W Łodzi powstała instalacja ceramiczna z płytek marki Paradyż
  • 0
  • 10
29.11.2018

W Łodzi powstała instalacja ceramiczna z płytek marki Paradyż

Na bocznej ścianie budynku przy ul. Zachodniej 93 w Łodzi pojawiła się ceramiczna instalacja. Powstała z dziewięciuset elementów. W projekt zaangażowali się: Ceramika Paradyż, Łódzkie Centrum Wydarzeń, artysta Bartosz Bojarczuk z IllCat Studio oraz Łódź Design Festival.

„State of mind” to projekt łączący w sobie elementy mozaiki ceramicznej i muralu. Nawiązuje bezpośrednio do polskich tradycji urbanistycznych lat 70. i 80. XX wieku. Do projektu wykorzystano 900 precyzyjnie dociętych elementów, łącznie z 60 m2 czterech kolekcji gresów szkliwionych Ceramiki Paradyż o różnych odcieniach i fakturach.

Układają się one w kompozycję ilustracyjną dzięki technologii water jet, polegającej na cięciu pod wysokim ciśnieniem wodą z piaskiem kwarcowym. Na potrzeby projektu wykonano 3,2 tys. linii cięcia. Cała instalacja osiągnęła rozmiar 12,2 x 7,8 metrów.

Nie byłoby takiej unikatowej instalacji, gdyby nie współpraca kilku instytucji. Miasta, które podarowało ścianę kamienicy, Łódzkiego Centrum Wydarzeń, Łódź Design Festival oraz mecenasa dzieła – Ceramiki Paradyż. Gdy oglądam efekt tej współpracy, przyznaję, że okazała się owocna. I mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Dzieło idealnie pasuje do naszego miasta awangardy – podkreśla prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

Do stworzenia mozaiki, która dopełnia industrialny klimat miasta, ale i wpisuje się w jego street-artowy charakter, zaproszony został pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego artysta Bartosz Bojarczuk. Autor starał się odpowiedzieć na pytanie: jak zwizualizować coś tak ulotnego, jak ludzkie myśli.

Praca przedstawia wnętrze umysłu i jest próbą pokazania tego, co jest bardzo ulotne, czyli ludzkich myśli. Formy rozszczepienia i różne drogi, jakie wyobrażamy sobie w ułamku sekundy, uchwycone zostały w obrazie i zatrzymane za pomocą magicznego pilota, na którym wciśnięto pauzę.

Poprzez ten zatrzymany moment chciałem zwrócić uwagę każdego przechodnia na to, jak dużo dzieje się w naszych głowach, a także podkreślić, że choć natłok myśli ściąga nas w dół, my walczymy, by podjąć tę właściwą decyzję. To powinno skłonić nas do refleksji, by na chwilę zwolnić i zastanowić się nad chaosem, który sami tworzymy w naszych głowach – mówi autor mozaiki, Bartosz Bojarczuk.

Projekt bazuje na kształtach geometrycznych. Instalację ceramiczną można podziwiać na bocznej ścianie budynku przy ul. Zachodniej 93. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie muralu autorstwa rosyjskiego artysty Morika. Choć stanowi zupełnie oddzielną koncepcję, wpisuje się w klimat okolicznych budynków i miasta.

  • 10

29 listopada 2018

28 listopada 2018