Są dzieci, dla których #zostańwdomu oznacza zagrożenie. Kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce
  • 1
  • 1
13.05.2020

Są dzieci, dla których #zostańwdomu oznacza zagrożenie. Kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

Ostatnie miesiące całkowicie zmieniły rzeczywistość niemal każdego z nas. Kryzys związany ze światową pandemią, niepewność jutra, długotrwała izolacja najboleśniej dotknęły tych najsłabszych. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rusza z kampanią, w której zwraca uwagę na dramatyczną sytuację dzieci z rodzin stojących przed ryzykiem rozpadu i wykluczenia społecznego. Te dzieci dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek narażone są na zaniedbanie.

„Moja mama ciągle płacze, a tata się złości i krzyczy… Czy zrobiłam coś złego?”– 7-letniej Zuzi trudno zrozumieć obecną sytuację i gwałtowne emocje rodziców. Rodzina wiele już przeszła. Jej tata przez kilka lat walczył z problemem alkoholowym, a mama cierpiała na depresję. Długo pracowali, by uporać się z trudnościami i móc zapewnić Zuzi bezpieczny dom.

Nagły kryzys przywrócił jednak widmo problemów. Tata z dnia na dzień stracił pracę w sklepie, co odbiło się na całej rodzinie. W domu pozostawionym nagle bez jedynego źródła dochodu narasta frustracja i poczucie bezradności, a w Zuzi rodzi się lęk przed każdym kolejnym dniem…

Z podobnymi lękami mierzy się obecnie wiele dzieci z rodzin zagrożonych rozpadem. Trwający kryzys znacząco pogłębił problemy, takie jak trudne warunki materialne, bezrobocie i niewydolność wychowawcza rodziców. Nagłe zmiany, utrata dochodu, a w konsekwencji poczucie bezradności i silny stres, zwłaszcza w domowej izolacji, zwiększają również ryzyko nadużywania alkoholu oraz zachowań przemocowych.

Nowa akcja Stowarzyszenia ma na celu zebranie środków na pomoc dzieciom objętym opieką programu „SOS Rodzinie”. Zapewnia on kompleksowe wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

Alarmująca sytuacja wymaga od nas natychmiastowego działania. Dlatego z całego serca zwracam się do naszych darczyńców z apelem o pomoc dzieciom, które dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebują poczucia bezpieczeństwa i stabilności. W prowadzonym przez nas programach profilaktycznych każdego dnia robimy wszystko, by ochronić dzieci i zapewnić nieprzerwane wsparcie rodzinom, które kryzys dotknął najboleśniej – mówi Barbara Rajkowska, dyrektor krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Obecna niepewna sytuacja stanowi ogromne obciążenie emocjonalne dla wielu rodzin zagrożonych nagłym kryzysem. W odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczne Stowarzyszenie uruchamia na swojej stronie internetowej www.wioskisos.org kryzysowy „KontaktSOS”. Osoba w potrzebie będzie tam mogła uzyskać pomoc od ekspertów organizacji. Na stronie można także znaleźć  bazę organizacji, które lokalnie świadczą różnego rodzaju pomoc.

Do wspólnej pomocy można przyłączyć się, przekazując darowiznę na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia.

  • 1
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przypomina o tych, dla których pozostanie w domu to zagrożenie

13 maja 2020

  • 0
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
13.05.2020

Z obawą patrząc w portfel – jak epidemia wpływa na budżet Polaków? Badanie SWResearch

Ponad połowa Polaków (54%) negatywnie ocenia zmianę w budżecie swojego gospodarstwa domowego w wyniku panującej epidemii koronawirusa – wynika z barometru nastrojów i zachowań konsumenckich „Polacy w czasie epidemii” autorstwa SWResearch. Co więcej, rosną obawy o stan gospodarki. 55% boi się wzrostu cen produktów i usług, a 43% aktywnych zawodowo boi się o swoją pracę.