„Tony plastiku” – Podsiadło i Pietrucha nagrywają przebój na instrumentach z plastikowych śmieci do reklamy Credit Agricole
  • 2
  • 1
2.04.2021

„Tony plastiku” – Podsiadło i Pietrucha nagrywają przebój na instrumentach z plastikowych śmieci do reklamy Credit Agricole

Czy z plastikowego śmiecia można zrobić instrument i zagrać na nim przebój? Jeśli w swoje ręce wezmą go Dawid Podsiadło i Julia Pietrucha, to jest to możliwe. Artyści stworzyli w ten sposób muzykę do reklamy Credit Agricole.

Reklama promuje kartę płatniczą z ekotworzywa, które rozkłada się szybciej niż zwykły plastik. W spocie zielona karta bankowa spływa rzeką do morza. W tle filmu słychać głos Julii Pietruchy, która śpiewa nową wersję przeboju „Sailing”.

W nagraniu wykorzystane zostały autentyczne śmieci zebrane przez wolontariuszy Credit Agricole na bałtyckich plażach. Po oczyszczeniu zamienione zostały w instrumenty, których dźwięki wykorzystano w projekcie pod tytułem „Tony plastiku”. Autorem aranżacji piosenki jest Dawid Podsiadło, który od dawna propaguje działania ekologiczne. Do walki z plastikiem namawiał fanów m.in. przy okazji premiery reedycji płyty „Małomiasteczkowy” (która została wykonana z certyfikowanych materiałów z poszanowaniem środowiska) czy trasy koncertowej „Leśna muzyka”.

Plastik i jego nadmiar to realne zagrożenie dla naszej planety. Nagrywając tę piosenkę, chcieliśmy zwrócić na to uwagę i poprosić, byśmy wszyscy odpowiedzialnie z niego korzystali. Wszystkie dźwięki w tej piosence zostały wydobyte z plastikowych butelek, kanistrów czy pudełek zebranych na plaży. Zarejestrowaliśmy je w studiu i lekko przetworzyliśmy. Jedynym dźwiękiem, który nie został wytworzony z plastikowych śmieci, jest anielski głos Julii – mówi Dawid Podsiadło.

Była to bardzo kreatywna praca. Nie spodziewałbym się, że z butelek można wydobyć tyle dźwięków, które będą przypominały dźwięki prawdziwych instrumentów. Efekt jest super – dodaje Aleksander Świerkot, autor nagrania.

Film z muzyką z plastiku jest częścią kampanii „Mniej plastiku”, prowadzonej przez Credit Agricole. Bank zwraca w niej uwagę, że w każdej minucie do mórz i oceanów trafia ponad 20 ton plastiku i trzeba powstrzymać tę falę, zanim nas całkiem zaleje.

  • 1
„Tony plastiku”

Jak brzmią „Tony plastiku”?

2 kwietnia 2021

1 kwietnia 2021