Rok 2022 w wyszukiwarce Google: wojna, królowa Elżbieta i Wordle
  • 1
  • 5
28.12.2022

Rok 2022 w wyszukiwarce Google: wojna, królowa Elżbieta i Wordle

W tym roku cały świat uważnie przyglądał się Ukrainie. W związku z wojną wywołaną przez Rosję internauci i internautki szukali informacji o prezydencie Władimirze Putinie czy kursie rubla. Zadawali również wiele pytań: dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę, czy Ukraina jest w NATO lub jak pomóc Ukrainie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się polskie produkcje filmowe. „Jak pokochałam gangstera” uplasowała się w pierwszej dziesiątce głównej listy i tym samym zdobyła podium kategorii Filmy. Doceniono również serial „Wielka woda”.

Jak co roku Google prezentuje listy haseł najszybciej zyskujących na popularności. Oto zestawienie Rok 2022 w wyszukiwarce Google.

  • Co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie w kończącym się roku?
  • Jakie momenty i wydarzenia przykuły uwagę?
  • Które osoby wzbudziły ciekawość?

Ludzie na całym świecie starali się dowiedzieć więcej m.in. o tym, jak rozwiązać problemy lokalne i globalne, jak pomóc innym, co się dzieje w świecie popkultury. Zestawienie wiele mówi o tym, co nas wszystkich łączy. Pokazuje też jednak różnice w poszczególnych krajach.

Ukraina, Władimir Putin oraz wojna w Ukrainie – to podium listy haseł zyskujących na popularności w Polsce. Widać również duże zainteresowanie internautów i internautek sytuacją gospodarczą i związanymi z nią tematami. To kurs rubla, dodatek osłonowy, Polska Grupa Górnicza, cena paliwa, cukru itp.

Z kolei na liście globalnej na pierwszym miejscu pojawiła się gra Wordle. Czyżby codzienne odgadywanie pięcioliterowych słów stało się sposobem na życie? Nie zabrakło tematu Ukrainy, sportu, a także zainteresowania królową Elżbietą II.

Najszybciej zyskujące na popularności w 2022 r.

Polska

1. Ukraina
2. Putin
3. Wojna w Ukrainie
4. Polska Grupa Górnicza
5. Rosja
6. Kurs rubla
7. Dodatek osłonowy
8. Witold Paszt
9. Jak pokochałam gangstera
10. PIT2

Świat

1. Wordle
2. Indie vs Anglia
3. Ukraina
4. Królowa Elżbieta II
5. Indie vs Afryka Południowa
6. Puchar Świata
7. Indie vs Indie Zachodnie
8. iPhone 14
9. Jeffrey Dahmer
10. Indian Premier League

Ludzie wokół nas

Rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła wyraźnie na to, o kogo internauci i internautki pytali Google. Na 1. miejscu polskiej listy znalazł się Władimir Putin (4. miejsce na liście globalnej), a na 3. Wołodymyr Zełenski. Wyszukiwarka otrzymywała również liczne pytania o osobowości ze świata popkultury i show-biznesu.

W tegorocznym zestawieniu znaleźć można piosenkarkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Lanberry, a także Sarę James. Występ w „America’s Got Talent” zagwarantował młodej polskiej wokalistce miejsce w pierwszej dziesiątce. Na liście znalazły się również osoby, wokół których nie zabrakło kontrowersji. To Rafalala, Amber Heard, Johnny Depp (na pierwszym miejscu globalnej listy), Will Smith czy Simon Leviev. Ten ostatni wzbudził zainteresowanie dzięki serialowi Netflixa, „Oszust z Tindera”.

Polska

Ludzie

1. Władimir Putin
2. Rafalala
3. Wołodymyr Zełenski
4. Lanberry
5. Amber Heard
6. Mata
7. Jerzy Stuhr
8. Sara James
9. Will Smith
10. Simon Leviev

Ludzie, których pożegnaliśmy

1. Witold Paszt
2. Królowa Elżbieta II
3. Jerzy Urban
4. Dawid Ozdoba
5. Ewa Ampulska
6. Piotr Balicki
7. Anne Heche
8. Jerzy Połomski
9. Jerzy Trela
10. Ludwik Dorn

Świat

Ludzie

1. Johnny Depp
2. Will Smith
3. Amber Heard
4. Władimir Putin
5. Chris Rock
6. Novak Djokovic
7. Anna Sorokin (Delvey)
8. Andrew Tate
9. Rishi Sunak
10. Simon Leviev

