Tomasz Górnicki i Chazme dla projektu „Uniqa Art Łódź”
  • 0
  • 13
11.08.2017

Tomasz Górnicki i Chazme dla projektu „Uniqa Art Łódź”

Powstała szósta realizacja artystyczna w ramach projektu „Uniqa Art Łódź”. To 4-metrowa rzeźba zatytułowana „Ciężar niewłaściwy”, którą stworzyli Tomasz Górnicki i Chazme.

Rzeźba dwóch artystów została ustawiona od północnej strony wyremontowanego niedawno dworca Łódź Fabryczna przy al. Rodziny Poznańskich. Składa się z elementów metalowych, betonowych oraz akrylowych. Ze względu na tę lokalizację media nadały dziełu humorystyczny tytuł: „Pomnik spóźnionego pasażera”.

Dość długo zajęło nam znalezienie odpowiedniego miejsca pod tę rzeźbę. Zależało nam na tym, aby ta lokalizacja nie była przypadkowa, żeby rzeźba stanęła w miejscu, które będzie do tego z różnych względów właściwe. Uznaliśmy, że – spośród wytypowanych kilku lokalizacji w centrum miasta – nowoczesna zabudowa dworca Łódź Fabryczna będzie najbardziej adekwatna pod względem architektoniczno-infrastrukturalnym – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu „Uniqa Art Łódź”, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Rzeźba to dwubryłowa forma. Stoi na podstawie zajmującej ponad metr kwadratowy powierzchni. Podstawa to zdekonstruowany, geometryczny postument, spawany z czarnej, gorącowalcowanej stali. Na nim została ustawiona druga część rzeźby – postać człowieka: zbrojony stalą odlew ze sztucznego kamienia (konglomerat żywicy akrylowej) przyspawany prętem żebrowanym do podstawy.

Obiekt jest impregnowany, uzbrojony wewnątrz oraz dociążony balastem o wadze jednej tony. Nie ma elementów ruchomych, a wszystkie jego krawędzie zostały w odpowiedni sposób wygładzone. W zamierzeniu twórców z biegiem czasu rzeźba pokryje się warstwą rdzy. Będzie to ekspozycja stała.

Twórcy, Tomasz Górnicki i Chazme, do jej opisu posługują się fragmentem wiersza „Wybudowałem pomnik” autorstwa Horacego. Jak tłumaczą, rzeźba jest odwróceniem słów poety.

Człowiek i monolit rozsypują się na naszych oczach. Nie wiemy, czy to rozpad podstawy ciągnie za sobą postać, czy to postać zapada się w sobie, a masa właściwa jej ego pochłania otoczenie. Obydwie materie oddziałują na siebie, jedna burzy stabilność drugiej. Nietrwałość, nieważność, próżność – piszą autorzy.

„Uniqa Art Łódź” to międzynarodowa inicjatywa artystyczna w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia było stworzenie nowoczesnych obiektów artystycznych. Instalacje artystyczne, mural, płaskorzeźba, realizacja site-specific oraz rzeźby stałe lub tymczasowe stały się częścią miejskiej galerii sztuki. Od lipca 2016 r. swoje prace zaprezentowało dziewięcioro artystów z Polski i USA. Stworzyli 11 prac w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Projekt właśnie się zakończył.

W ramach „Uniqa Art Łódź” w różnych punktach miasta powstało:

  • 6 czasowych instalacji przestrzennych wykorzystujących słupy teatralne – Lump (Polska)
  • mural „Enjoy the silence” – Grupa Etam oraz Robert Proch (Polska)
  • czasowa wielokolorowa instalacja z brezentu „Hyperbolic” – Crystal Wagner (USA)
  • płaskorzeźba z wykorzystaniem szkła barwionego, drewna oraz metalu „Najdłuższa noc w roku” – Mona Tusz (Polska)
  • czasowa rzeźba „Głowa Jana Chrzciciela” – Szymon Ryczek (Polska)
  • rzeźba „Ciężar niewłaściwy” – Chazme i Tomasz Górnicki (Polska)

Projekt organizowany był przez Łódzkie Centrum Wydarzeń pod patronatem marki Uniqa.

  • 13

Chazme, Tomasz Górnicki, fot. Sebastian Glapiński

Chazme, Tomasz Górnicki, fot. Sebastian Glapiński

Chazme, Tomasz Górnicki, fot. Sebastian Glapiński

Crystal Wagner, „Hyperbolic”, fot. Maciej M. Stempij

Mona Tusz, fot. Maciej Stempij

Etam Cru, Robert Proch, „Enjoy the Silence”, fot. Maciej Stempij

Lump, „Dzbanek”, fot. Maciej M. Stempij

Lump, „Kawiarka”, fot. Maciej M. Stempij

Lump, „Pralkqa Frania”, fot. Maciej M. Stempij

Lump, „Pieprzniczka”, fot. Maciej M. Stempij

Lump, „Syfon”, fot. Maciej M. Stempij

Lump, „Termos”, fot. Maciej M. Stempij

Szymon Ryczek, fot. Sebastian Glapiński

Reklama

11 sierpnia 2017

Czytaj także

10 sierpnia 2017

Reklama
Reklama