Ranking sklepów najczęściej wybieranych na świąteczne zakupy
  • 0
  • 2
13.12.2011

Ranking sklepów najczęściej wybieranych na świąteczne zakupy

Większość z nas nie zostawia świątecznych zakupów na ostatnią chwilę, a najczęściej wybieranymi sklepami są przed Bożym Narodzeniem: Biedronka, Media Markt, Sephora i Rossmann. To wyniki najnowszego badania Programu Jakość Obsługi.

W badaniu 6800 konsumentów z całej Polski wskazało, kiedy i w jakich sieciach sklepów zrobi świąteczne zakupy. Aż 3/4 ankietowanych nie zostawia ich na ostatnią chwilę, lecz planuje dużo wcześniej i wyrusza do sklepów z wyprzedzeniem. Dotyczy to przede wszystkim osób powyżej 50. roku życia oraz kobiet.

Konsumenci zapytani zostali także o to, które sieci sklepów wybiorą na świąteczne zakupy spożywcze, gdzie kupią sprzęt RTV/AGD, komputery oraz kosmetyki i perfumy. Każdy respondent mógł wskazać dowolną liczbę sklepów, w której zamierza zrobić takie zakupy.

Zdecydowana większość badanych wskazała sieć sklepów Biedronka jako tę, w której planuje zaopatrzenie się w produkty spożywcze. Są to zarówno konsumenci z mniejszych miejscowości, jak ze i średnich i największych miast.

Zakupy w Biedronce zrobi aż 73% ankietowanych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców oraz ponad połowa tych z największych miast.

Drugie miejsce w przedświątecznym rankingu zajęły hipermarkety Tesco. 46% konsumentów z mniejszych miejscowości woli pojechać do miast, gdzie znajduje się sklep tej sieci, by w nim kupić produkty spożywcze.

Na trzecim miejscu znalazły się sklepy Lidl, najchętniej wybierane przez ankietowanych z miast średniej wielkości.

Najczęściej wybieraną drogerią na świąteczne zakupy kosmetyczne jest sieć Rossmann, a po niej Drogerie Natura. Spośród perfumerii najchętniej odwiedzimy sklepy Sephora. Wysoko w rankingu znalazły się hipermarkety (Tesco, Real, Carrefour i Auchan), w których ankietowani także mają zamiar kupić produkty kosmetyczne.

Media Markt to sieć sklepów najczęściej wybierana na świąteczne zakupy sprzętu RTV/AGD i komputerowego. Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się: RTV Euro AGD oraz Media Expert. Te trzy sieci zdecydowanie wyprzedziły pozostałe.

Salony Media Markt wybrało aż 44% badanych z najmniejszych miejscowości, co oznacza, że osoby te pojadą do większego miasta, w których zlokalizowane są te sklepy. Dwukrotnie więcej klientów z największych miast wybrało sieć Saturn (zajmującą czwarte miejsce w rankingu) niż trzecią w rankingu sieć Media Expert.

Informacje o badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone w ramach Programu Jakość Obsługi w okresie od 28 listopada do 4 grudnia 2011 r. Ankietę internetową wypełniło 6800 konsumentów z całej Polski, którzy należą do społeczności Programu Jakość Obsługi.

  • 2

13 grudnia 2011

Reklama
Reklama