Rośnie smart TV, Samsung najpopularniejszym producentem, YouTube i Netflix królują wśród aplikacji. Wavemaker „VideoTrack”
  • 0
  • 3
10.02.2021

Rośnie smart TV, Samsung najpopularniejszym producentem, YouTube i Netflix królują wśród aplikacji. Wavemaker „VideoTrack”

Ponad 10 mln dorosłych Polaków z dostępem do Internetu aktywnie korzysta ze smart TV – wynika z „VideoTrack 5”, cyklicznego badania agencji Wavemaker. Podłączony do Sieci telewizor jest w ostatnich latach ekranem najszybciej zdobywającym popularność wśród widzów VoD.

2/3 polskich internautów ma telewizor z możliwością podłączania do Sieci – tzw. smart TV. Sześciu na dziesięciu z nich aktywnie korzysta z aplikacji dostępnych na ich telewizorach. Odnosząc to do liczby polskich internautów w wieku 16+ (na takiej próbie Wavemaker realizował badanie „VideoTrack”), mamy w Polsce 10,5 mln aktywnych użytkowników smart TV.

Lekką nadreprezentację tworzą wśród nich osoby w wieku 25–44 lata oraz odbiorcy płatnej telewizji (kablówki, satelita). Wśród nich – płatnicy najwyższych abonamentów (powyżej 100 zł). Technologia smart TV jest już jednak mocno upowszechniona w większości analizowanych segmentów.

Smart TV w każdej kolejnej fali „VideoTracka” zyskiwał na popularności jako ekran do oglądania długich treści wideo (filmy, seriale, programy telewizyjne). W 2016 r. niespełna połowa badanych deklarowała posiadanie smart TV, wśród nich 40 proc. korzystało z aplikacji na telewizorze. Kariera smart TV odbywała się głównie kosztem tabletów i komputerów stacjonarnych.

Dominacja Samsunga
Badanie Wavemakera pokazuje prymat Samsunga na rynku telewizorów podłączanych do Sieci. 42-procentowy udział w rynku telewizorów podłączanych do Sieci daje tej koreańskiej marce blisko 20 p.p. przewagi nad LG, który jest z kolei dwa razy większy niż trzecie w rankingu Sony oraz Philips.

W rankingu aplikacji najpopularniejszych na telewizorach podłączanych do Sieci prym wiedzie YouTube, chociaż najszybciej rosnącą aplikacją jest Netflix.

Jak pokazują dane z badania „VideoTrack”, smart TV na tle innych ekranów (komórki, tabletu, telewizora) najczęściej wykorzystywany jest do oglądania typowo telewizyjnych treści (filmy, seriale, programy dokumentalne). Popularność telewizorów podłączonych do Sieci w dużym stopniu może więc wpływać na popularność serwisów na życzenie, szczególnie tych oferujących najwyższej jakości treści, jak Netflix czy HBO Go. Na tym ekranie mogą być one oglądane wygodnie i bez strat dla ich walorów produkcyjnych.

Ekspansja smart TV będzie więc przyczyniała się do osłabiania rynku tradycyjnej linearnej telewizji – uważają badacze. Już dziś ten trend widoczny jest w pomiarze Nielsena. Posiadacze podłączonych telewizorów oglądali tradycyjną telewizję średnio o blisko 60 minut krócej niż ci, którzy nie mają smart TV (225 vs 281 minut w 2020 r.).

O badaniu
Badanie „VideoTrack” Wavemaker realizował metodą CAWI na grupie 1500 Polaków z dostępem do Internetu pod koniec października 2020 r.

  • 3
Rośnie smart TV – odnotowuje badanie Wavemakera

Rośnie smart TV – odnotowuje badanie Wavemakera

Rośnie smart TV – odnotowuje badanie Wavemakera
Rośnie smart TV – odnotowuje badanie Wavemakera

10 lutego 2021

9 lutego 2021