Ludzie, których pożegnaliśmy

1. Królowa Elżbieta II
2. Betty White
3. Anne Heche
4. Bob Saget
5. Aaron Carter
6. Olivia Newton-John
7. Ray Liotta
8. Taylor Hawkins
9. 安倍 晋三 (Shinzo Abe)
10. Ivana Trump

W tym roku pożegnaliśmy wiele znanych postaci świata polityki i kultury

Wśród osób, które odeszły, na 1. miejscu listy wyszukiwań znalazł się Witold Paszt, wokalista i założyciel zespołu Vox. Polacy pytali również o zmarłą we wrześniu brytyjską królową Elżbietę II (2. miejsce w Polsce, pierwsze na liście globalnej). Także o działacza politycznego i dziennikarza, Jerzego Urbana (3. miejsce). W zestawieniu pojawiają się też cenieni artyści i artystki: Ewa Ampulska (5.miejsce), Anne Heche (7. miejsce), Jerzy Połomski (8.miejsce) i Jerzy Trela (9. miejsce).

Na małym i dużym ekranie

W tym roku aż 4 polskie filmy znalazły się w zestawieniu filmowym. „Jak pokochałam gangstera”, „Furioza”, „Gierek” oraz „Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4” – to rodzime produkcje, które zainteresowały internautów. Nie zabrakło amerykańskiego kina akcji, chociażby „Batmana” czy „Top Gun: Maverick”. Na światowej liście króluje „Thor: Miłość i grom”. Pojawiły się się też dwie produkcje prosto z Indii – „Brahmastra: Część pierwsza – Shiva” oraz „K.G.F: Chapter 2”.

Polska

Filmy

1. „Jak pokochałam gangstera?”
2. „Furioza”
3. „Oszust z Tindera”
4. „Gierek”
5. „Batman”
6. „Top Gun: Maverick”
7. „Terrifier 2”
8. „Uncharted”
9. „4Purpurowe serca”
10. „Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4”

Seriale

1. „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”
2. „Wielka Woda”
3. „Sandman”
4. „Zranione ptaki”
5. „Stranger Things 4”
6. „Gang zielonej rękawiczki”
7. „Obserwator”
8. „Kim jest Anna?”
9. „Behawiorysta”
10. „Heartstopper”

Świat

Filmy

1. „Thor: Miłość i grom”
2. „Black Adam”
3. „Top Gun: Maverick”
4. „Batman”
5. „Nasze magiczne Encanto”
6. „Brahmastra: Część pierwsza – Shiva”
7. „Jurassic World Dominion”
8. „K.G.F: Chapter 2”
9. „Uncharted”
10. „Morbius”

Seriale

1. „Euphoria”
2. „Ród Smoka”
3. „Moon Knight”
4. „Obserwator”
5. „Kim jest Anna?”
6. „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”
7. „The Boys”
8. „All of Us Are Dead”
9. „Sandman”
10. „Heartstopper”

Niekwestionowanym zwycięzcą kategorii Seriale w Polsce jest „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”

To historia o jednym z najsłynniejszych amerykańskich morderców. Tuż zanim znalazł się polski miniserial „Wielka Woda”, przenoszący widza do roku 1997 i wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku. Podium zamyka serial fantasy „Sandman”, powstały na podstawie serii komiksów. Na 4. miejscu znajdziemy serial „Zranione ptaki”, a na 5. kolejny sezon hitowego „Stranger Things”.

Tuż za nimi pojawia się następna polska produkcja – „Gang zielonej rękawiczki”. A to nie ostatni polski akcent w serialowym zestawieniu. Na 8. miejscu znalazł się bowiem kryminał „Behawiorysta”. Na liście globalnej na pierwszym miejscu znajdziemy serial „Euphoria”. W zestawieniu pojawiają się również takie hity jak „Ród Smoka”, „Obserwator”, „Kim jest Anna” czy „The Boys”.

Jak, gdzie, kiedy?

Internauci i internautki zadają masę pytań: „dlaczego?”, „ile?”, „jak?”, „co?” i „gdzie?”. Wydarzenia w kraju i świecie niepodważalnie wpłynęły na popularność niektórych haseł. Polki i Polacy szukali najczęściej informacji o tym, dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę. Drugie i trzecie miejsce listy Dlaczego…? zajmują pytania, dlaczego nie ma cukru i dlaczego Ukraina nie należy do NATO.

