Wiceprezes ds. globalnego marketingu Google: czas porzucić owczy pęd w brand purpose
  • 0
  • 1
9.06.2021

Wiceprezes ds. globalnego marketingu Google: czas porzucić owczy pęd w brand purpose

Od marek coraz częściej oczekuje się, że zdefiniują brand purpose, zajmując stanowisko w ważnych kwestiach, aby konsumenci mogli im zaufać. Ostatnio jednak żenujące rozmiary przybrało zjawisko owczego pędu za brand purpose – uważa Marvin Chow, wiceprezes ds. globalnego marketingu w Google. Taką opinię wygłosił podczas spotkania online zorganizowanego przez serwis Campaign.

Część problemu, jak powiedział Chow, polega na tym, że w 2020 r. wiele zagadnień zbiegło się ze sobą. Chodzi nie tylko o rosnący wpływ ruchu Black Lives Matter i pandemii Covid-19. Wiceprezes Google podsumował ostatnie 18 miesięcy jako „czas sygnalizowania cnoty”. Miał na myśli puste akty publicznego zaangażowania w dobre cele i podczepiania się pod nośne tematy przez marki, które twierdzą, że okazują empatię i solidarność w związku z Covid-19. Nie podejmują one jednak żadnych działań, aby pomóc rozwiązać problem i posunąć sprawy w dobrym kierunku.

Chow przyznał jednocześnie, że ma sympatię do marek, które stąpają po cienkim lodzie, ponieważ czują, że prowadząc biznes, muszą być postrzegane jako mówiące właściwe rzeczy.

Wszystko to jest szczególnie ważne z perspektywy ostatnich badań, których wyniki zacytował Chow. Pokazują one, że tylko około połowa konsumentów ufa firmom, a 85% przedstawicieli pokolenia Z uważa, że marka powinna oznaczać coś więcej niż tylko zysk.

Marvin Chow przedstawił trzy wskazówki dla marek, które starają się postępować właściwie i chcą uniknąć purpose washingu.

1. Zacznij od podstawowych poglądów, a nie od wydawania komunikatów
Marki muszą mieć podstawowy zestaw wartości, które najlepiej wiążą się z ich początkami. Oznacza to określenie podstawowych zasad marki, a nie zwracanie się ku nośnym tematom.

Konsekwentne zaangażowanie buduje autentyczny brand purpose. Nie zawsze chodzi o bieżące wydarzenia – wyjaśniał.

2. Przestań mówić, działaj!
Chow podkreśla, że czyny są ważniejsze niż słowa.

Nie tylko mów o celu. Rób, co możesz, aby rozwiązać prawdziwe problemy. Marki mówią, że bronią się przed nazywaniem ich rasistowskimi, ale nie wykonują pracy, aby aktywnie przeciwdziałać rasizmowi w swoich praktykach – powiedział.

Przypomniał przy tym, co Google zdefiniował jako podstawową wartość swojej marki. Jest to promowanie informacji dla wszystkich. Towarzyszą temu m.in.:

  • działania edukacyjne na temat równości rasowej,
  • utworzenie usługi w aplikacji Mapy, aby ludzie mogli wyszukiwać i wspierać firmy należące do czarnoskórych przedsiębiorców.

3. Więcej nie znaczy lepiej
Zbyt wiele marek goni za cyklem informacyjnym mediów. Czują się zobligowane do przygotowywania komunikatów dotyczących każdego aktualnego problemu. To błąd – uważa Chow.

Czasami najlepiej jest nic nie robić, gdy pojawia się poważny problem – stwierdził.

Zamiast tego marki powinny wybrać kwestie, które związane są z ich podstawowymi wartościami i zająć stanowisko zarówno słowem, jak i czynem.

Źródło: www.prweek.com

  • 1
Czas porzucić owczy pęd w brand purpose – uważa wiceprezes ds. globalnego marketingu Google

Czas porzucić owczy pęd w brand purpose – uważa wiceprezes ds. globalnego marketingu Google

9 czerwca 2021

  • 1
  • 4
  • 0
  • 0
  • 0
9.06.2021

Magda Gessler, Wiktoria Gąsiewska, Mateusz Borek i Krzysztof Golonka w kampanii RTV Euro AGD na mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Z początkiem czerwca RTV Euro AGD wystartowało z kampanią reklamową nawiązującą do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Kampania pod hasłem „Euro, Euro, Euro” koncentruje się na radości i pozytywnych doświadczeniach, jakich mogą dostarczyć klientom produkty elektroniczne oferowane przez sieć. W działaniach wzięli udział Magda Gessler, Wiktoria Gąsiewska, Mateusz Borek i Krzysztof Golonka.