SOS Wioski Dziecięce zmuszają do czekania (wideo)
  • 1
  • 1
30.05.2017

SOS Wioski Dziecięce zmuszają do czekania (wideo)

Czekanie irytuje. Niezależnie od tego, czy czekamy na autobus, załadowanie się strony internetowej, czy też rozpoczęcie spotkania. Podczas śniadania prasowego w Dniu Rodzicielstwa Zastępczego SOS Wioski Dziecięce zmusiły dziennikarzy właśnie do czekania. Po to, by lepiej zrozumieli sytuację dzieci oczekujących na rodziców zastępczych.

„Prosimy o punktualne przybycie” – brzmiało zdanie w zaproszeniu wysłanym do przedstawicieli mediów. Jednak prowadząca Paulina Chylewska, zamiast rozpocząć spotkanie o wskazanej godzinie, poprosiła gości o chwilę cierpliwości. Dziennikarzom starczyło jej na 15 minut. Po tym czasie słychać było pierwsze głosy oburzenia.

Te emocje są jednak niczym w porównaniu z emocjami dzieci czekających na rodziców zastępczych w instytucjonalnych formach opieki, takich jak duże domy dziecka. Ich czekanie nie trwa 5 minut ani 5 dni. Czekanie 19 tys. dzieci w Polsce trwa 2, 3, 5 lat, a dla niektórych może nie skończyć się nigdy.

Niestety, obecnie w Polsce trwa kryzys rodzicielstwa zastępczego i coraz mniej osób decyduje się na taki sposób życia. Właśnie dlatego stowarzyszenie rozpoczęło drugą edycję kampanii rekrutacyjnej „Szukamy rodziców SOS”. Ma ona pozwolić dotrzeć do osób, które zdecydują się stworzyć rodziny w Wioskach SOS i zapewnić dom pełen miłości potrzebującym dzieciom.

W Dniu Rodzicielstwa Zastępczego stowarzyszenie chce zainicjować dyskusję wokół problemu i w tym celu prowadzi akcję w Internecie. Zaprosiło ambasadorów SOS oraz wszystkich użytkowników portali społecznościowych do zamieszczenia na swych profilach grafiki kojarzącej się z ładującym się zdjęciem i oznaczenia jej hashtagiem #czekaNIE.

Ma to być znak solidarności z dziećmi osieroconymi i opuszczonymi, a także kolejny sposób na dotarcie do potencjalnych kandydatów na rodziców.

Podczas spotkania zaprezentowano fragment filmu oraz książki „Nazywam się Cukinia”. To historia grupy dzieci z domu dziecka.

Dzięki pierwszej edycji kampanii rekrutacyjnej troje nowych rodziców SOS zakończyło czekanie dziesięciorga dzieci i od kwietnia tworzą z nimi rodziny w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju. Stowarzyszenie nadal poszukuje rodziców, by dzieci mogły dorastać w bezpiecznych rodzinach.

  • Koncepcja oraz kreacja filmu: Dziadek do Orzechów
  • Produkcja: Film Fiction
  • Postprodukcja: Lunapark

***

Zobacz także:

  • 1

30 maja 2017

Reklama

29 maja 2017

Reklama