Spacery i VoD. Jak Polacy spożytkowali pierwszą niedzielę bez handlu? Badanie Selectivv
  • 0
  • 1
13.03.2018

Spacery i VoD. Jak Polacy spożytkowali pierwszą niedzielę bez handlu? Badanie Selectivv

Jak w pierwszą niedzielę bez handlu Polacy wykorzystali czas, który wcześniej spędzali na zakupach? Firma Selectivv Mobile House przyjrzała się 0,5 mln osób, które przez ostatni rok średnio jedną niedzielę w miesiącu spędzały w obiektach handlowych. Okazuje się, że piękna pogoda sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu.

W pierwszą niedzielę bez handlu ponad 40% z 511 221 osób objętych analizą spacerowało lub wybrało się na place zabaw z dziećmi. 19% odwiedziło stacje benzynowe. Być może z potrzeby zatankowania, skorzystania z myjni (w końcu był to też pierwszy weekend z temperaturami powyżej zera) lub z konieczności zakupu produktów w ofercie stacji.

Co ciekawe, ogólna aktywność na smartfonach, czyli korzystanie z aplikacji i stron WWW, wzrosła w tym dniu prawie dwukrotnie. O 27% wzrosło użytkowanie aplikacji VoD. Dane porównywane są ze średnią odnotowaną w niedziele w ostatnich dwunastu miesiącach.

Krajobraz po pierwszej niedzieli bez handlu
Z 14 mln osób z bazy Selectivv wyodrębniono 511 221, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu spędzały w obiektach handlowych. Pod uwagę brano zarówno duże galerie handlowe, jak i np. sklepy należące do sieci Tesco czy Kaufland.

Zgodnie z uchwalonym harmonogramem w 2018 r. przed nami jeszcze 22 niedziele bez handlu. Z kolei w przyszłym roku tylko jedna w miesiącu będzie handlowa. Od 2020 r. sprzedawać będzie można tylko w ciągu siedmiu niedziel w roku. Czy to oznacza, że przerzucimy się na zakupy online? Z analizy Selectivv wynika, że 11 marca 2018 r. 3% osób ujętych w badaniu korzystało z tej formy zakupów. W porównaniu z poprzednimi niedzielami z ostatnich dwunastu miesięcy był to wzrost o 5%.

Pierwsza niedziela bez handlu za nami. Z naszych obserwacji wynika, że osoby przyzwyczajone do zakupów w niedzielę nie zaczęły masowo korzystać z e-commerce. Z kolei ponad pięciokrotnie wzrosła liczba osób, które wybrały się na spacery, odwiedziły parki lub place zabaw. Niewątpliwie przyczyniła się do tego pogoda, która sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu. Był to pierwszy ciepły weekend od dłuższego czasu.

Można domniemać, że gdyby aura była inna, zaobserwowalibyśmy wzrost w pozostałych aktywnościach z naszego panelu. Czy czeka nas zakupowa rewolucja? Myślę, że pokaże nam to dopiero analiza, którą przeprowadzimy w skali roku – mówi Dominik Karbowski, co-CEO Selectivv Mobile House.

Ogromny wzrost odwiedzin parków i stacji paliw
Dane z kanału mobile pozwalają również na oszacowanie, ile osób o określonym profilu znajduje się w pobliżu wybranego punktu czy w danej strefie. W ten sposób firma sprawdziła, jak kształtował się ruch na stacjach benzynowych w obszarach miejskich w całym kraju w ostatni dzień świąteczny.

Z danych wynika, że o 302% wzrósł ruch na stacjach paliw w porównaniu ze średnią odnotowaną w niedziele za ostatnie 12 miesięcy. Pod lupę wzięto również zewnętrzne punkty rekreacyjne, jak parki, place zabaw i tereny spacerowe. Tam stwierdzono wzrost rzędu 189%.

Gdzie robiliśmy zakupy w niedzielę?
Blisko 0,5 mln Polaków przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu spędzało dotąd na zakupach w obiektach handlowych. Przynajmniej jedną, bo część z tych osób odwiedzała galerie w każdą niedzielę. Selectivv sprawdził dokładnie preferencje zakupowe tych osób. W większości (56%) były to kobiety.

Największy odsetek osób odwiedzających punkty handlowe w niedziele to rodziny z dziećmi – 33% rodzice dzieci w wieku 1–4 lata i 39% rodzice dzieci w wieku 5–10 lat. Największy odsetek osób (63%) odwiedził dyskonty – Biedronkę, Lidla, Kaufland, 36% galerie handlowe, 11% sklepy typu DIY, jak Castorama czy Leroy Merlin, a 6% drogerie (Rossmann, Hebe, SuperPharm).

O analizie
Selectivv specjalizuje się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu danych o użytkownikach urządzeń przenośnych. Firma ma zbiór informacji o właścicielach smartfonów i tabletów z Europy Środkowo-Wschodniej. Obejmuje on łącznie 82 mln osób, z czego 14 mln w Polsce.

Średnio o jednym użytkowniku firma pozyskuje 362 informacje. Są to m.in. dane demograficzne, zainteresowania, informacje o stylu życia oraz lokalizacje, w jakich użytkownik przebywa. Wykorzystanie Big Data pozwoliło na wyróżnienie ponad 60 profili behawioralnych konsumentów i skategoryzowanie użytkowników. Wyróżnione kategorie to m.in.:

  • osoby planujące powiększenie rodziny,
  • bywalcy galerii handlowych,
  • użytkownicy bankowości mobilnej,
  • użytkownicy aplikacji muzycznych.
  • 1

12 marca 2018