W warszawskim metrze powstanie tymczasowa galeria sztuki
  • 0
  • 5
19.07.2019

W warszawskim metrze powstanie tymczasowa galeria sztuki

ASP w Warszawie i Ströer inaugurują projekt „MetrOdSztuki”. To wystawa artystyczna zrealizowana w całości w przestrzeni warszawskiego metra.

Od 22 lipca na wszystkich stacjach II linii metra będzie można zobaczyć najlepsze prace ponad czterdziestu absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z ostatnich dziesięciu lat. Wybrane dzieła zajmą wszystkie znajdujące się tam nośniki reklamowe. Tymczasowa galeria to efekt współpracy pomiędzy ASP a firmą Ströer.

Jest to podsumowanie dziesięciu lat projektu „Coming Out”. Co roku prezentuje on najciekawsze prace dyplomowe absolwentów akademii.

Za wybór prac i opiekę artystyczną nad wystawą odpowiada Akademia Sztuk Pięknych. Firma Ströer, będąca wyłącznym operatorem nośników reklamowych na II linii metra, jest głównym partnerem i mecenasem inicjatywy.

Będąc częścią przestrzeni miejskiej, chcemy, by przestrzeń ta inspirowała, edukowała, a czasem zaskakiwała mieszkańców. Dlatego stale angażujemy się w akcje społeczne i projekty promujące kulturę. „MetrOdSztuki” to w tym kontekście inicjatywa na wyjątkowo dużą skalę. Cieszymy się, że udało nam się zrealizować ją wspólnie z ASP.

Dzięki umieszczeniu sztuki w przestrzeni publicznej prace młodych polskich artystów trafią do szerokiego grona odbiorców. Liczymy, że projekty te nie tylko uatrakcyjnią pasażerom podróże metrem w okresie wakacyjnym, ale i skłonią do refleksji, dyskusji bądź dalszego zainteresowania danym tematem. Chcielibyśmy, aby było to pierwsze z wielu tego typu przedsięwzięć – komentuje Andrzej Magdziak, CEO Grupy Ströer

Na potrzeby projektu organizatorzy zaplanowali trasę zwiedzania, w ramach której każda praca odsyła do następnej. Zaprojektowana ścieżka ma ponad 1600 metrów. Obejrzenie całości wystawy może zająć od 2,5 do nawet 4 godzin. Na każdej kreacji znajdzie się również QR kod, który po zeskanowaniu przeniesie na stronę, gdzie można będzie dowiedzieć się więcej o artyście i jego projekcie.

Skanowanie kolejnych kodów umożliwi również udział w grze miejskiej. Dla pierwszych pięciuset osób, które zobaczą i zeskanują wszystkie prace, Ströer i ASP przygotowały nagrody. To bilety do kina i teatru, książki i albumy na temat sztuki.

Wystawa „MetrOdSztuki” jest doskonałą okazją do podsumowania dziesięciu lat „Coming Out – najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie”. Cieszymy się, że możemy przypomnieć prace i sylwetki młodych twórców, którym pomogliśmy na starcie kariery, a którzy już z powodzeniem funkcjonują na rynku sztuki. Ekspozycja w metrze, możliwa dzięki partnerskiej współpracy z firmą Ströer, to nowatorski projekt. Pozwala dotrzeć ze sztuką do użytkowników komunikacji miejskiej, wyjść z nią z murów ASP i zamkniętych galerii. To był zawsze jeden z celów projektu „Coming Out” – dodaje prof. Paweł Nowak, kurator projektu „Coming Out”.

Akcja organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 25 sierpnia.

  • 5

Maja Kitajewska, malarstwo

Dorota Proba, scenografia

Jacek Morawski, wzornictwo

Jan Bajtlik, grafika

 

 

18 lipca 2019