Program „First job in digital” przyciągnął starszych pracowników do GroupM
  • 0
  • 1
2.12.2021

Program „First job in digital” przyciągnął starszych pracowników do GroupM

GroupM odnotowała spore zainteresowanie dojrzalszych pracowników (osób około 40. roku życia) programem „First Job in Digital”, realizowanym wiosną i latem tego roku. Od jesieni osiemnastu jego absolwentów pracuje w GroupM. W styczniu ma ruszyć kolejna edycja akcji.

Ponad dwustu kandydatów zgłosiło się do programu szkoleniowego GroupM „First job in digital”. Jego celem było przygotowanie do pracy w branży reklamy cyfrowej absolwentów wyższych uczelni oraz osób związanych wcześniej z innymi sektorami rynku. Wśród kandydatów znalazły się osoby po 35., a nawet 40. roku życia. To specjaliści innych dziedzin, którzy chcieli się przebranżowić i spróbować sił w marketingu. Spośród osiemnastu absolwentów programu czwórka przyjęta już do pracy w GroupM to osoby w wieku około czterdziestu lat.

Do tej pory dominował w naszej branży model uczenia od zera młodych absolwentów uczelni, a w przypadku bardziej doświadczonych kadr przejmowania ich od konkurencji. Zarówno sytuacja rynkowa, jak i przemyślenia dotyczące niezdrowej struktury wiekowej w reklamie i marketingu skłoniły nas do zmian w strategii poszukiwania kandydatów. Zauważyliśmy, że jest na rynku pracy grupa ludzi chętnych, by się przebranżowić i pierwsza, na razie mała grupa takich osób już próbuje swoich sił w reklamie na pokładzie GroupM – mówi Izabela Albrychiewicz, CEO GroupM.

Program „First job in digital” nastawiony był na zdobycie nowych pracowników do specjalistycznych działów GroupM (SEM, paid social, programmatic). Kampania promująca rekrutację podkreślała otwartość GroupM na kandydatów spoza rynku reklamowego, z doświadczeniem z zupełnie innych branż. Zrekrutowani następnie uczestnicy programu, którzy pomyślnie przeszli trzymiesięczne szkolenie i zdali test będący jego zwieńczeniem, dołączyli w ostatnich tygodniach do zespołów spółki.

– Zależało nam na pozyskaniu osób z różnorodnym zapleczem. Nie od dziś bowiem mamy poczucie, że branża reklamy i marketingu stała się bardzo homogenicznym sektorem, m.in. przez wzgląd na młody wiek pracowników i jej warszawocentryczność. Młodzi ludzie oczywiście słusznie kojarzą się z entuzjazmem, zainteresowaniem nowymi technologiami, dynamizmem.

Jednak po pierwsze, nie są to cechy przyspawane do PESEL-u, a po drugie – branża nie docenia zalet płynących z perspektywy dojrzalszych kadr. Mówię tu o lojalności, doświadczeniu oraz płynącym z niego zdroworozsądkowym podejściu, choćby do nowych technologii. W naszej branży z pewnością zaprocentowałoby choćby bardziej wyważone podejście do rozmaitych, budzących nieraz przesadny entuzjazm nowinek reklamowych – mówi Albrychiewicz.

Spółka szykuje właśnie kolejną edycję programu „First Job in Digital”, tym razem dla 25–30 osób. Rekrutacja ruszy w styczniu. Jak przed kilkoma laty szacował Wavemaker, przeciętny pracownik agencji mediowej w Polsce ma około 30–35 lat. Podobnie brand manager w dziale marketingu korporacji. Większość dyrektorów marketingu plasuje się w przedziale wiekowym 40–45 lat. Niewykluczone, że te statystyki mają związek ze znacznie powszechniejszym wśród starszych konsumentów (50+) poczuciem, że kampanie reklamowe nie pokazują wizerunków osób podobnych do nich, a marki rzadko tworzą ofertę dla ludzi w ich wieku.

  • 1
światowe przewidywania dla reklamy

GroupM podwyższa światowe przewidywania dla reklamy

 

2 grudnia 2021

1 grudnia 2021