Walmart dostarczy zamówione zakupy do lodówek w mieszkaniach klientów
  • 1
  • 2
7.06.2019

Walmart dostarczy zamówione zakupy do lodówek w mieszkaniach klientów

W trzech amerykańskich miastach Walmart rozpoczął dostawy zakupów żywnościowych wprost do lodówek w mieszkaniach klientów. Nawet gdy nie ma ich w domu. Gwarancją bezpieczeństwa ma być możliwość obserwowania dostawy za pomocą kamery online.

Dostawy Walmart inHome będą dostępne jesienią w Kanasas City, Pittsburgu i Vero Beach na Florydzie. Jeśli test wypadnie pomyślnie, zostaną rozszerzone na cały kraj.

Przeszkoleni pracownicy będą wchodzili do tych domów, których drzwi można otworzyć za pomocą aplikacji na smartfonie (tzw. smart entry technology). Będą też wyposażeni w przenośną kamerę rejestrującą wejście do domu. Klienci będą mogli na bieżąco oglądać to na smartfonie.

Głównym problemem w dostawach świeżych produktów jest ich specyfika. Marża produktów spożywczych wynosi niecałe 20%, jest więc zdecydowanie niższa niż przy dostawach gotowego jedzenia z restauracji. Warunkiem dostawy jest obecność właścicieli. To utrudnia optymalizację trasy przejazdu i zmniejsza rentowność takiej usługi.

Między innymi dlatego w Polsce sieciom handlowym trudno jest zarobić na dostarczaniu świeżych produktów. A koszty są wysokie – jedna ciężarówka musi rozwieźć 10–20 zamówień do różnych części miasta. W związku z tym zasięg tej usługi jest ciągle ograniczony do kilku największych miast. W praktyce w skali ogólnopolskiej zdecydowały się na jej świadczenie tylko sieci Tesco oraz Piotr i Paweł. Ta druga ostatnio zamykała sklepy i została sprzedana nowemu właścicielowi.

  • 2

7 czerwca 2019