Uroda w Google. Jakich informacji z obszaru pielęgnacji Polacy szukali w wyszukiwarce w czasie izolacji?
 • 0
 • 1
18.05.2020

Uroda w Google. Jakich informacji z obszaru pielęgnacji Polacy szukali w wyszukiwarce w czasie izolacji?

Zamknięcie salonów fryzjerskich i gabinetów kosmetycznych, a także konieczność pozostania w domu ze względu na pandemię zmusiły nas do szukania kreatywnych rozwiązań w kwestii domowej pielęgnacji. Mieszkania Polaków zmieniają się w salony piękności, a fryzjerskiego fachu trzeba nauczyć się w kilka minut z tutorialu na YouTube. Google sprawdził, w jakich kwestiach z zakresu urody Polacy szukają pomocy w wyszukiwarce i o co najczęściej pytali w ostatnich miesiącach.

Izolacja wymusiła na nas dostosowanie się do nowych warunków, w tym do długotrwałego braku dostępu do fryzjerów i salonów urody, stylizacji rzęs i paznokci. Okazuje się, że w tym trudnym czasie postanowiliśmy poradzić sobie ze zbyt długą grzywką, włosami lub usunięciem lakieru hybrydowego z paznokci domowymi sposobami. Najpopularniejsze zapytania wpisywane w wyszukiwarkę Google w maju i kwietniu 2020 r. pokazują, jakie domowe triki z zakresu urody szczególnie interesowały kobiety.

Po pierwsze – higiena i ochrona
Zanim jednak Polacy zaczęli myśleć o zadbaniu o wygląd, najważniejsza była higiena i ochrona przed koronawirusem. W marcu najczęściej wyszukiwane hasła dotyczące pielęgnacji w pełni związane były z żelami antybakteryjnymi (które trudno było dostać w sklepach ze względu na duży popyt) oraz maseczkami ochronnymi. Polacy pytali Google głównie o to, jak zrobić żel antybakteryjny lub płyn do dezynfekcji rąk w domu.

Często pojawiało się także pytanie o mydło w płynie. Zainteresowanie maseczkami ochronnymi na twarz dotyczyło informacji o tym, jak je zrobić i z czego, a także jaką maseczkę wybrać lub gdzie ją kupić. Celem poszukiwań były też tutoriale na YouTube, które krok po kroku przedstawiały sposób wykonania maseczki ochronnej z materiałów dostępnych w domu.

Magnetyczne spojrzenie nad regulacją brwi
Kategorię trendów powiązanych z oczami otwierają magnetyczne rzęsy. Jak się okazuje, nawet w czasie pandemii Polki nie zapominają o najmodniejszych nowościach na kosmetycznym rynku. Pytanie „Jak założyć rzęsy magnetyczne” było wpisywane w Google o 214% częściej. Popularność tego hitu może także wiązać się z chęcią przedłużenia rzęs bez wizyty u kosmetyczki.

Dużą popularnością cieszyły się pytania „Ile odrastają brwi” oraz „Jak wyregulować brwi” (wzrost odpowiednio o 68% i 53%). Zdarzało się także (wzrost 8% w skali miesiąc do miesiąca), że chcieliśmy wiedzieć, jak zapuścić brwi lub jak malować brwi pomadą (wzrost 10% m/m). Nieśmiertelne pytanie o idealne kreski wykonane eyelinerem („Jak zrobić kreskę na oku”, „Jak zrobić kreski”) pozostało niemalże bez zmian i znajduje się w czołówce najpopularniejszych wyszukiwań.

Maszynki w ruch
Konieczność przebywania w domu i brak możliwości skorzystania z profesjonalnej usługi fryzjerskiej sprzyja poszukiwaniu wskazówek, jak obciąć włosy. Problem dotyka głównie mężczyzn. Dużą popularnością cieszyły się pytania związane ze strzyżeniem włosów męskich. Hasło „Jak obciąć włosy męskie” było wyszukiwane w Google o 361% częściej, a „Jak obciąć włosy maszynką” o 312%. To właśnie maszynka do włosów stała się głównym narzędziem w walce z niesfornymi kosmykami, dlatego pytanie „Jaka maszynka do włosów” (wzrost o 269%) także zajmowało Polaków.

