Samorządowa kampania na rzecz czytelnictwa #CzytanieRządzi!
  • 1
  • 1
8.06.2022

Samorządowa kampania na rzecz czytelnictwa #CzytanieRządzi!

Ruszyła pierwsza w Polsce kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa #CzytanieRządzi! Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w kampanii w roli ambasadorów akcji. Pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Organizatorem kampanii jest Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania. To pierwsze w Polsce tak szerokie zaangażowanie władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania.

– Wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie. Czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi. W świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji. Dlatego powinno być jednym z priorytetów każdej osoby wpływowej – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne.

Kampania ma być zaczynem wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe.

Partnerami akcji zostały wszystkie marki Ringier Axel Springer Polska, w tym m.in. Onet, Business Insider i Noizz.

Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydenci miast opowiadają o swoich lekturach, ale też pokazują prywatne elementy swoich nawyków czytelniczych. Dowiemy się, kto z nich zagina w książkach rogi, kto czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.

Dodatkowo zostały przygotowane materiały dla różnych grup społecznych:

  • 5 kroków do czytania,
  • poradniki upowszechniania czytania.

Wszystkie serwisy RASP, a także dziennikarze włączyli się w promocję kampanii. Przez najbliższe miesiące będą publikowane materiały o akcji, ale również wywiady, quizy i materiały redakcyjne.

  • 1
Pierwsza w Polsce samorządowa kampania na rzecz czytelnictwa

Pierwsza w Polsce samorządowa kampania na rzecz czytelnictwa

 

 

8 czerwca 2022

7 czerwca 2022