Szwedzka gazeta nie będzie zamieszczać reklam firm związanych z branżą paliw kopalnych
  • 0
  • 0
1.10.2019

Szwedzka gazeta nie będzie zamieszczać reklam firm związanych z branżą paliw kopalnych

Szwedzka gazeta „Dagens ETC” postanowiła nie publikować na swoich łamach reklam firm związanych z branżą paliw kopalnych. Jej przedstawiciele twierdzą, że zakaz ma kluczowe znaczenie dla wiarygodności pisma. Wzywają też inne media, by poszły w te ślady.

Gazeta zamierza wstrzymać publikację reklam tych firm ze skutkiem natychmiastowym. „Dagens ETC” to działający od 2014 r. dziennik. Dostępny jest także w Internecie.

Redaktor naczelny, Andreas Gustavsson powiedział, że jest to decyzja właściciela tytułu, zarządu, działu marketingu oraz 25 redaktorów i reporterów. Jak twierdzi, wpłynie ona na finanse gazety, ale jest niemal pewne, że w dłuższej perspektywie okaże się mądrym posunięciem.

Mam świadomość, że branża medialna jest wyjątkowo trudna i trudno w niej przetrwać finansowo. Kryzys klimatyczny dotyka jednak każdego z nas – tłumaczy Gustavsson.

Założona w Sztokholmie „Dagens ETC” ma około 10 tys. nakładu i ponad 60 tys. unikalnych czytelników na tydzień. Głównymi źródłami jej utrzymania są wpływy z subskrypcji, reklam i wsparcie rządowe.

Przychody z reklamy wynoszą ponad 1 mln koron szwedzkich (85 tys. funtów), z czego 15–20% pochodzi z reklam, które teraz będą zakazane.

Źródło: www.theguardian.com

1 października 2019