W pandemii Amerykanie odwracają się od marek własnych
 • 0
 • 1
18.11.2021

W pandemii Amerykanie odwracają się od marek własnych

Przez lata tańsze produkty marek własnych sklepów osłabiały dominację klasycznych marek spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego. Wygląda na to, że kończy się ten czas. Kupujący w USA powracają do produktów rozpoznawalnych marek, takich jak pieluchy i chusteczki Pampers, kawa Starbucks, cukierki Haribo czy dezodoranty Dove – pokazują analizy.

Według firmy badawczej IRI znane marki, których roczna sprzedaż przekracza 6 mld dol., zyskały w tym roku 0,3% udziału w rynku, podczas gdy marki własne straciły 0,5%. To pierwszy taki przypadek, odkąd IRI zaczęła śledzić takie dane w 2016 r. Tymczasem marki średniej wielkości, których sprzedaż nie przekracza 1 mld dol., uległy stagnacji. Z kolei te małe, poniżej 100 mln dol. ze sprzedaży, zyskały 0,1% udziału w rynku.

Produkty marek własnych straciły 3,3% udziału w rynku chusteczek dla niemowląt na rzecz dużych marek w ciągu 52 tygodni kończących się 9 października w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej – podaje firma Jefferies. Śledzi ona sprzedaż marek własnych i udział w rynku na podstawie danych Nielsena.

W tym okresie marki własne straciły również:

 • 2,6% udziału w pieluchach,
 • 1,3% w środkach przeciwbólowych,
 • 1,8% w witaminach i suplementach,
 • 0,8% w sprzęcie AGD,
 • 0,5% w kategorii worków na śmieci,
 • 0,6% w psich i kocich smakołykach.

Badanie pokazuje, że znane marki wypierają marki własne i innych rywali dzięki wielu czynnikom: przewagom w łańcuchu dostaw, zwróceniu się konsumentów ku zaufanym markom w czasie pandemii, rosnącym cenom marek własnych, ale i odrobionym lekcjom na temat tego, jak walczyć z tańszymi opcjami.

Wielkie marki zaostrzyły swoje strategie rozwiązywania problemów. Rozszerzyły ofertę o bardziej przystępne wersje i rozmiary produktów premium, aby dotrzeć do klientów dbających o budżet. Odchodzą od wcześniejszych praktyk polegających na wprowadzaniu tylko innowacji, a następnie podnoszeniu cen.

Rozmiar był często postrzegany jako obciążenie przed pandemią, a wielkie firmy ospale reagowały na szybko zmieniające się gusta konsumentów. Ostatecznie jednak głęboka kieszeń, skala i znaczenie dla detalistów stały się atutem rynkowych gigantów.

Kryzys łańcucha dostaw uwypuklił przewagę starszych marek nad konkurencyjnymi markami własnymi. Wiele marek własnych ma problemy z utrzymaniem dostaw w czasie pandemii. Produkcja różnych marek własnych pod dziesiątkami marek sklepowych jest też zazwyczaj bardziej skomplikowana niż produkcja tylko jednej marki dla wszystkich detalistów.

Konsumenci częściej gotują, jedzą i sprzątają w domu, a wielu z nich wykazuje gotowość do płacenia wyższych cen za żywność i niezbędne artykuły. Pomaga fakt, że płace rosną. Wiele gospodarstw domowych nadal ma też oszczędności dzięki rzadszym podróżom i ograniczeniu wydatków na inne usługi od początku pandemii, co daje większą elastyczność w kupowaniu droższych artykułów w sklepach.

Nie jest jednak pewne, jak długo potrwa powrót do silnych marek, bo ceny artykułów spożywczych rosną, a konsumenci ponownie szukają możliwości wyborów budżetowych.

Wiadomość jest taka, że wygrywają wielkie marki – powiedział Noel Wallace, dyrektor generalny Colgate-Palmolive. W ostatnich tygodniach podobne poglądy wyrazili czołowi menedżerowie firm Procter & Gamble, Mondelez czy Church & Dwight.

W czasach zakłóceń czynnik zaufania staje się o wiele ważniejszy dla kupujących. Popyt na wysokiej jakości marki i produkty rośnie, a marginalne marki odczuwają pęknięcia – podsumowuje Z. John Zhang, profesor marketingu w Wharton School of Business, który bada ceny i decyzje konsumenckie.

Zdaniem badaczy jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy zyski starszych marek w tym roku są krótkoterminowym odwróceniem trendu związanym z nawykami pandemicznymi, czy trwałą zmianą.

Źródło: www.edition.cnn.com

 • 1
Amerykanie odwracają się od marek własnych

Amerykanie odwracają się od marek własnych

18 listopada 2021

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
18.11.2021

Grupa RMF ogłasza cenniki na styczeń i luty 2022. Będą osobne na każdy dzień tygodnia

Grupa RMF ogłosiła cenniki reklamowe na sezon zimowy 2022 r. oraz poinformowała o wprowadzeniu kilku zmian w zakresie konstrukcji swoich cenników. Od przyszłego roku kolejne cenniki Grupy RMF na kolejne sezony będą miały inną niż dotychczas konstrukcję – obowiązywać będą osobne ceny na każdy dzień tygodnia. Obecnie dni podzielone były na cztery grupy: poniedziałek – wtorek, środa – piątek, sobota, niedziela.