Reprezentacja polskich firm najsilniejsza w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”
 • 0
 • 4
12.10.2018

Reprezentacja polskich firm najsilniejsza w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

W 19. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej znalazło się 18 spółek z Polski. W tym roku 1. miejsce w zestawieniu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” przypadło czeskiej spółce Prusa Research. Spośród polskich firm najwyżej, bo na 7. miejscu, znalazł się TenderHut.

W głównej kategorii Fast 50 uplasowało się 18 firm z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii Wielka Piątka. Drugie miejsce pod względem liczby spółek należy do Litwy, którą w głównym rankingu reprezentuje 8 firm. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji i Czechom – oba kraje reprezentuje w rankingu 7 firm.

W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły się także spółki ze Słowacji (3), Węgier (2), Łotwy (2) oraz Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Estonii i Łotwy (po 1).

Czołówka „Technology Fast 50”
Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest producent drukarek 3D Prusa Research z Czech. W ubiegłym roku zajął on 3. miejsce w rankingu. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat na poziomie ponad 17 tys. proc.

Rozwój Prusa Research, podobnie jak innych spółek w zestawieniu, jest imponujący. Co cieszy, aż 60 proc. firm w rankingu to firmy, które znalazły się w nim po raz pierwszy. To dodatkowo pokazuje, w jak zawrotnym tempie rozwijają się najlepsze młode firmy i jak duża konkurencja panuje w tym sektorze – mówi Agnieszka Zielińska, partner w dziale doradztwa finansowego, lider programu „Technology Fast 50” w Deloitte Central Europe.

Na 2. miejscu uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, czeska spółka Kiwi.com, a na3. chorwacka firma Q Software, która debiutuje w zestawieniu. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie polskie firmy: TenderHut (7. miejsce) oraz Salelifter (9. miejsce).

W rankingu 50 najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej znalazło się 30 nowych spółek. Sześć awansowało, a 14 zanotowało spadek.

Kolejny rok wzrostów
W 2017 r. w porównaniu do 2014 r. średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”, wyniósł 1290 proc. Rok wcześniej było to 1127 proc. (2016 r. w porównaniu do 2013). Z roku na rok rośnie też liczba zgłoszeń do rankingu. W tym roku było ich ponad 300.

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Katowic, Poznania, Białegostoku, Rybnika, Piaseczna czy Krakowa.

Podobnie jak w poprzednich latach, ranking zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich 32. Jedenaście firm reprezentuje sektor media i rozrywka, a 7 to producenci sprzętu komputerowego. Ta ostatnia kategoria osiągnęła największy średni wzrost przychodów, sięgający 2969 proc.

W tym roku po raz trzeci przyznano nagrodę Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Tegorocznym zwycięzcą jest litewska spółka Brolis Semiconductors. Wykorzystuje ona technologię fotonową w podczerwieni do opracowania nowego rodzaju czujnika, który może odczytywać parametry krwi bez konieczności jej pobierania.

Nowym elementem 19. edycji rankingu jest nagroda specjalna Social Impact Award. Jej laureatem może zostać firma, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko. Zwycięzcą 1. edycji została polska firma Saule Technologies, która opracowała nową generację paneli słonecznych.

Szczegółowe wyniki rankingu
„DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50 nagrodzono też młode firmy za dostarczane przez nie technologie, usługi i produkty (kategoria Wschodzące Gwiazdy), a także duże firmy technologiczne, których przychody w 2017 r. przekroczyły 25 mln euro (Wielka Piątka).

Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią raportu „EMEA Fast 500” przygotowywanego przez Deloitte.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi:

 • mieć siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia),
 • być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania,
 • być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanej klientom w produktach generujących większość przychodów operacyjnych spółki,
 • mieć strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Technology Fast50 Central Europe
Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:

 • działalność na rynku co najmniej od 4 lat (brano pod uwagę przychody z lat 2014–2017),
 • osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2014, 2015, 2016 oraz przychodu w roku bieżącym (2017) nie mniejszego niż 100 tys. euro.

Kategoria Wschodzące Gwiazdy
Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”:

 • historia działalności nie krótsza niż 3 lata,
 • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 30 tys. euro.

Kategoria Wielka Piątka
Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka”:

 • działalność na rynku co najmniej od 4 lat,
 • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro – z tym, że w ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być niższe niż 25 mln euro.

12 października 2018

11 października 2018