Urlop w 2020 r. – jak epidemia Covid-19 wpływa na plany Polaków? Badanie SWResearch
  • 0
  • 2
18.06.2020

Urlop w 2020 r. – jak epidemia Covid-19 wpływa na plany Polaków? Badanie SWResearch

Pomimo panującej na świecie epidemii koronawirusa co trzeci Polak planuje wyjazd na urlop w 2020 r. – wynika z barometru nastrojów konsumenckich „Polacy w czasie epidemii”, zrealizowanego przez agencję badawczą SWResearch. Covid-19 zmusił Polaków do zmiany planów wypoczynkowych, a także wywołał pewne obawy związane z wyjazdami.

W celu ratowania krajowej turystyki rząd zachęca Polaków do wypoczywania w Polsce. Ministerstwo Rozwoju stworzyło program 1000+ na wakacje. Jest on skierowany do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Pojawiła się również możliwość wyjazdów zagranicznych bez konieczności odbywania dwutygodniowej kwarantanny po powrocie. Od 13 czerwca Polacy mogą swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej.

Ponad 1/3 Polaków zamierza wyjechać na urlop w 2020 r. (34% wskazań). Zbliżone odsetki odnotowano wśród osób, które nie mają w planach wyjazdów wypoczynkowych lub wahają się, co zdecydować w obecnej sytuacji (po 33% wskazań dla odpowiedzi „nie” i odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”).

Większość Polaków deklaruje, że epidemia koronawirusa wpłynęła na ich plany wyjazdowe (65%). Wśród tych osób połowa musiała odwołać wyjazdy (49% wskazań). Część zaś została zmuszona do przełożenia terminu wyjazdu (32%) lub rezygnacji z wyjazdu zagranicznego na rzecz podróży w obrębie kraju (31%).

Zbliżające się wakacje wraz z równoległym znoszeniem obostrzeń nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej sprawiły, że możliwość wyjazdu na urlop w 2020 r. stała się realna dla Polaków. Kraje żyjące z turystyki, takie jak Włochy i Hiszpania, zachęcają turystów do przyjazdu na wakacje pomimo tego, że były największymi ogniskami zachorowań w Unii Europejskiej. Pozostaje pytanie: czy Polacy zdecydują się na wsparcie polskiego sektora turystycznego, czy wybiorą wyjazdy zagraniczne? – komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu SWResearch.

Największymi obawami Polaków związanymi z wyjazdem w 2020 r. są: wzrost cen (54% wskazań) i obawa przed zarażeniem się koronawirusem (50%). Ponad 1/3 badanych obawia się ograniczenia w dostępnie do atrakcji i rozrywek (34%). Niewiele niższe są odsetki osób, które jako największe obawy wskazały swoje trudności finansowe (31%), utrudnienia transportowe lub komunikacyjne (30%) lub obowiązek 14-dniowej kwarantanny po powrocie z wyjazdu (30%). Najniższy odsetek odnotowano dla nieatrakcyjnej oferty noclegowej (10%). 8% badanych deklaruje, że nie ma żadnych obaw związanych z wyjazdem w 2020 r.

– Pandemia koronawirusa mocno odbiła się na sektorze turystycznym. Zamknięcie hoteli i atrakcji turystycznych w poprzednich miesiącach doprowadziło do braku wpływów finansowych na początku sezonu. Dlatego bardzo prawdopodobna jest największa obawa Polaków związana z wyjazdami – wzrost cen. Być może pomoc rządu w postaci bonu na wakacje w Polsce okaże się wsparciem, które umożliwi przeciętnemu Kowalskiemu realizację swoich planów urlopowych. Kolejne miesiące pozwolą ocenić konsekwencje wakacyjnej mobilności Polaków oraz jej wpływ na wzrost zachorowań na Covid-19, a także czy przyczyni się ona do przewidywanego przez wiele osób powrotu pandemii koronawirusa na jesieni – dodaje Zimolzak.

O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone między 27 a 31 maja 2020 r. przez SWResearch Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W badaniu zebrano 1010 ankiet z reprezentatywną próbą Polaków. Badanie ma charakter cykliczny. Prezentowane wyniki pochodzą z 5. pomiaru.

Projekt badawczy „Polacy w czasie epidemii” to cykliczny barometr nastrojów i zachowań konsumenckich w czasie izolacji. Realizowany jest co 2 tygodnie za pomocą wystandaryzowanego kwestionariusza. Pełne raporty z każdej fali badania publikowane są w zakładce Raporty na stronie www.swresearch.pl.

  • 2
Urlop w 2020 r. Jak Covid-19 wpływa na plany Polaków?

Urlop w 2020 r. – jak Covid-19 wpływa na plany Polaków?

Urlop w 2020 r. Jak Covid-19 wpływa na plany Polaków?

magduska106

4 tygodnie temu

Piszący podaje nieaktualne informacje. Nie będzie bonu turystycznego 1000+

Rozwiń komentarze

18 czerwca 2020

17 czerwca 2020