Reklama anarchizmu po Wiadomościach TVP – ruszyła zbiórka na zakup emisji
  • 0
  • 2
11.08.2017

Reklama anarchizmu po Wiadomościach TVP – ruszyła zbiórka na zakup emisji

W mediach pojawiła się informacja, że 30-sekundowa reklama po głównym wydaniu Wiadomości TVP kosztuje 6,4 tys. zł. Postanowił to wykorzystać aktywista Grzegorz Prujszczyk i zebrać kwotę umożliwiającą emisję. Zamierza przygotować reklamę anarchizmu.

Działacz warszawskiego ruchu anarchistycznego Grzegorz Prujszczyk zamierza wyprodukować zaangażowaną społecznie reklamę anarchizmu. Następnie chce zgłosić ją do emisji po głównym wydaniu Wiadomości TVP.

Posiłkuje się informacją opublikowaną na portalu Wirtualna Polska, że 30-sekundowa emisja takiego spotu kosztuje obecnie w tym czasie 6,4 tys. zł. Na taką też kwotę ustalił cel zbiórki.

Jak wyjaśnia sam Prujszczyk:

To, jak dokładnie będzie wyglądać reklama, spróbujemy wypracować z jednej strony ze społecznością, która wykształca się już wokół tej zbiórki, a z drugiej liczę na pomoc zaprzyjaźnionych zawodowców. To, co powstanie, będzie zapewne jakąś wypadkową. Chyba że znajdziemy jakąś jedną, cudowną propozycję, którą wszyscy uznają za dostatecznie dobrą. Zobaczymy, ale też zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych.

Wstępna koncepcja jest jednak taka, żeby spróbować odnieść się do tego, co wciskają widzom propagandyści z TVP: nienawiść, lęk przed wszelką innością, poczucie zagrożenia z każdej strony. Chciałbym przypomnieć ludziom, że jest to wbrew wartościom, które wyznają i realizują w życiu codziennym: samopomoc, solidarność, zaufanie.

Myślę, że odrzucenie spotu (albo przynajmniej próba odrzucenia) przez TVP jest bardzo prawdopodobna. Zareagujemy zależnie od podstaw i sposobu, w jaki będą próbowali to zrobić. Mamy już pierwsze zapowiedzi wsparcia ze strony prawników, wygląda więc na to, że możemy próbować walczyć o emisję. Możliwe też, że stacja jest już na tyle zdesperowana, że po prostu przełknie naszą reklamę. Zresztą dlaczego telewizja publiczna miałaby odrzucać przesłanie wolności, równości i pomocy wzajemnej? Anarchizm ma oczywiście fatalny PR. Osoby na pozycjach decyzyjnych, którym powierzamy potężne budżety na realizację „misji”, powinny jednak umieć spojrzeć poza własne uprzedzenia i obiegowe opinie. Myślę, że to wspaniała szansa, żeby pokazali się z lepszej strony…

Inicjatywę podjąłem z kilku powodów. Mam nadzieję, że będzie to jakiś głos moich środowisk w nadchodzącej dyskusji o (de)centralizacji mediów, jednak wychodzący poza zakres tego, o czym główne partie chciałyby mówić. Jest to sposób zwrócenia uwagi na to, że – wbrew pozorom – nasze społeczeństwo negatywnie reaguje na bezczelną propagandę uprawianą przez rząd i zaczyna ją odrzucać. Jest to też oczywiście próba zwrócenia uwagi na anarchizm, który jako dojrzała filozofia społeczno-polityczna oferuje szereg rozwiązań na nękające nas obecnie problemy. Jest to w końcu forma żartu, „prztyczka w nos”, dla tych, którzy anarchist(k)ami nie są, ale chcieliby dopiec rządowi. Bo czemu by nie?

W opisie zbiórki można przeczytać:

„Jeśli wierzyć WP.PL reklama po Wiadomościach, w tygodniu, kosztuje obecnie 6,4 tys. zło. To dość śmieszna cena za 30s, teoretycznie, najlepszego czasu antenowego. Dlaczego więc nie mielibyśmy celebrować tego faktu przedstawiając widzom TVP dobrą nowinę Anarchizmu™?

Pracowałem w mediach, jestem w stanie zrealizować ten projekt i dostarczyć materiał, który powinien być akceptowalny i zmieścić się we wszelkich jawnych standardach transmisyjnych TVP. W razie odrzucenia reklamy/niemożności dojścia do kompromisu 6,400 zostanie przeznaczone na konsultacje prawne i w miarę możliwości walkę o emisję”.

Z kolei na prowadzonym przez siebie facebookowym profilu Harc autor zbiórki dodaje:

„Dobra, taki deal: zrzućcie się 6,400zło – podobno tyle potrzeba, żeby puścić reklamę po Wiadomościach TVP. Jeśli tyle zbierzemy, za darmo wyprodukuję porządną reklamę Anarchizmu™ i wykupię czas antenowy (za co najwyżej tyle, nie ma co ich wspierać).

Bądźmy szczerzy – wobec obecnego stanu polityki może być to bardzo kusząca oferta, która dotrze do właściwych odbiorców. Czy nie macie już dość stale tych samych gęb w TV, czy nie myślicie czasami jak bardzo chcielibyście wymienić na nowe, uspołecznione środki produkcji i kres patriarchalnego autorytaryzmu?

Myślę że możemy powiedzieć to w zrozumiały sposób, w adekwatnej formie. Wszystko to może być wasze już niebawem, jeśli przyczynisz się do zebrania tych zaledwie 6,400 zło!”.

Zbiórka ruszyła 8 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Po zebraniu założonej kwoty organizator podejmuje się nieodpłatnie i we własnym zakresie przygotować spot jakości emisyjnej. Ewentualna kwota powyżej założeń zostanie przeznaczona na koszty produkcji.

Jeśli organizatorowi nie uda się zebrać całej kwoty, środki zamierza przeznaczyć na produkcję innych multimediów promujących anarchizm i zaangażowanych społecznie.

Zbiórka jest dostępna pod adresem zrzutka.pl/6ks4pu.

  • 2
Reklama

11 sierpnia 2017

Reklama
Czytaj także
Reklama