- 0
- 6
Skandale, wysokie koszty i brak autentyczności w influencer marketingu – ryzyka w raporcie OBTK i SW Research
Influencer marketing to jedna z najpopularniejszych form promocji. 88% firm deklaruje, że współpracuje lub rozważa współpracę z twórcami internetowymi. Dla wielu firm jednak wiąże się to z ryzykiem. Do największych zagrożeń marki zaliczają skandale, wysokie koszty oraz brak autentyczności influencerów. Pokazuje to raport On Board Think Kong i SW Research.
Pierwsza część wyników raportu On Board Think Kong pokazuje, że współpraca z influencerami wiąże się z wyzwaniami oraz dużym ryzykiem. Trzy czwarte firm deklaruje (76%), że podejmuje płatne współprace z influencerami. Jednocześnie niewiele ponad jedna trzecia (35%) robi to regularnie, w ramach płatnych kampanii. Około 12% firm, które dotychczas nie współpracowały z twórcami, deklaruje taką współpracę w przyszłości. Tylko pozostałe 12% nie planuje tych działań.
Około jedna trzecia firm (35%) doświadczyła kryzysów reputacyjnych na skutek współpracy z influencerem. Z tego 10% doświadczyło ich wielokrotnie
Natomiast 40% marketerów przyznało, że mierzy się z obawami związanymi z ryzykiem wynikającym ze współpracy z influencerami. Z tego 10% ocenia je jako bardzo wysokie.
Najbardziej problematyczne rodzaje ryzyka w influencer marketingu to zdaniem specjalistów m.in.:
- prywatne kontrowersje influencera (48%),
- wysokie koszty współpracy w stosunku do wyników (44%),
- zbyt wiele komercyjnych współprac twórcy (30%),
- nieautentyczność współpracy (29%).
Najmniej ryzykowne okazały się:
- spadek popularności influencera w trakcie kampanii (3%),
- nieprzestrzeganie przepisów reklamowych (13%),
- brak kontroli nad treściami publikowanymi w ramach współpracy (16%).
Co druga firma (51%) wspomniane ryzyka w influencer marketingu ocenia jako wyższe w porównaniu do innych form promocji
W efekcie 6 na 10 firm (61%) deklaruje, że świadomość tych rodzajów ryzyka wzmaga ich czujność i ostrożność w doborze influencerów. Z kolei w przypadku 14% obawy powodują zahamowanie rozwoju tej formy komunikacji z odbiorcami.