UOKiK nałożył na Aflofarm niemal 26 mln zł kary
  • 0
  • 0
27.11.2017

UOKiK nałożył na Aflofarm niemal 26 mln zł kary

Reklamy produktów RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior wprowadzały konsumentów w błąd. Suplementy diety były prezentowane tak, aby sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze. Na producenta – Aflofarm Farmacja Polska – prezes UOKiK nałożył karę w wysokości prawie 26 mln zł.

Postępowanie przeciwko firmie zostało wszczęte na początku kwietnia 2016 r. Wątpliwości wzbudziły reklamy suplementów diety, które były rozpowszechniane w telewizji oraz Internecie w 2015 i 2016 r.

Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Zdaniem urzędu suplementy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior były prezentowane tak, aby sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze.

Działo się tak za sprawą:

  • fabuły – np. w reklamach RenoPuren Zatoki Hot występowała aktorka, której dolegliwości związane z zatokami ustąpiły po spożyciu suplementu diety,
  • scenografii sugerującej, że bohaterka reklamy jest lekarzem,
  • scenariusza reklamy – można było usłyszeć m.in.: „Nie odwołujemy wizyt? – Nie, zatoki już w porządku, mam RenoPuren”; pojawiały się napisy: „oczyszcza zatoki”, „podnosi odporność”, „zdrowe zatoki na długo”.

Na zlecenie UOKiK TNS sprawdził, jak widzowie odbierali kwestionowane reklamy. Wyniki badań potwierdzają zarzuty postawione przez urząd. Znaczna część badanych konsumentów myśli, że produkty te mają właściwości lecznicze. Widzowie postrzegają te suplementy diety jako produkty, które są skuteczne w przypadku dolegliwości związanych z zatokami.

Badania potwierdziły, że konsumenci oglądający reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior byli wprowadzani w błąd. Myśleli, że reklamowane produkty mają właściwości lecznicze. A suplementy diety są żywnością. Nie leczą. Konsumenci nie potrafią odróżnić suplementu diety od leku, dlatego reklama musi rzetelnie informować o właściwościach produktu. Lek jest w świadomości odbiorców bardziej atrakcyjny od suplementu. Ponadto pod wpływem błędnych informacji rodzice mogli kupić dzieciom, które mają chore zatoki, RenoPuren Zatoki Junior, zamiast pójść do lekarza – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kara za wprowadzanie konsumentów w błąd wyniosła prawie 26 mln zł (25 809 824 zł). Spółka zmieniła kwestionowane przez UOKiK reklamy.

Ponadto Aflofarm Farmacja Polska została zobowiązana do publikacji na własny koszt oświadczeń o tym, że wprowadzała w błąd. Pojawią się one w telewizji Polsat, TVP1 oraz na YouTube, gdy decyzja będzie prawomocna.

Przedsiębiorca odwołał się do sądu. W toku pozostaje jeszcze postępowanie przeciwko Aflofarm Farmacja Polska, które dotyczy suplementu diety Magmisie.

 

27 listopada 2017