„Słyszysz przemoc. Usłysz nas” – akcja przeciw mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+
 • 0
 • 5
15.11.2022

„Słyszysz przemoc. Usłysz nas” – akcja przeciw mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

Platforma do nauki języków obcych Babbel wraz ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa przygotowały kampanię pod hasłem „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”. Celem jest zwrócenie uwagi na przemoc słowną, z jaką na co dzień spotykają się osoby LGBTQIA+. Akcja nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzony jest co roku 16 listopada.

Ambasadorkami i ambasadorami projektu przeciw mowie nienawiści są aktywistki i aktywiści działający na rzecz społeczności LGBTQIA+ w Polsce. Są to:

 • Maja Heban, trans aktywistka i publicystka;
 • Agata Kubis, lesbijka, fotoreporterka i fotografka uliczna, od lat dokumentująca wydarzenia związane z emancypacją ruchów feministycznych;
 • Blanka Bernat, lesbijka, koszykarka, zaangażowana w działalność Alternatywnego Klubu Sportowego Zły;
 • Magda Rakita, interpłciowa aktywistka, współzałożycielka Fundacji Interakcja;
 • Miłosz Przepiórkowski, osoba biseksualna, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa;
 • Piotr Wojsznis, gej, content manager platformy Babbel;
 • psycholożka Julia Kata związana z Fundacją Trans-Fuzja od 2011 r.

Wszyscy podzielili się swoimi historiami w ramach serii wideocastów.

Organizatorzy przytaczają dane, z których wynika, że 59% osób LGBTQIA+ w naszym kraju doświadczyło przemocy werbalnej. Z kolei 36% było narażonych na groźby. Wulgarne i obraźliwe zwroty, których używa się pod adresem osób LGBTQIA+, są na tyle zakorzenione w języku polskim, że część społeczeństwa przestaje zwracać na nie uwagę. Bagatelizuje się ich znaczenie.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r.

Od tego momentu rokrocznie obchodzony jest 16 listopada. Celem tego dnia jest przeciwdziałanie wszelkim aktom przemocy, do których zaliczają się także przejawy nacjonalizmu, antysemityzmu czy homofobii. Akcje związane z Międzynarodowym Dniem Tolerancji prezentują różnorodność w obrębie kultur, społeczeństw i mniejszych społeczności. Pomagają w rozwijaniu akceptacji wobec ich członków.

Platforma do nauki języków Babbel wierzy, że różnorodność osób, które ją tworzą, a także osób, które z niej korzystają, stanowi o jej sile. Od lat włącza się w propagowanie idei inkluzywności:

 • w swoich materiałach edukacyjnych;
 • poprzez podcasty;
 • w trakcie lekcji na żywo pod okiem wykwalifikowanych lektorów.

Angażuje się też w inicjatywy mające na celu zwalczanie mowy nienawiści.

Stowarzyszenie Lambda Warszawa nieustannie wspiera osoby należące do społeczności LGBTQIA+, które potrzebują pomocy. Poza pomocą psychologiczną zapewnia bezpieczne schronienie, prowadzi grupy wsparcia i telefon zaufania.

Wspólnym projektem obu podmiotów z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji jest seria wideocastów. Jej celem jest zwrócenie uwagi na temat sytuacji osób LGBTQIA+ w Polsce oraz agresji słownej, z którą się spotykają.

Wideocasty „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”

Z moimi gośćmi i gościniami porozmawiam o tym, jakie są ich doświadczenia związane z przemocą słowną. O tym, jak ciężko jest dokonać w Polsce coming outu. Jak widzi ich polskie społeczeństwo i jak radzą sobie z przemocą – mówi prowadzący rozmowy Miłosz Przepiórkowski.

Każdy odcinek videocastu to historia prezentująca doświadczenia i perspektywę bohaterki lub bohatera.

Mowa nienawiści wobec osób LGBTQIA+ jest w Polsce zjawiskiem powszechnym

Te osoby każdego dnia spotykają się z hejtem i wyzwiskami. Niestety większość z nas nie zwraca uwagi na konsekwencje i moc wypowiadanych słów. Nawet z pozoru dowcipne czy błahe wyrażenia mogą bardzo zranić. Przyzwolenie na mowę nienawiści prowadzi do utrwalenia krzywdzących stereotypów i uprzedzeń. Z kolei te wpływają na brak pewności siebie wśród osób, które się z nimi spotykają. Przyzwolenie na obraźliwy język powoduje u wielu osób stan depresyjny. Jak wykazują badania, liczba osób ze społeczności LGBTQIA+ zgłaszająca poważne objawy depresyjne wynosi 70%. Aż 95% osób LGBTQIA+ nie zgłasza przemocy na policję.

Chciałabym zwrócić uwagę, że nienawiść i nienawistne komentarze, transfobia, enbyfobia – czyli nienawiść w stosunku do osób niebinarnych czy jakakolwiek inna forma fobii nie są opinią. Są nienawiścią – podkreśla Julia Kata psycholożka, aktywistka, jedna z bohaterek akcji.

O przemocy mówi się najczęściej w kontekście agresji fizycznej. Tymczasem jej werbalna forma bywa bagatelizowana. Niestety, przemoc słowna także wyrządza krzywdę. Rani osoby, których dotyczy. Obraźliwe zwroty, pełne nienawiści, stygmatyzują ofiary i pogłębiają uprzedzenia. Dlatego nie powinniśmy się z nimi oswajać. Reagujmy na nie, oczywiście jeśli czujemy się na siłach. Naszą akcją chcemy przypomnieć wszystkim, że słowa, szczególnie mowa nienawiści, może doprowadzić do przestępstwa na tym tle. To po prostu źródło przemocy – kontynuuje Piotr Wojsznis, ekspert Babbel.

 • 5
akcja przeciw mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

Akcja przeciw mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+. Agata Kubis

akcja przeciw mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

Blanka Bernat

akcja przeciw mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

Julia Kata

akcja przeciw mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

Maja Heban

Miłosz Przepiórkowski

 

15 listopada 2022