Urządzenia mobilne wśród dorosłych Polaków osiągają większy zasięg niż telewizja. Raport Mety i GWI
 • 0
 • 1
10.05.2022

Urządzenia mobilne wśród dorosłych Polaków osiągają większy zasięg niż telewizja. Raport Mety i GWI

Raport „Mind the Gap” został stworzony przez GWI we współpracy z Metą. Wynika z niego, że media społecznościowe stały się kluczowym kanałem odkrywania produktów i marek przez polskich konsumentów. Reklamodawcy nie nadążają jednak za zmieniającymi się krajobrazem mediowym. W 2021 r. inwestycje w urządzenia mobilne były niedoszacowane o 44% w porównaniu z czasem, który konsumenci poświęcają na korzystanie ze smartfonów.

Polacy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych – takie są wnioski z raportu. Jak się okazuje, każda z badanych grup wiekowych znacząco zmieniła preferencje dotyczące sposobu konsumowania treści. Począwszy od przedstawicieli generacji Z, a skończywszy na pokoleniu wyżu demograficznego.

Urządzenia mobilne stały się nieodłącznym elementem życia dorosłych Polaków

Na korzystaniu z nich spędzają oni statystycznie 3 godziny dziennie. Ponad połowę tego czasu (62%) poświęcają na przeglądanie mediów społecznościowych. Te stały się głównym kanałem umożliwiającym odkrywanie marek.

Gdy jednak porównano czas korzystania z poszczególnych urządzeń z wydatkami na reklamę, okazało się, że urządzenia mobilne w 2021 r. były niedoinwestowane o 44%.

Zmniejszanie rozdźwięku między tym, w jakie kanały inwestują reklamodawcy, a tym, gdzie konsumenci faktycznie spędzają czas, staje się coraz ważniejsze. To istotne zarówno ze względu na dopasowanie się do potrzeb konsumenta, jak i na skuteczność przekazu. Zmiana koncentracji wydatków i zwrócenie uwagi na kanały mobilne są szczególnie ważne w kontekście cyfrowej transformacji polskich biznesów.

Media społecznościowe i urządzenia mobilne w bardzo krótkim czasie stały się ważnym kanałem sprzedaży internetowej. Coraz więcej Polaków sięga po telefon lub tablet, aby obejrzeć produkty i zrobić zakupy. Jak wynika z naszego raportu, prawie połowa osób z pokolenia Z i milenialsów w kraju deklaruje, że w ciągu typowego tygodnia kupuje jakiś produkt online – mówi Agata Szeliga-Staszkiewicz, head of agency partnerships, CEE w firmie Meta.

Najszybszy wzrost popularności e-commerce i wykorzystania telefonów odnotowuje się wśród starszych grup wiekowych

Mowa o generacji X oraz pokolenia wyżu demograficznego. To ich przedstawiciele stali się główną siłą napędową zmian w polskim krajobrazie mediowym. Wśród osób w wieku od 39 do 64 lat urządzenia mobilne stały się równie popularne, co telewizja. Wykorzystanie smartfonów w trakcie internetowych zakupów wzrosło natomiast o 39% w ciągu czterech lat. Starsi Polacy coraz chętniej odwiedzają również portale społecznościowe. To tam szukają rekomendacji i odkrywają nowe produkty.

Z naszych cyklicznych raportów i analiz jasno wynika, że znaczenie kanału mobile w wydatkach reklamowych od kilku lat dynamicznie rośnie. Jeszcze w 2019 r., kiedy rynek reklamowy w Polsce warty był ponad 9,8 mld zł, urządzenia mobilne stanowiły niespełna 14% tej kwoty. Tymczasem już w ubiegłym roku było to ponad 18% przy wartości rynku na poziomie 10,5 mld zł. Warto w tym miejscu wspomnieć, że reklama w mobile stanowi już 42% budżetów lokowanych w digitalu, czyli dogania w udziałach reklamę na desktopach – mówi Iwona Jaśkiewicz-Kundera, chief investment officer Publicis Groupe Polska.

Co mogłoby pomóc reklamodawcom wyjść naprzeciw preferencjom i oczekiwaniom konsumentów?

Raport „Mind the Gap”, oprócz nakreślenia krajobrazu mediowego w Polsce, wskazuje na tego rodzaju konkretne rozwiązania. Przy planowaniu kampanii reklamowych warto:

 • skupić się na testowaniu nowych możliwości, które daje e-commerce czy automatyzacja,
 • umożliwić klientom płynne przechodzenie między realnymi a wirtualnymi kanałami obsługi,
 • przeprowadzać i dokładnie analizować badania dotyczące skuteczności reklamy.

Raport stworzono na podstawie danych dostarczonych przez GWI i Publicis Groupe.

Cały raport dostępny jest na stronie www.facebook.com.

 • 1

Wśród dorosłych Polaków urządzenia mobilne osiągają większy zasięg niż telewizja

 

10 maja 2022

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
10.05.2022

Polacy kochają telewizję – pokazuje badanie PanelWizard Direct

Telewizja jest dla Polaków źródłem informacji i rozrywki, ale też czują się dzięki niej mniej samotni. Pandemia tylko nieznacznie zmieniła przyzwyczajenia dotyczące oglądania telewizji. Przy zakupie nowego telewizora kierujemy się przede wszystkim jego ceną, jakością obrazu i dźwięku oraz wielkością ekranu – wynika z badania przeprowadzonego dla TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound, przez PanelWizard Direct.