Wavemaker: mniej skłonnych do cord-cuttingu, serwisy SVoD ważnym składnikiem ofert płatnej telewizji w Polsce
 • 0
 • 2
7.10.2021

Wavemaker: mniej skłonnych do cord-cuttingu, serwisy SVoD ważnym składnikiem ofert płatnej telewizji w Polsce

Dwadzieścia procent klientów płatnej telewizji rozważało w ostatnim roku rezygnację z abonamentu – pokazuje „Projekt cyfrowizja VI”, cykliczne badanie Wavemakera. To najniższy odsetek w historii tego badania, co oznacza, że pandemia oddaliła nieco wizję cord-cuttingu w Polsce. Serwisy VoD są jednak ważnym składnikiem oferty operatorów. Dowodzi to słuszności strategii partnerstw pomiędzy płatną telewizją a SVoD.

Siedem lat temu blisko 30 proc. badanych klientów płatnej telewizji brało pod uwagę rezygnację z usług kablówki lub platformy cyfrowej. Zmiana wynika prawdopodobnie ze spowodowanego pandemią wzrostu znaczenia domowej rozrywki, w tym telewizji w życiu konsumentów.

Najbardziej newralgicznym segmentem klientów pay-TV są posiadacze pakietów wartych 71–100 zł miesięcznie. To wśród nich odsetek deklarujących możliwy cord-cutting jest najwyższy. Najmniej zagrożonym segmentem wydają się z kolei klienci najniższych abonamentów, do 50 zł miesięcznie.

Wśród powodów, jakie polscy klienci kablówek i platform wskazują jako motywację do rezygnacji z abonamentów, na znaczeniu zyskały:

 • kwestia ceny,
 • dostępność alternatyw w postaci VoD,
 • rosnąca bezpłatna oferta cyfrowej telewizji naziemnej.

Odbijają się w nich zarówno popandemiczne trudności części polskich domostw, jak i trendy z rynku wideo. Mowa tu o ekspansji ofert SVoD oraz debiutach w segmencie naziemnej telewizji cyfrowej.

Tradycyjnie to silne marki kanałów filmowych, sportowych i factual plasują się na prowadzeniu w rankingu stacji, które widzowie uważają za najważniejsze w swoich pakietach. Tylko TVN 24 i TVN Style reprezentują w pierwszej dziesiątce inne kategorie programowe.

Wyniki „Projektu cyfrowizja VI” pokazują, że nie tylko tradycyjna telewizja stanowi obecnie cenną część oferty operatorów. Dla 16 proc. klientów ważnym elementem pakietów, skłaniającym do dalszego płacenia jest dostęp do serwisów subskrypcyjnych, jak Netflix czy HBO Go.

Badanie pokazuje więc, że serwisy SVoD działają dziś zarówno jako wabik w ofercie operatorów, jak i siła odciągająca abonentów od płatnej telewizji. Firma analizowała w badaniu m.in. grupę telewidzów po migracji z płatnej do naziemnej telewizji. Wśród takich osób co trzecia jako powód rezygnacji z oferty kablówki bądź platformy podaje dostępność serwisów SVoD – jak Netflix, HBO Go, Amazon Prime czy Player.

Zrównane potencjały
Co ciekawe, aktualnie zrównały się w Polsce odsetki potencjalnych cord-cutterów i odbiorców naziemnej telewizji, którzy twierdzą, że rozważali zakup płatnej telewizji. Niemal co piąty widz naziemny brał taką opcję pod uwagę w ostatnim roku. Poza atrakcyjnymi ofertami operatorów, które zachęcają blisko 40 proc. takich osób, kluczowym elementem jest właśnie możliwość kupienia w ramach pakietu dostępu do pożądanych serwisów SVoD (Netflix, HBO Go czy Prime). Kusi ona niemal jedną trzecią odbiorców naziemnej telewizji myślących o zakupie kablówki bądź platformy cyfrowej.

O pandemii mówi się głównie w kontekście przyspieszania trendów na rynku mediów. I o ile w polskim segmencie VoD przyniosła rzeczywiście skok zainteresowania ofertą subskrypcji, o tyle w przypadku płatnej telewizji paradoksalnie raczej spowolniła trend cord-cuttingu, który miał być następstwem ekspansji abonamentowego wideo.

Wiąże się to zarówno ze wzrostem znaczenia domowej rozrywki, jak i silną tendencją do partnerstw pomiędzy operatorami pay TV i właścicielami serwisów VoD. Widać ją choćby w strategii wchodzącego na polski rynek serwisu Viaplay. Szczególnie dla starszych klientów operatorów liczy się wygoda zakupu kilku dostępów w ramach jednego pakietu – mówi Paweł Gala, CEO Wavemakera.

O badaniu
Wamaker realizował badanie „Projekt cyfrowizja” metodą CAWI na grupie 1535 Polaków z dostępem do Sieci w wieku 16+ pod koniec czerwca 2021 r.

 • 2
mniej skłonnych do cord-cuttingu

Badanie Wavemakera pokazuje mniej skłonnych do cord-cuttingu

6 października 2021

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
6.10.2021

Pokolenie Z jest bardziej skłonne do angażowania się w kampanie marketingu bezpośredniego – pokazuje badanie brytyjskiej poczty

Badanie Royal Mail MarketReach wykazało, że pokolenie Z jest bardziej skłonne do reagowania na fizyczne, bezpośrednie kampanie marketingowe prowadzone za pośrednictwem poczty. Około 35% kampanii wykorzystujących direct mailing odnotowało korzyści związane z ROI, w porównaniu do 23% dla średniej brytyjskiej we wszystkich kampaniach marketingowych.