Popularne były również pytania o bezpieczeństwo Polski (3. i 4. miejsce zestawienia Czy…?). Również o to, kim jest oligarcha i separatysta (2. i 3. miejsce zestawienia Kto to…?). Pytano także, gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy oraz gdzie kupić test na covid, węgiel oraz jodek potasu. W zestawieniach haseł widoczne były tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej. Na 6. miejscu listy Gdzie…? znalazło się pytanie o położenie Kataru.

Rok 2022 w wyszukiwarce Google, jeśli chodzi o kulinaria, podbiły grzyby. Jak suszyć grzyby w piekarniku, jak mrozić grzyby, jak zrobić grzyby w occie i zupę grzybową, jak zrobić rydze. Lista Przepis na… obejmuje zapytania o grzyby marynowane, kanie, opieńki i rydze. To kolejno 1., 3., 5. i 7. miejsce zestawienia. W kręgu pytań kulinarnych znalazły się również te o egzotyczne owoce.

Kiwano, zwane też ogórkiem afrykańskim, znalazło się na szczycie listy pytań Jak jeść…? Internauci i internautki szukali również sposobów na to, jak jeść granat (2. miejsce), figę (3. miejsce) czy awokado (4. miejsce). Listę z numerem 10 zamyka pytanie o metodę jedzenia melona.

Świat wokół nas

Warto wspomnieć, że ewoluuje sposób, w jaki użytkownicy zdobywają informacje. Wykracza to już poza zwykłe wpisywanie w pole wyszukiwania. Ludzie znajdują to, czego potrzebują, w bardziej naturalny sposób. Na przykład nucąc piosenkę, robiąc zdjęcie Obiektywem lub pytając Asystenta Google.

Coraz częściej używamy Obiektywu np. do tłumaczenia obrazu. Pomaga on również szybciej i lepiej poznawać otaczający świat, identyfikując to, co widzą użytkownicy. W łatwy sposób można sprawdzić rasę psa czy gatunki roślin w ogrodzie. Najczęściej wyszukiwanymi zwierzętami w Obiektywie w tym roku były: kot domowy krótkowłosy, kot pręgowany i kot polidaktylowy.

Świat

Obiektyw Google: zwierzęta

1. Kot domowy krótkowłosy
2. Kot pręgowany
3. Kot polidaktylowy
4. Askal (Aspin)
5. Labrador retriever
6. Pitbull
7. Kot europejski krótkowłosy
8. Pies gończy
9. Kot Munchkin
10. Staffordshire Bull Terrier

Obiektyw Google: rośliny i grzyby

1. Róże ogrodowe
2. Grzyb
3. Róża damasceńska
4. Kwiaty męczennicy
5. Filodendron
6. Diabelski bluszcz
7. Hybrydowa róża herbaciana
8. Miniaturowe różyczki
9. Chryzantema
10. Chińska róża

Roku 2022 w wyszukiwarce Google – polskie listy

Pisownia…

1. Pisownia śmigus-dyngus
2. Pisownia co najmniej
3. Pisownia rzadko
4. Pisownia a propos
5. Pisownia do zobaczenia
6. Pisownia z powrotem
7. Pisownia przeze mnie
8. Pisownia wujek
9. Pisownia poza tym
10. Pisownia na pewno

Koncert…

1. Koncert dla Ukrainy
2. Koncert Dawid Podsiadło
3. Koncert Ed Sheeran
4. Koncert Guns’n’Roses
5. Koncert Sanah
6. Koncert Genzie
7. Koncert Coldplay
8. Koncert Backstreet Boys
9. Koncert Quebonafide
10. Koncert Depeche Mode 2023

Kryzys…

1. Kryzys energetyczny
2. Kryzys gospodarczy
3. Kryzys humanitarny
4. Kryzys wieku wczesnego
5. Kryzys w Rosji
6. Kryzys egzystencjalny
7. Kryzys opioidowy
8. Kryzys na granicy
9. Kryzys 2008
10. Kryzys sueski

Przepis…

1. Przepis na grzyby marynowane
2. Przepis na ocet jabłkowy
3. Przepis na kanię
4. Przepis na żurek wielkanocny
5. Przepis na opieńki
6. Przepis na sex on the beach
7. Przepis na rydze
8. Przepis na rogale
9. Przepis na kapuśniak
10. Przepis na grochówkę

