotarciu do tej grupy strategia partnerstw dystrybucyjnych pomiędzy serwisami SVOD a operatorami wydaje się więc kluczowa – pokazuje VideoTrack VII.

Siódma edycja badania dowodzi dobrego przyjęcia Disney+ w Polsce

Serwis ten plasuje się wysoko zarówno w rankingach świadomości (co nie dziwi – zważywszy na dziedzictwo marki), jak i popularności korzystania. Disney otrzymał też najwyższą ocenę ogólną wśród swoich klientów na tle innych serwisów subskrypcyjnych. Uplasował się na czwartym miejscu pod względem oceny technicznej serwisu (wygoda korzystania, niezawodność itp.).

5 najpopularniejszych serwisów. Za streaming płacimy tu najchętniej

Na rynku polskiego streamingu król jest jednak jeden – przynajmniej na razie

VideoTrack VII dowodzi niezachwianej pozycji Netfliksa w Polsce. Pod względem popularności wyprzedza on o kilka długości swoich konkurentów. Jest też obecnie marką pierwszego wyboru na rynku subskrypcyjnego VOD, a także ostatnią, z której polscy użytkownicy streamingu zrezygnowaliby.

Zapytani o to, jaką subskrypcję zostawiliby sobie, gdyby musieli ograniczyć się do jednego serwisu, e-widzowie (tacy, którzy mają wykupiony więcej niż 1 abonament) w większości postawiliby na Netflix.

Możesz płacić za subskrypcję tylko 1 serwisu. Będzie to...

O badaniu:

Badanie VideoTrack VII agencja Wavemaker realizowała metodą CAWI na grupie 1500 widzów internetowych pod koniec listopada 2022 r.

*Widz internetowy to internauta, który przynajmniej czasami ogląda w sieci filmy, seriale i inne dłuższe programy wideo.

  • 1
Za streaming płacimy coraz chętniej

Za streaming płacimy coraz chętniej – pokazuje badanie Wavemakera

9 stycznia 2023