Dopiero tuż za strzyżeniem włosów męskich znalazły się wyszukiwania związane z farbowaniem włosów, które były wpisywane o 170% częściej. Pozostałe najpopularniejsze hasła niezmiennie oscylują wokół samodzielnego obcinania włosów, w tym np. obcinania grzywki lub obcinania włosów na krótko. 92% wzrostu zanotowało także ogólne pytanie „Jak szybko rosną włosy”.

Hybrydowe czy żelowe
Polki w czasie epidemii spotkały się z problemem samodzielnego usunięcia lakieru hybrydowego lub żelowego z paznokci. Analiza trendów Google wskazuje, że odsetek internautek, które pytały, jak ściągnąć żel z paznokci, wzrósł o 95% m/m.

W kwestii wykonywania domowego manicure zwyciężyły jednak hybrydy, a pytania „Jak zrobić hybrydę” lub „Jak zrobić hybrydy” odnotowały przyrost o 74% i 52%. Google okazało się też źródłem informacji o tym, jak przedłużyć paznokcie domowymi sposobami lub jak piłować paznokcie. W kwestii konkretnego wyglądu paznokci Polki czerpały z wyszukiwarki informacji o stylizacji ombre (wzrost o 39%). Manicure w stylu baby boomer zanotował zaś nieznaczny spadek (4%).

Najpopularniejsze wyszukiwania w Google w poszczególnych kategoriach związanych z urodą:

Higiena i ochrona:

 1. Jak zrobić żel antybakteryjny
 2. Jak zrobić maseczkę na twarz
 3. Jak zrobić mydło antybakteryjne
 4. Z czego uszyte są maseczki
 5. Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk
 6. Z czego zrobić maseczkę na twarz
 7. Jak zrobić mydło w płynie
 8. Jak uszyć maseczkę ochronną YouTube
 9. Jaka maseczka przeciwwirusowa
 10. Gdzie kupić maseczki z filtrem

Oczy:

 1. Jak założyć rzęsy magnetyczne
 2. Ile odrastają brwi
 3. Jak wyregulować brwi
 4. Jak zdjąć rzęsy
 5. Jak regulować brwi
 6. Jak zrobić brwi
 7. Jak zrobić kreskę na oku
 8. Jak malować brwi pomadą
 9. Jak zrobić kreski
 10. Jak zapuścić brwi

Włosy:

 1. Jak obciąć włosy męskie
 2. Jak obciąć włosy maszynką
 3. Jaka maszynka do włosów
 4. Jak farbować włosy
 5. Jak obciąć włosy
 6. Jak obciąć grzywkę
 7. Jak samemu obciąć włosy
 8. Jak samemu obciąć włosy na krótko
 9. Jak szybko rosną włosy
 10. Jak rozjaśnić włosy

Paznokcie:

 1. Jak ściągnąć żel z paznokci
 2. Jak zrobić hybrydę
 3. Jak przedłużyć paznokcie domowymi sposobami
 4. Jak piłować paznokcie
 5. Jak zrobić hybrydy
 6. Jak zrobić paznokcie hybrydowe
 7. Jak zrobić paznokcie żelowe
 8. Jak ściągnąć paznokcie żelowe
 9. Jak zrobić ombre na paznokciach
 10. Jak wzmocnić paznokcie

O badaniu
Wewnętrzne dane Google za okres: marzec – kwiecień 2020 r. dla Polski. Wzrost obejmuje porównanie miesiąc do miesiąca (marzec vs kwiecień) 2020 r.

 • 1
Uroda w Google

Uroda w Google

18 maja 2020

15 maja 2020