Dieta…

1. Dieta BARF
2. Dieta osich czerwi
3. Dieta na insulinooporość
4. Dieta keto
5. Dieta vikinga
6. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej
7. Dieta nordycka
8. Dieta bez nabiału
9. Dieta Maggi
10. Dieta carnivore

Definicja…

1. Definicja gospodarstwo domowe
2. Definicja nacjonalizm
3. Definicja szowinizm
4. Definicja budynek wielorodzinny
5. Definicja nomofobia
6. Definicja ksenofobia
7. Definicja ageizm
8. Definicja kosmopolityzm
9. Definicja faszyzm
10. Definicja liczba pierwsza

Memy…

1. Memy Putin
2. Memy Kerfuś
3. Memy Polski Ład
4. Memy Cichopek
5. Memy Ordo Iuris
6. Memy Nie strasz nie strasz
7. Memy chrust
8. Memy Denaturov
9. Memy Polska-Szwecja
10. Memy śmigus-dyngus

Rozrywka cyfrowa

1. Wordle
2. League Of Legends
3. Lost Ark
4. Literalnie
5. Dying Light 2
6. Technoblade
7. God of War Ragnarok
8. Overwatch 2
9. Diablo Immortal
10. Coin Master

Zmiany…

1. Zmiany w Polskim Ładzie
2. Zmiany w kwarantannie
3. Zmiany w dodatku węglowym
4. Zmiany w fotowoltaice
5. Zmiany w edukacji domowej
6. Zmiany istotne w projekcie budowlanym
7. Zmiany w komunikacji wrocławskiej
8. Zmiany poziomu morza
9. Zmiany w Lidze Mistrzów
10. Zmiany zasad wjazdu do Niemiec

Cena…

1. Cena baryłki ropy
2. Cena paliwo
3. Cena rubel
4. Cena cukier
5. Cena ekogroszek
6. Cena czereśnie
7. Cena Iphone 14
8. Cena euro dzisiaj
9. Cena pelet
10. Cena węgiel

Ile…?

1. Ile lat ma Putin
2. Ile kolan ma pies
3. Ile trwa izolacja
4. Ile cali ma stopa
5. Ile wynosi ulga dla klasy średniej
6. Ile wojska ma Rosja
7. Ile odcinków ma ,,Stepowa miłość”
8. Ile zarabia kontroler lotów
9. Ile dzieci miała Elżbieta II?
10. Ile Rosja ma żołnierzy?

Ile kosztuje…?

1. Ile kosztuje rubel?
2. Ile kosztuje test na covid w aptece?
3. Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
4. Ile kosztuje PPV Fame MMA 14?
5. Ile kosztuje baryłka ropy?
6. Ile kosztuje cukier?
7. Ile kosztuje czołg?
8. Ile kosztuje hrywna?
9. Ile kosztuje tona węgla?
10. Ile kosztuje paliwo?

Co…?

1. Co się dzieje w Ukrainie
2. Co kryją jej oczy
3. Co Rosjanie myślą o wojnie
4. Co zrobić z cukinii
5. Co się dzieje w Rosji
6. Co Alan Shepard zrobił na księżycu
7. Co oznacza czerwona aura
8. Co jest podstawą diety osich czerwi
9. Co grozi Polsce
10. Co można wziąć na dzień bez plecaka

Co to…?

1. Co to SWIFT
2. Co to pit 2
3. Co to sankcje
4. Co to broń nuklearna
5. Co to NFT
6. Co to afazja
7. Co to metadon
8. Co to Nord Stream 2
9. Co to denazyfikacja
10. Co to apostazja

Co to jest…?

1. Co to jest swift
2. Co to jest pit 2
3. Co to jest NATO
4. Co to jest sankcja
5. Co to jest mezytylen
6. Co to jest kocioł na paliwo stałe
7. Co to jest złota alga
8. Co to jest fez
9. Co to jest ulga dla klasy średniej
10. Co to jest dodatek osłonowy

 

  • 5
Rok 2022 w wyszukiwarce Google. Filmy

Zestawienie: Rok 2022 w wyszukiwarce Google

Rok 2022 w wyszukiwarce Google. Jak jeść...
Rok 2022 w wyszukiwarce Google. Ludzie
Rok 2022 w wyszukiwarce Google. Seriale
Rok 2022 w wyszukiwarce Google. Najszybciej zyskujące na popularności

 

28 grudnia 2022

27 grudnia 2022