Sklepy z Azji walczą ze spadkiem sprzedaży. Marketplace nie może być jedynym lekarstwem – ostrzega dyrektor generalny firmy z Hongkongu
  • 0
  • 1
16.03.2020

Sklepy z Azji walczą ze spadkiem sprzedaży. Marketplace nie może być jedynym lekarstwem – ostrzega dyrektor generalny firmy z Hongkongu

Sklepy z Hongkongu i Singapuru, dłużej niż te z Polski, walczą ze spadkiem sprzedaży z powodu koronawirusa. Mogą wykorzystać ten okres do zmiany strategii i zminimalizowania sprzedaży utraconej z placówek fizycznych, sugerują dane branżowe.

Temat ten podczas niedawnego seminarium internetowego prowadzonego przez firmę marketingową Emarsys podniósł Carson McKelvey. To dyrektor generalny dostawcy rozwiązań dla handlu detalicznego, firmy Tofugear z Hongkongu.

Jak wskazał, widoczne są aż 50-procentowe spadki w kategorii zegarków i biżuterii oraz nawet 60-procentowe w przypadku dóbr luksusowych i mody. Nawet kategorie bazujące bezpośrednio na potrzebach cierpią z powodu niższego popytu wywołanego Covid-19. Na przykład 37 proc. konsumentów w Hongkongu zamierza wydać mniej na artykuły gospodarstwa domowego i urządzenia. Z kolei 38 proc. konsumentów w Singapurze obniża wydatki na elektronikę.

McKelvey wierzy, że detaliści i marki mające duże możliwości handlu elektronicznego będą cieszyć się wykładniczym wzrostem tych kanałów przez resztę roku. Ostrzegł jednak przed tworzeniem strategii marketingowej całkowicie podporządkowanej platformom online. Jak wyjaśnił, „nie jest to prawidłowa strategia”.

Nie myśl, że wejście na platformy e-commerce to już faktyczny start sprzedaży internetowej. Te platformy są przydatne jako część strategii, szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie klientów. Nie powinny jednak stanowić całościowej strategii online – mówi.

Jak dodaje, obecność na nich jest oczywiście sposobem na szybkie rozpoczęcie promocji produktów wśród konsumentów. Odbywa się to jednak kosztem bardzo ograniczonej kontroli nad doświadczeniem klienta.

Ujawnił, co szczególnie frustruje konsumentów z Hongkongu, gdy robią zakupy online. To fakt, że produkty w e-sklepach są niedokładnie przedstawiane. Ten mankament jest również jedną z największych przeszkód dla e-kupujących w Singapurze – zaraz po zbyt drogiej wysyłce.

Jaką radę ma zatem szef Tofugear dla sprzedawców i marek online? Trzeba równoważyć obecność na platformach marketplace z bezpośrednimi relacjami z konsumentem.

Źródło: www.warc.com

  • 1
marketplace

Marketplace to nie ostateczna strategia online

16 marca 2020