Rozwój AI wymaga regulacji rządowych – raport SAS
  • 0
  • 1
14.02.2023

Rozwój AI wymaga regulacji rządowych – raport SAS

Jasne wytyczne legislacyjne zachęcą do wprowadzania odpowiedzialnych innowacji. Zapewnią ludziom maksimum korzyści z nowych technologii. To główny wniosek nowego raportu „AI & Responsible Innovation: What’s Next?”, opublikowanego przez SAS.

Rozwój obliczeń kwantowych napędza nowe osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Pojawiają się obawy o krzywdzące lub niesprawiedliwe zastosowanie tej technologii.

– Sztuczna inteligencja stała się tak potężna i wszechobecna, że coraz trudniej jest odróżnić ją od rzeczywistości. Musimy uważać nie tylko na wykorzystanie jej możliwości przez cyberprzestępców. Algorytmy AI przyjmowane są przez firmy i instytucje szybciej, niż można to uregulować. W związku z tym należy jak najszybciej podjąć dyskusję na temat tego, w jaki sposób uniknąć uprzedzeń, które nieumyślnie mogą wkraść się do modeli i wykluczać pewne grupy – powiedział jeden z autorów raportu i założyciel Data Leadership Group, dr Kirk Borne.

Większość państw i regionów jest na wczesnym etapie procesu legislacyjnego dotyczącego AI

Nie ma jeszcze pewności, jaki kierunek zostanie obrany. Z jednej strony Wielka Brytania deklaruje podejście do AI pozwalające na jej innowacyjność. Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej podkreśla natomiast potrzebę walki z dyskryminacją, do której mogą prowadzić nieodpowiednie algorytmy. Swoje projekty mają m.in. Japonia, Kanada, Australia, Singapur czy państwa Bliskiego Wschodu. Natomiast jeszcze inne – w tym Nowa Zelandia – oczekują na rozwój sytuacji i decyzję największych gospodarek. Należy też pamiętać o dostawcach tej technologii, którzy również powinni zabrać jasny głos w tej debacie.

Raport podkreśla też liczne zalety sztucznej inteligencji. Przykładem branży, która może odnieść największe korzyści z zastosowania AI, jest opieka zdrowotna. Zastosowanie tam wizji komputerowej pozwala m.in. na wcześniejsze wykrywanie chorób. Szerokie są też możliwości wykorzystania takich narzędzi w sektorze usług finansowych. Ma to pozwolić na lepsze zrozumienie klientów, wydajniejsze zarządzanie ryzykiem i skuteczniejsze wykrywanie oszustw.

– Aby sztuczna inteligencja była wykorzystywana dla dobra społeczeństwa, niezbędne jest zaangażowanie zarówno decydentów politycznych, jak i biznesowych. Firmy i instytucje niechętnie wdrażają tę technologię, ponieważ w wielu przypadkach nie wiedzą, jak ją odpowiednio wykorzystać. Przez to tracą wiele korzyści.

Naszym celem jest demokratyzacja technologii, czyli ułatwienie wprowadzania innowacji w sposób odpowiedzialny i zgodnie z literą prawa. W związku z tym opracowaliśmy jasne ramy etyczne, którymi kierujemy się przy tworzeniu naszych modeli AI. Oprócz tego zarządzamy nimi w sposób rygorystyczny, aby zapewnić uczciwe, przejrzyste i sprawiedliwe decyzje. Stale testujemy i optymalizujemy nasze modele AI w miarę udostępniania nowych danych, aby zapewnić sprawiedliwe wyniki – powiedział dr Iain Brown, szef działu data science w SAS UK & Ireland.

Raport zawiera rekomendacje ekspertów odnośnie do tworzenia odpowiedzialnych innowacji oraz współpracy człowieka z technologią.

  • 1

AI wymaga regulacji. Raport AI & Responsible Innovation: What's Next?Polygonal

 

14 lutego 2023

  • 0
  • 14
  • 0
  • 0
  • 0
14.02.2023

Nawiązywanie relacji wśród pokolenia Milenialsów i Zoomerów – raport agencji Streetcom

Jak we współczesnym świecie poznają się młodzi z pokolenia Z i Y? Czy online wygrywa z offline? Co myślą o związkach, które zaczęły się w sieci? Gdzie najczęściej poszukują partnerów? Jak szybko spotykają się w rzeczywistości po tym, jak spodobają się sobie na płaszczyźnie online? O tym więcej w raporcie agencji Streetcom – „Miłość w czasach digital”.

13 lutego 2023