SOS Wioski Dziecięce zachęcają, by nie obciążać dzieci problemami dorosłych
  • 2
  • 0
10.07.2019

SOS Wioski Dziecięce zachęcają, by nie obciążać dzieci problemami dorosłych

Kredyt, kłopoty w pracy lub jej utrata, rozwód, nałogi, bieda czy niezaradność życiowa rodziców – to problemy dorosłych, które jak niewidzialny ciężar niesione są przez dzieci każdego dnia. Kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce i Onetu ma skłonić do refleksji nad tym, jak nie obciążać dzieci własnymi problemami i pozwolić im pozostać dziećmi.

Zaczął się beztroski czas wakacji. Gdy dzieci w wieku szkolnym rzucają plecaki w kąt i idą się bawić, SOS Wioski Dziecięce rusza z kampanią „Problemy dorosłych to ciężar dla dzieci”. Kreacja wykorzystuje symbolikę zbyt dużego plecaka. Mieszczą się w nim różne problemy dorosłych, którymi rodzice świadomie bądź nie obciążają codzienność dzieci.

O naszych problemach – poważnych i tych codziennych – najlepiej rozmawiać z innymi dorosłymi, bliskimi nam osobami, które będą mogły nas wspierać w zmaganiu się z nimi. To przyjaciel lub partner jest osobą, której można się zwierzyć i wypłakać, nie dziecko.

Jednocześnie zawsze warto być uczciwym wobec dziecka. Jeśli zmagamy się z jakimś poważnym problemem, dziecko wyczuwa nasze emocje. Niedobrze jest zaprzeczać temu, co dziecko czuje i widzi. Tyle że dziecko musi uzyskać zapewnienie, że to my – dorośli – zajmujemy się rozwiązywaniem tego problemu i jeśli trzeba, pomogą nam inni dorośli.

Bardzo bym chciała, by wszyscy rodzice mieli tego świadomość. Dlatego jako Onet.pl i Kobieta.onet.pl zaangażowaliśmy się w kampanię SOS Wiosek Dziecięcych – mówi Małgorzata Ohme, psycholog, redaktor naczelna Onet Kobieta i szefowa redakcji lifestyle’owych.

Przy okazji wprowadzania dziecka w szczegóły własnych problemów i włączania go w ich rozwiązywanie pojawia się niebezpieczeństwo. Jest nim odwracanie się ról w rodzinie: przejęcie przez dziecko odpowiedzialności za spokój, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie rodzica. To zjawisko eksperci stowarzyszenia nazywają parentyfikacją. Jest to forma zaniedbania dziecka. Jego potrzeby nie są zaspokajane przez opiekuna, a ono samo jest wykorzystywane do zaspokajania potrzeb rodzica.

Wyobraźmy sobie, że do tego małego świata dziecka trafia problem, który go przepełnia. Problem z kategorii tych dorosłych. Nie trzeba długo tłumaczyć, jakie spustoszenie może wywołać. Do końca nie wiadomo, jak zostanie przerobiony. Co będzie jego wynikiem. Bardzo często dziecko czuje się winne. Wielopłaszczyznowo winne. Winne zaistnienia problemu, tego że nie możemy jako rodzice znaleźć jego rozwiązania, naszych stanów emocjonalnych.

Wszystko to przeszkadza mu być dzieckiem, wypełniać właściwą rolę społeczną. Budzące się poczucie lęku i winy przeszkadza również w uczeniu się nowych ról społecznych, a zatem osiąganie pełnej dojrzałości, stawanie się samodzielnym człowiekiem – przekonuje Łukasz Łagód, psycholog, doradca ds. programów „SOS Rodzinie”.

Dzieci cierpią najbardziej, gdy rodzina źle funkcjonuje. SOS i portal Onet.pl chcą zwrócić uwagę na ten problem i wesprzeć rodziny w trudnej sytuacji. Wspólna kampania ma pokazać, że rodziny nie są same. To żaden wstyd poprosić o pomoc, bo kryzys czy trudna sytuacja może się zdarzyć w każdej rodzinie.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce kojarzone jest w Polsce z opieką zastępczą nad porzuconymi i osieroconymi dziećmi. Oprócz opieki zastępczej prowadzi ono jednak programy profilaktyczne „SOS Rodzinie”. Zostały one stworzone, by pomagać dzieciom z rodzin biologicznych, w których zdarzył się kryzys, ciężka choroba, śmierć któregoś z rodziców, utrata pracy czy inne wydarzenie losowe. Pomoc kierowana jest również do rodzin, w których niezaradność życiowa i opiekuńczo-wychowawcza jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie.

Ogólnopolska kampania prowadzona będzie do końca lipca 2019 r. w telewizji, prasie, na nośnikach OOH oraz w Internecie. Przygotowaniem koncepcji kreatywnej zajęła się agencja VMLY&R Poland. Spot w reżyserii Arkadiusza Żyłki zrealizowała firma Papaya Films.

10 lipca 2019

9 lipca 2019