„Symulakra” – cyfrowa sztuka na nośnikach DOOH wykorzystująca dane o otoczeniu
  • 1
  • 1
5.11.2019

„Symulakra” – cyfrowa sztuka na nośnikach DOOH wykorzystująca dane o otoczeniu

Ruszył projekt „Symulakra” Screen Network i grupy artystycznej PanGenerator. To rzeźba tworzona przez siły miasta, czyli DOOH i cyfrowa sztuka w przestrzeni miejskiej.

Poprzez połączenie sztuki, computer vision, danych z telefonów komórkowych i kurtyny LED udało się stworzyć miejsce na mapie Warszawy, gdzie mieszkańcy mogą uczestniczyć w akcie tworzenia wirtualnej rzeźby. Ten artystyczno-technologiczny projekt powstał na zlecenie firmy Screen Network. Formę nadała mu grupa artystyczna PanGenerator.

Termin filozoficzny symulakr(a), symulakrum (łac. simulacrum – podobieństwo, pozór) spopularyzowany został przez Jeana Baudrillarda. Jest to obraz, który jest czystą symulacją pozorującą rzeczywistość albo tworzącą własną rzeczywistość. To również obiekt materialny wyobrażający istotę żywą, nadprzyrodzoną i fantastyczną w ich trójwymiarowym kształcie.

Pojęcie symulakry było inspiracją do stworzenia cyfrowej rzeźby, która zmienia się pod wpływem danych rejestrowanych przez ekran, na którym jest wyświetlana. Na jej kształt mają więc wpływ:

  • ruch samochodowy na ul. Puławskiej,
  • dane z telefonów komórkowych osób zgromadzonych w okolicy ekranu, określające np. wiek przechodnia.

Od 5 listopada rzeźba będzie eksponowana codziennie o pełnych godzinach: 19:00, 20:00 i 21:00 przez 5 minut. Dzięki temu na placu Unii powstanie rodzaj otwartej galerii cyfrowej. Codziennie mieszkańcy będą świadkami zmieniającej się na żywo rzeźby miejskiej. Jej kształt będzie stale ewoluował, tworząc własną rzeczywistość. Symulakra będzie rzeźbą żywą w ciągłym ruchu – tak jak miasto, w którym jest osadzona.

Włożyliśmy bardzo dużo pracy i wysiłku w ten projekt. Zależało nam, aby pokazać zupełnie inne wykorzystanie naszych ekranów. Ogromnie cieszę się, że twórcy z grupy PanGenerator podjęli się tego wyzwania i stworzyli tak wspaniały projekt. Mam nadzieję, że „Symulakra” pozytywnie wpisze się w artystyczną tkankę miasta – mówi Agnieszka Godlewska, prezes Screen Network.

  • Reżyseria, edycja, postprodukcja wideo: Jakub Koźniewski
  • DOP: Hola Hola Film
  • Timelapse: Maciej Jędrzejewski
  • Muzyka: Maciek Dobrowolski
  • 1
„Symulakra”

Projekt „Symulakra”

5 listopada 2019