Ustawa zakazująca serwisom społecznościowym stosowania uzależniających praktyk. W USA powstał jej projekt
  • 0
  • 0
31.07.2019

Ustawa zakazująca serwisom społecznościowym stosowania uzależniających praktyk. W USA powstał jej projekt

Senator Josh Hawley z amerykańskiej Partii Republikańskiej przedstawił projekt ustawy, która ograniczałaby serwisom społecznościowym możliwość stosowania funkcji potęgujących uzależnienie od social media. Chodzi m.in. o nieskończone przewijanie, automatyczne odtwarzanie wideo czy odznaki osiągnięć (np. użytkownik zaawansowany).

Ustawa odnosi się bezpośrednio do Facebooka, Instagrama i YouTube. Mogłaby jednak objąć także inne platformy, na których użytkownicy wchodzą w interakcję z treściami strony trzeciej.

Projektowana ustawa Social Media Addiction Reduction Technology (SMART) miałaby ograniczać stosowanie praktyk nadmiernie wciągających internautę w korzystanie z serwisu. W zamian nakazywałaby wprowadzanie opcji, które ułatwią użytkownikom limitowanie czasu spędzanego przed ekranem.

SMART mógłby dać Federalnej Komisji Handlu uprawnienia do karania firm, które nie przestrzegają zapisów ustawy. Ponadto Federalna Komisja Handlu i Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zyskałyby prawo do tworzenia nowych zasad regulujących podobne, ale jeszcze nie wynalezione taktyki.

U podstaw tych projektów leżą wyniki badań. Pokazują one, że platformy społecznościowe mogą prowadzić do izolacji społecznej i depresji.

Źródło: www.technologyreview.com

31 lipca 2019