Sąd skazał na karę więzienia mężczyznę, który sprzedawał fałszywe opinie na TripAdvisorze
  • 0
  • 0
13.09.2018

Sąd skazał na karę więzienia mężczyznę, który sprzedawał fałszywe opinie na TripAdvisorze

Włoski sąd skazał na 9 miesięcy pozbawienia wolności właściciela firmy Promo Salento. Mężczyzna został oskarżony o sprzedawanie fałszywych recenzji na platformie TripAdvisor setkom włoskich firm z branży hotelarskiej. Ma również zapłacić 8 tys. euro.

Sąd w mieście Lecce uznał, że odpłatne pisanie nieprawdziwych opinii pod fałszywą tożsamością jest przestępstwem w świetle włoskiego prawa.

TripAdvisor rozpoczął dochodzenie w 2015 r., kiedy właściciele firm zaczęli przesyłać listy, jakie dostali od Promo Salento. Proponowano im w nich zamieszczenie za opłatą fałszywych opinii. Miały one poprawić wizerunek hoteli i innych obiektów. Platforma zidentyfikowała i zablokowała ponad 1000 prób wysłania recenzji przez oszukańczą firmę.

Jak podał w oświadczeniu TripAdvisor, policyjne dochodzenie dostarczyło wystarczająco dużo dowodów, aby wszcząć postępowanie z powództwa cywilnego.

Jest to najprawdopodobniej pierwszy przypadek, gdy zamieszczanie fałszywych opinii za opłatą poskutkowało wyrokiem skazującym na karę więzienia. W wielu jurysdykcjach umyślne wprowadzanie konsumentów w błąd poprzez nieuczciwą promocję może jednak prowadzić do nałożenia grzywny lub zamknięcia przedsiębiorstwa.

Źródło: www.theguardian.com

Andersen

1 tydzień temu

W PL sąd skazał za fałszywy komentarz na Allegro, ale z powództwa cywilnego.

Rozwiń komentarze

13 września 2018