Projekt Hidden Heroes zwycięzcą The Drum Awards for Content
 • 1
 • 1
11.12.2022

Projekt Hidden Heroes zwycięzcą The Drum Awards for Content

Hidden Heroes zdobyło nagrodę The Drum Award w kategorii „News, Media, or Publishing”. To osiem historii opublikowanych w ciągu roku, które dotarły do ponad 15 mln ludzi na świecie. Autorem projektu jest polska spółka technologiczna Netguru.

Stworzyliśmy Hidden Heroes, aby wyróżnić ludzi stojących za wspaniałymi technologiami, a uznanie przez The Drum pokazuje, że nam się udało. Nie poprzestajemy na tym i wrócimy z kolejnymi bohaterami w 2023 r. – mówi Natalia Chrzanowska, creative producer w Netguru.

Jedną z wartości Netguru, jednego z niewielu polskich B Corpów, jest oddawanie dobrej energii i wspieranie społeczności.

Hidden Heroes ma wspierać społeczności

Inicjatywa to hołd złożony innowatorom, którzy stworzyli fundamenty dzisiejszych technologii, jak internet, media społecznościowe, GPS czy ekrany dotykowe. Ich wynalazki napędzają świat, ale ich dokonania pozostają ukryte. Projekt odkrywa nieoczekiwane powiązania między historiami ludzi, technologiami i pomysłami, które są dziś powszechnymi zjawiskami publicznymi. Robi to, opowiadając o autorach wynalazków, którzy z różnych przyczyn nie zdobyli należytego im uznania. Projekt stara się na nowo przedstawić ich sylwetki i historie światu.

Hidden Heroes wystartowało w kwietniu 2022 r. Netguru opublikowało osiem historii napisanych przez Stevena Johnsona – amerykańskiego autora popularnonaukowego, teoretyka mediów i mówcę TED. Każda historia dostępna jest na stronie hiddenheroes.netguru.com. Projekt jest dostępny na platformach podcastingowych, w tym Spotify i Apple Podcasts.

Projekt jest hołdem dla takich osób, jak:

 • Pattie Maes
  Urodzona w Belgii informatyk Pattie Maes wymyśliła podwaliny ery mediów społecznościowych, kiedy Mark Zuckerberg był jeszcze w przedszkolu.
 • Radia Perlman
  Przyjmujemy za pewnik, że zdecentralizowane sieci, takie jak internet, „po prostu działają”. Jednak dziesiątki lat temu pionierka informatyki, Radia Perlman, rozwiązała kluczowy problem, dzięki któremu te sieci stały się możliwe.
 • Lou Montulli
  Ponad dwie dekady temu pionier sieci, Lou Montulli, wynalazł pliki cookie przeglądarki, aby chronić prywatność użytkowników w Internecie. Ale potem sprawy przybrały nieoczekiwany obrót.
 • Douglas Engelbart
  Ponad 50 lat temu Douglas Engelbart stworzył prototyp, który na zawsze zmienił oprogramowanie. Od tamtej pory świat komputerowy dogania jego wizję.
 • Phil Zimmermann
  Trzy dekady temu Phil Zimmermann prawie poszedł do więzienia za znalezienie sposobu na bezpieczeństwo korespondencji e-mailowej. Dzięki niemu m.in. można wysyłać maile bez obawy, że dane osobowe zostaną skradzione.
 • Gladys West
  Jako młoda Afroamerykanka mieszkająca na farmie podczas Wielkiego Kryzysu, Gladys West odkryła, że ma talent do matematyki. Czterdzieści lat później sporządziła mapę kształtu Ziemi i pomogła wynaleźć GPS.
 • Nasir Ahmed
  Pięćdziesiąt lat temu informatyk Nasir Ahmed wpadł na genialny pomysł kompresji danych, kładąc podwaliny pod Zooma, YouTube’a, Instagrama i wszystkie platformy, które są częścią naszego dzisiejszego życia online opartego na obrazach.
 • George Samuel Hurst, Jeff Han i Ken Kocienda
  Kiedy Apple zaprezentowało interfejs wielodotykowy wraz z premierą iPhone’a w 2007 r., wydawało się, że komputery zostały wynalezione na nowo z dnia na dzień. Ale w rzeczywistości była to innowacja, która powstawała przez trzy dekady.

Wszystkie 8 historii stworzono we współpracy ze Stevenem Johnsonem, popularnym autorem, prezenterem i podcasterem.

The Drum Awards to jedno z najważniejszych wyróżnień w marketingu cyfrowym, przyznawane oryginalnym i kreatywnym projektom o wyjątkowym wpływie na świat.

 • 1
Hidden Heroes – nieznani wynalazcy współczesności

Hidden Heroes – nieznani wynalazcy współczesności

11 grudnia 2022

10 grudnia 2022

9 grudnia 2022