UOKiK przygląda się reklamom suplementów diety
  • 0
  • 0
5.07.2017

UOKiK przygląda się reklamom suplementów diety

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę reklamy suplementów diety Pneumolan i Pneumolan Plus (Walmark). Spółka zobowiązała się do usunięcia skutków kwestionowanych praktyk.

Postępowanie przeciwko producentowi suplementów – firmie Walmark – zostało wszczęte w kwietniu 2016 r. UOKiK sprawdził reklamy produktów Pneumolan oraz Pneumolan Plus.

Kreacje te mogły sugerować, że promowane środki spożywcze leczą choroby i zapobiegają im. Mogą o tym świadczyć sformułowania, jak np. „Zdrowe oddychanie po Pneumolanie” czy „Podwójne działanie, oczyszcza nos, zatoki, wspomaga oskrzela”.

Spółka zobowiązała się do zmiany kwestionowanych przez urząd praktyk i usunięcia ich skutków. Walmark przestanie używać w reklamach sformułowań, które mogły wprowadzać konsumentów w błąd, sugerując właściwości lecznicze preparatów.

Ponadto spółka zobowiązała się do wydrukowania na swój koszt plakatów i poradników na temat właściwości suplementów diety. Materiały te Walmark ma umieścić w 2500 aptek na terenie całej Polski. Ponadto opublikuje treść decyzji urzędu na swojej stronie internetowej.

UOKiK monitoruje reklamy suplementów diety. W toku są 3 postępowania:

  • 2 przeciwko firmie Aflofarm Farmacja Polska – urząd sprawdza reklamy suplementów diety Magmisie, RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior,
  • przeciw Logihub – reklamy produktu Green Magma.

Ponadto na początku 2017 r. UOKIK wydał decyzję w sprawie Olimp Laboratories. Spółka uniknęła kary finansowej, ponieważ zobowiązała się do usunięcia skutków nieuczciwej reklamy. Na własny koszt wyemitowała w radiu komunikaty o tym, że mogła wprowadzać w błąd w reklamach Chela Mag B6.

4 lipca 2017